szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Bár a túlélőcsomagok összekészítése sokáig egy bizonyos réteg sajátja volt, az utóbbi években egymást érték a váratlan események, így már nem is tűnik olyan elrugaszkodott elképzelésnek felkészülni minden eshetőségre. Összegyűjtöttük, hogy mit érdemes magunkkal vinni, ha menekülőre fognánk.

A prepper szó angol nyelvterületen azt a személyt jelöli, aki egy túlélőcsomag összeállításával és élelmiszer-készletek felhalmozásával, vagy éppen túlélési technikák tanulásával készül valamilyen váratlanul bekövetkező eseményre. Bár ezeket az embereket sokáig általában az összeesküvés-elméletetek rabjainak tartották és enyhén őrült, vagy legalábbis furcsa figurák képe élt róluk a társadalom többségében, Magyarországon pedig leginkább Fogarasi Árpád minden ellen is védő objektuma jutott az eszünkbe, az utóbbi évek rávilágítottak, hogy váratlan, rendkívüli helyzetek idehaza is előfordulhatnak, elég csak a covidjárvány első napjaira, vagy a szomszédunkban kitört háborúra gondolni.

Olyannyira, hogy a napokban az Európai Bizottság készenléti stratégiával állt elő, amely egyebek mellett előírja a tagállamoknak, hogy ösztönözzék gyakorlati intézkedések meghozatalára a lakosságot, például hogy vészhelyzetben legalább 72 órán keresztül mindenki biztosítsa az alapvető készletek fenntartását.

Brüsszel azt javasolja, mindenki csomagoljon össze háromnapi hideg élelmet

Egyre több és egyre különbözőbb veszélyek fenyegetik az EU-t, erre hivatkozással az Európai Bizottság egy készenléti stratégiával állt elő, amely iránymutatásokat tartalmaz a tagállamok számára.

Magyarországon az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján találunk meglepően részletes információkat arról, hogy mi a teendő a különböző katasztrófahelyzetek, például árvíz, földrengés vagy nukleáris baleset esetén. Az OKF honlapja a külföldre utazók biztonsága érdekében még vulkánkitörés és szökőár esetére is tartalmaz tanácsokat. A hazai honlap amerikai megfelelője a Ready.gov, ahol szintén hasznos információkat kaphatnak azok, akik egy túlélőcsomag összeállításán dolgoznak.

Ha minden katasztrófára nem is készülhetünk fel, a környezetünkben leggyakrabban előforduló veszélyforrásokkal érdemes számolnunk – hívja fel a figyelmet a Popular Science cikke. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy fel kell mérnünk, hogy a szűkebben vett környezetünkben milyen veszély leselkedhet ránk, és ennek megfelelően érdemes kialakítanunk egy protokollt, hogy tudjuk, mi a teendő, amikor bekövetkezik a baj.

Ennél jóval részletesebb útmutatást is adnak azok a skandináv államok által készített brosúrák, amelyek számos tippel szolgálnak arra az esetre, ha víz- és áramellátás nélkül tartósan az otthonunkba szorulnánk. Mindezt ebben a cikkünkben foglaltuk össze:

Ön túlélné az első hetet vészhelyzetben, víz, villany és bolt nélkül?

Praktikus kamra- és vécétanácsok Skandináviából, ahol az egész lakosságot igyekeznek felkészíteni, mit tehetnek önmagukért az emberek, ha nincs villany vagy víz, és nem lehet bevásárolni.

Mi történik, ha el kell hagyni a lakásunkat?

Hiába készítjük fel azonban az otthonunkat egy esetleges vészhelyzetre, előfordulhat, hogy egy katasztrófahelyzetben éppen onnan kell elmenekülnünk. Ilyen esetekre érdemes összeállítani egy kisebb csomagot, amit egy mozdulattal felkaphatunk és magunkkal vihetünk baj esetén. A felsorolt eszközöket egy kényelmes, vízhatlan hátizsákban javasolt tartani:

  • 72 órára elegendő élelem és víz
  • Valamilyen vízszűrő eszköz
  • Rádió, lehetőleg olyan, ami kézzel tekerhető dinamóval van felszerelve,
  • WC-papír
  • Powerbank
  • Nedves törlőkendők
  • Védőszemüveg
  • Kemping étkészlet
  • Védőmaszk
  • Síp
  • Ragasztószalag
  • Váltóruha, illetve egy pár kényelmes cipő
  • Néhány apró, de jóleső finomság, például cukorka vagy süti
  • Alapvető gyógyszerek, ha van olyan, amit rendszeresen szedünk, akkor az is
  • Hálózsák
  • Egy kis méretű, könnyen felállítható sátor
  • Vízálló gyufa, öngyújtó
  • Zseblámpa

Vészhelyzet esetén soha ne hagyjuk otthon a telefonunkat, és az ahhoz való töltőt, ha pedig olyan helyre tervezünk utazni, ahol nincs helyismeretünk, szerezzünk be egy papíralapú térképet is.

Nem az a cél, hogy azonnal professzionális túlélőkészlettel rendelkezzünk, hanem hogy legyen egy csomagunk, ami könnyen hozzáférhető helyen van, és idővel fejleszthető, bővíthető. Jó, ha minden családtagnak saját csomagja van, ha pedig háziállataink is vannak, érdemes nekik is ételt és felszerelést pakolni, akár egy külön táskába.

Ha autóban ülve ér a baj

Egy autós túlélőkészlet nemcsak természeti katasztrófák, hanem a hétköznapokban előforduló helyzetekben is hasznos szolgálatot tehet. A kötelező tartozékokon felül tanácsos kesztyűt, takarót, jégkaparót, nedves törlőkendőt, vécépapírt, maszkokat, egy kisebb lapátot, papírtörlőt és kézfertőtlenítőt is bepakolni. Az autós tartozékok közül ne hiányozzon a pótkerék, a bikakábel és a hólánc se.

Az M1-es autópálya 2013 március 15-én délután, Ács és Máriapuszta között
ORFK / H. Szabó Sándor

Mit tartsunk magunknál a mindennapokban?

Önmagában sokat tehetünk a biztonságunkért azzal, ha a táskánkban tartunk egy mini-túlélőcsomagot a legfontosabb eszközökkel. A fekete öves amerikai prepperek kedvelt eszköze az Altoids cukorkagyártó fémdoboza: ez elfér egy átlagos zsebben, és mégis számos, vészhelyzet esetén hasznos eszközt pakolhatunk bele.

Altoids Tin — Mini Survival Kit

Altoids Survival Tin are perfect Mini Survival Kits to put in your EDC (everyday carry) bags! Check out the links below for more info!

Egy túlélőcsomag hasznosságát mindig az előálló katasztrófahelyzet, illetve felhasználójának igényei határozzák meg, így ha prepperkedésre adjuk a fejünket, mindig a saját szükségleteink szerint állítsuk azt össze. Ne feledkezzünk meg a különleges igényeinkről (pl. gyógyszer- vagy ételérzékenység) sem. Ha pedig készen vagyunk a csomag összeállításával, ne csak várjunk, amíg megtörténik a baj, hanem a készleteink frissen tartása és az eszközök fejlesztése mellett olvassunk, nézzünk videókat a témában, hogy egy esetleges vészhelyzetben mentálisan is kellőképpen felkészültek lehessünk.

Nyitókép: AFP (illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!