Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Ferenc pápa a La Civiltà Cattolica című jezsuita magazinnak adott interjúban arról beszélt, hogy az orosz–ukrán háborút nem lehet a klasszikus módon, vagyis a jó és a rossz harcaként értelmezni, illetve arra leegyszerűsítve beszélni róla.
A katolikus egyházfő megjegyezte: az ukránok bátor emberek, akik a túlélésükért küzdenek. Mint mondta, az oroszok azt gondolhatták, hogy egy hét alatt végeznek Ukrajnában, de elszámították magukat. Olyan néppel kerültek ugyanis szembe, amely a történelem során több harcot is megvívott.
Ferenc pápa megosztotta, hogy néhány nappal az orosz támadást megelőzően találkozott egy „bölcs államfővel”. A pápa nem nevezte meg, kiről van szó, csupán annyit mondott: az illető aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a NATO az oroszok kapujánál „csahol”, miközben Oroszországról köztudott, hogy egyetlen hatalomnak sem engedi meg, hogy közel kerüljön hozzá.
Ferenc pápa szerint ez a politikus „értette a jeleket”.
A katolikus egyházfő arról is beszélt a Guardian szerint, hogy nem látni a háború mögötti teljes drámát, így feltételezhető, hogy az összecsapást valahogyan kiprovokálták.
A pápa határozottan elutasította azt a felvetést, miszerint Putyin-párti lenne.