szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az evezőshalak felbukkanása rossz ómen, mivel a helyiek szerint ezek a halak – melyek az óceán felszíne alatti 200 és 975 méter közötti mélységben élnek – a földrengést jelzik.

Tajvan partjainál merülő búvárokat babonázott meg teljesen egy óriási evezőshal, amely a térség népeinek hiedelme szerint a közelgő földrengés jele. A hal azért is keltett meglepetést a búvárok körében, mert testén rejtélyes lyukak voltak.

A Ruifang partjainál készült varázslatos felvételeken búvárok láthatók, amint körülveszik a felszín közelében lebegő, csillogó ezüstszínű állatot – írja a news.com.au.

Az egyik búvár még meg is érintette a mélytengerek lakóját. Sajnos az evezőshal sekély vizekben való felbukkanása, bár klassz látvány volt, nem sok jót ígért az állatnak.

A búvárok becslése szerint a "földrengéshal" körülbelül 2 méter hosszú volt, ami bár nagy, de messze elmarad a legnagyobb, 17 méteres példányokhoz képest. Az evezőshal a legnagyobb a csontos halak között.

"Biztosan haldoklott, ezért úszott sekélyebb vizekbe" - mondta Wang Cheng-Ru búvároktató a tengeri állatról, amellyel először találkozott búvárkodással töltött évei alatt.

A lény testén rejtélyes kráterek is voltak, amelyekről a szakértők úgy vélik, hogy egy cápa műve.

Az evezőshalak felbukkanása rossz ómen számunkra, mivel a helyiek szerint ezek a halak – melyek az óceán felszíne alatti 200 és 975 méter közötti mélységben élnek – a földrengést jelzik.

Ez a szeizmikus babona a japán mitológián alapul, amely szerint ezek a planktonevők szándékosan emelkednek a felszínre és vetik magukat partra egy közelgő rengés előtt.

Ezek a félelmek a 2011-es fukusimai földrengés és szökőár idején fokozódtak, mivel a katasztrófát megelőző két évben több tucat ilyen tengeri állatot sodort partra a víz.

A szakértők azonban azt állítják, hogy ennek a földrengés-előrejelzési elméletnek nincs tudományos alapja.

"Nincs tudományos bizonyíték a kapcsolatra, így nem hiszem, hogy az embereknek aggódniuk kellene" - jelentette ki Hiroyuki Motomura, a Kagoshima Egyetem ichtiológia professzora. "Úgy vélem, hogy ezek a halak hajlamosak a felszínre emelkedni, ha rossz fizikai állapotban vannak. A tengeri áramlatok hatására emelkednek fel, ezért olyan gyakran halottak, amikor megtalálják őket."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!