szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy hullámokat vetett a Kerekmese egyik rajzfilmje. A Nem Tehetsz Róla, Tehetsz Ellene Alapítvány szerint a történet tele van rasszista előítéletekkel, de sértő az örökbefogadó családokra és a hajléktalan emberekre nézve is. A 18-as korhatár-besorolást állították be rá.

Nagy felháborodást váltott ki a KerekMese egyik, Tomi családja című videója – írja a SzeretlekMagyarország. A videóban egy fiúban felmerül, hogy talán örökbe fogadta a családja, és egy tévedés miatt (leesik az egyik házszám), váratlanul bejelentkeznek érte a „biológiai szülei”, így tévesen egy másik családba kerül.

A rajzfilm nemrég bekerült a YouTube felkapott magyar videói közé, a Nem Tehetsz Róla, Tehetsz Ellene Alapítvány (NTRTEA) pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a videó finoman szólva is problémás.

„Ez a tartalom minden, amit ma rasszista előítéletként ismerünk, de van benne bőven más probléma is, hiszen sértő az ábrázolás az örökbefogadó családokkal, de akár a hajléktalan emberekkel szemben is. A mese azt tanítja a gyerekeknek, hogy a roma emberek tanulatlanok, koszban-mocsokban élnek, az idősekkel a kutyánál is rosszabbul bánnak, és csak a segélyért tartják őket az udvar végében. Az, hogy amúgy az alaphelyzet mennyire ijesztő, (bármikor elvihetnek az örökbeadó szüleid a horrorba otthonról), egy következő szintje ennek a gyerekmesének szánt rémálomnak. Talán nem valósul meg közösség elleni uszítás bűncselekmény, de ettől még ugyanúgy elfogadhatatlan. Ráadásul kisgyerekeknek készült, így az ENSZ gyerekjogi egyezményén is szöges bakanccsal tapos az opusz, amennyiben sérti a gyerekek egészséges testi-lelki fejlődéshez való jogát, na meg még egy sor egyéb jogukat, felsorolni is hosszú lenne” – írták.

A SzeretlekMagyarország megkereste a témával kapcsolatban a KerekMese csapatát, ahonnan azt válaszolták: a videó ötlete a saját életükből származik, fiuk, Tomi nem akart kiporszívózni a szobájában, és azt mondta, biztos örökbefogadták a szülei, mert nem hasonlít rájuk.

„Ekkor jöttünk rá nagy testvéreivel együtt, hogy mindannyiunknak felmerült gyerekkorában, hogy talán örökbefogadták. A nézők egy része valószínűleg nem tudta értelmezni, hogy a mesében egyetlen örökbefogadó szülő sem szerepel, hiszen csak eltévesztették a házszámot, mert Tomi dühösen becsapta az ajtót és leesett a 2-es szám. Gyakorlatilag Tomi dühének a következményeként kerül tévesen másik családba. A történet a továbbiakban fikciós lévén minden szempontból a legrosszabb családot ábrázolja, csak így tudtuk megértetni Tomi karakterével, hogy értékelje a szerető családját, még ha néha házimunkát kell is végeznie” – írták, és hozzátették: nem tervezik, hogy eltávolítják a tartalmat, de beállítják rá a 18-as korhatár-besorolást.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!