szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A híresség többször megosztotta a nyilvánossággal a gyerekvállalási nehézségeit. Most arról számolt be, hogy az első gyereke után jön a második is.

Palácsik-Ráthonyi Tímea – korábbi nevén Vajna Tímea – a Feminának adott interjúban osztotta meg a nyilvánossággal, hogy anya lett. Ezt megelőzően sokszor beszélt a gyerekvállalási nehézségeiről, az endometriózissal való küzdelméről, a vetélésekről.  

A gyerekvállalás gondolata már az Andy Vajnával kötött házassága idején foglalkoztatta. „Igazából 34 éves koromig nem foglalkoztam az anyaság gondolatával, de Andy nagyon szeretett volna egy kisbabát, így Amerikában megtettük a szükséges lépéseket egy lombikhoz. Már akkor jelezte az orvos, hogy figyeljek oda, mert korai petefészek-kimerülésem van. Már megvolt az időpontunk, 2019 februárjában történt volna meg a beültetés, de sajnos Andy januárban meghalt. Pár éve az első kudarc, az első sikertelen lombik után szinte görcsösen ragaszkodtam hozzá, hogy minél előbb anyává váljak” – mondta a Feminának.

Palácsik-Ráthonyi Tímea elmondta azt is, hogy 15 hormonstimuláción és 17 műtéten esett át, majd egy műtétre szoruló méhpolip bonyolította tovább a helyzetet. Végül az orvos tanácsolta a béranyát a több sikertelen beültetés után, így születhetett meg a kisfia.

Kösz, jól: Endometriózis, lombik, meddőség – bevezetés a reprodukciós egészségbe

Mit értünk meddőség alatt, hogyan előzhetjük meg és hogyan kezeljük? Miért lett “népbetegség” az endometriózis, mit tesz a szervezettel és van-e rá ellenszer? Mit kell tudnia a lombikkezelésről mindenkinek, függetlenül attól, hogy férfi, nő, tervez-e gyereket jelenleg vagy sem? Egészségtudatossági podcastunkban Fülöp István, a Tritonlife szülész-nőgyógyász főorvosa segített összefoglalni a legfontosabb tudnivalókat.

Az embrióbeültetéssel ezek után is próbálkoztak, és az egyik sikeres is volt, így a második gyerekét már maga fogja kihordani.

A megpróbáltatások tanulságainak a birtokában Palácsik-Ráthonyi Tímea egyrészt arra biztatta a sorstársait, hogy nem szabad feladni, illetve, hogy a nők ne 35 éves koruk után kezdjenek el az anyaság gondolatával megbarátkozni, mert akkor már késő lehet. „Mindenképp azt javaslom, hogy ha lehetséges, minél korábban kezdjék el a családalapítást, de legalábbis a lányok fagyasszák le a petesejtjeiket, amit akár 10 év múlva is felhasználhatnak. Viszont kalkulálni kell azzal is, hogy sok megsérül a fagyasztás során, és ne felejtsük el, hogy ebből még egészséges embriót kell gyártani! Minden szervezet más, és különböző terápia szükséges, de lombiknál én sem gondoltam volna, hogy ennyi múlik az immunrendszer és a pajzsmirigy működésén” – mondta a saját példájáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!