szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Alzheimer-kór és szívbetegség jövőbeli kockázatát is előre jelezhetik.

A nők csaknem 75 százaléka megtapasztalja a menopauza körül felbukkanó hőhullámokat, kutatók azonban most arra figyelmeztetnek, hogy az éjszakai izzadás vagy a napközbeni heves hőérzet nem olyan ártalmatlan, mint eddig feltételezték.

Egy philadelphiai konferencián bemutatott két, eddig még nem publikált tanulmány szerint az intenzív hőhullámok összefüggésbe hozhatók a C-reaktív fehérje emelkedésével, ami a jövőbeli szívbetegségek markere, valamint egy olyan vérben található biomarkerrel, amely előre jelezheti az Alzheimer-kór későbbi diagnózisát.

Közel 250, 45 és 67 év közötti, változókori tünetekkel küzdő nőt figyeltek meg az egyik kutatás során, és azt találták, hogy az éjszakai izzadás összefüggött az esetükben a kedvezőtlen béta-amiloid 42/40 profillal, ami azt jelzi, hogy az alvás közben tapasztalt hőhullámok azt mutathatják, hogy ezek a nők ki vannak téve az Alzheimer-kór kockázatának. A béta-amiloid 42/40 az agyban található amiloid plakkok markerének tekinthető, amely az Alzheimer-kór patofiziológiájának egyik összetevője – magyarázta az egyik szerző.

A biomarker nem a betegség meglétét, hanem a jövőbeni kialakulásának a lehetőségét jelzi. Ez azt is jelenti, hogy nem az éjszakai hőhullámok jelentik a kockázatot, hanem markerként szolgálnak azoknál a nőknél, akik ki vannak téve ennek a kockázatnak. A kutatók ugyanakkor még nem tudják, hogy az éjszakai izzadás kezelése csökkentené-e a kockázatot.

A konferencián bemutatott másik tanulmány a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását hasonlította össze a C-reaktív fehérje jelenlétével a vérben. Ez a fehérje a szervezetben lévő gyulladás szintjét jelzi, illetve a szívbetegség és a sztrók kockázatának meghatározására használjak azoknál az embereknél, akiknek még nincs szívbetegségük. Az eredmények azt mutatták, hogy a napközbeni hőhullámok magasabb C-reaktív fehérje-szintekkel járnak együtt.

A gyakori közepes vagy súlyos hőhullámok átlagosan hét-tíz évig tarthatnak, a ritkább vagy súlyos hőhullámok pedig a szakértők szerint még ennél is tovább tarthatnak.

Mivel a szívbetegség a nők vezető halálozási oka a világon, a kutatók szerint az orvosoknak ki kellene kérdezniük a betegeiket a változókori tünetekkel kapcsolatos tapasztalataikról, és azoknak a nőknek, akiknek hőhullámaik vannak, érdemes megvizsgálni a szív- és érrendszeri állapotukat.

Az említett betegségek megelőzésére ajánlják a jó alvást, a megfelelő étrendet, a rendszeres testmozgást, a stressz csökkentését, a társas kapcsolatok fenntartását és olyan tevékenységeket, amelyek stimulálják az agyat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!