szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oscar-díjas rendezőt tanúként hallgatták meg a kongresszus bizottsági ülésén.

Kedden meghallgatást tartottak az Egyesült Államok Képviselőházában a John F. Kennedy 1963-as meggyilkolásával kapcsolatos, nemrég nyilvánosságra hozott dokumentumok ügyében – írja az Associated Press. A törvényhozók több ezer oldalnyi, korábban titkosított iratot tanulmányoztak át és szakértőket is bevontak a vizsgálatba.

Donald Trump második elnöki ciklusa kezdetén, januárban aláírt egy rendeletet, amely arra utasította a hírszerző szerveket és más illetékeseket, hogy dolgozzanak ki egy tervet az összes, a Kennedy-merénylettel kapcsolatos irat teljes körű nyilvánosságra hozatalára.

„A nemrég kiadott JFK-iratok vizsgálatával, szakértőkkel való konzultációval és különböző nyomozóbizottságok még élő munkatársainak felkutatásával a munkacsoportunk célja, hogy megfejtsük ezt a rejtélyt, és megosszuk következtetéseinket az amerikai néppel” – nyilatkozta a bizottság republikánus elnöke, Anna Paulina Luna. 

Az ülésen tanúként hallgatták meg Oliver Stone filmrendezőt is, akinek 1991-es JFK – A nyitott dosszié című filmje a John F. Kennedy elleni merényletet egy titkos kormányzati összeesküvés eredményeként ábrázolta.

Stone filmje nyolc Oscar-jelölést kapott, amelyekből kettőt díjra is váltott. A JFK több mint 200 millió dolláros bevételt hozott, de komoly kritikákat kapott történészektől, mivel azt sugallta, hogy az elnök elleni merénylet hátterében egy legfelsőbb szinteken szerveződő összeesküvés állhatott. A rendező továbbra is azt állítja, hogy az elnököt nem egy magányos merénylő ölte meg, és úgy véli, az amerikai hírszerzés egyes elemei is érintettek lehettek az ügyben.

A munkacsoport elnöke azzal indította az ülést, hogy megkérdőjelezte az ügyet korábban vizsgáló Warren-bizottság következtetését, miszerint Lee Harvey Oswald egyedül cselekedett, amikor 1963. november 22-én Dallas belvárosában halálosan megsebesítette Kennedyt.

A rendező a bizottsági meghallgatáson azt mondta, hogy a cenzúrázatlan iratok kiadásának évtizedes késlekedése akadályozta annak tisztázását, hogy ki ölte meg Kennedyt. 

„Arra kérem a bizottságot, hogy nyissa meg újra az ügyet, amelyet a Warren Bizottság befejezetlenül hagyott. Jóhiszeműen, minden politikai megfontolástól mentesen kérem önöket, hogy vizsgálják újra Kennedy elnök meggyilkolását a bűncselekmény helyszínétől a tárgyalóteremig” – mondta Stone a meghallgatáson.

A JFK-gyilkosság legutóbbi hivatalos kongresszusi vizsgálata 1978-ban zárult le. A vizsgálóbizottság akkor arra a megállapításra jutott, hogy a Szovjetunió, Kuba, a szervezett bűnözés, a CIA és az FBI nem volt érintett a merényletben, és nincs elegendő bizonyíték arra nézve, hogy az elnök az összeesküvés áldozata lett volna.

Meghalt a Kennedy-merénylet egyik leghíresebb fotóján szereplő titkosügynök

Clint Hill ugrott fel az elnök limuzinjára, amikor Dallasban eldördült a lövés. 93 éves volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!