szerző:
Szentirmai Áron
Tetszett a cikk?

A pilóták „gyógyszerezését” a nácik kezdték el. Ők metamfetamint használtak, amit hatékonysága miatt más országok is átvettek, de rövid időn belül leváltották egy kevésbé addiktív és veszélyes drogra – igaz, ennek is megvannak a maga mellékhatásai.

A britek sejtettek valamit, de konkrét bizonyítékhoz csak azután jutottak, hogy egy lelőtt náci pilóta zsebéből különös tabletták kerültek elő: metamfetamin. A ma már leginkább tudatmódosítóként ismert drogot (speed, kristály, meth) a Luftwaffe többek között azért osztotta a pilótáinak, hogy segítsen elkerülni a fáradtságot és ezáltal a hibázás lehetőségét – írja a BBC.

A szuvenírt a britek azonnal elküldték tesztelésre és hamarosan kifejlesztették a saját verziójukat. A stimulánst főleg éjszakai bevetések során használták, nem csak a második világháborúban. A ‘90-es években az öbölháború idején egy rokon hatóanyag, a dextroamfetamin tartotta ébren a pilótákat.

Az amfetamin viszont kimondottan addiktív, gyakoriak voltak a visszaélések, az illegális kereskedelem mellett pedig további problémát jelentett, hogy a pilóták gyakran függővé váltak.

Ezért egyre fontosabbá vált a kevésbé veszélyes alternatíva. Úgy tűnik, a megoldást a modafinil nevű szer jelenti. A hatóanyagot eredetileg narkolepszia ellen használták, és hamar rájöttek, hogy segít megelőzni, hogy az emberek elaludjanak, éberebbé tesz, ráadásul javítja a térbeli tervezést, a mintafelismerést és általában a kognitív funkciókat, még extrém fáradtsággal járó helyzetekben is.

Amikor az alvás nem játék

A pilóták, különösen a vadászpilóták esetében iszonyatos következményei lehetnek az elalvásnak, a katonai bevetések során életek ezreit befolyásolhatja a fáradtság miatti hibázás. Akcióban segít az adrenalin, az órákon át tartó repülések során viszont már jelentkezik az unalom, ami fáradtsággal párosulva végzetes lehet.

A BBC-nek nyilatkozó szakértő hangsúlyozta, a cél az lenne, hogy észszerű beosztással mindenkinek megfelelő pihenőidőt biztosítsanak, ne gyógyszerekkel tartsák ébren a pilótákat, a váratlan bevetések azonban felülírhatják a terveket. Hozzátette, sokszor még az utasszállítók menetrendjét sem sikerül úgy összeállítani, hogy a pilóták ne aludjanak el munka közben, egy 2023-as tanulmány szerint 73 százalékuk érzi úgy, hogy nem tudja magát rendesen kipiheni a repülések között. Majdnem pontosan egy éve járta körül a sajtót a hír, miszerint egy indonéziai járaton majdnem fél óráig mind a két pilóta aludt.

Mit tud a modafinil?

A legújabb széles körben alkalmazott megoldás, mint említettük, a modafinil, amelynek használatát már Szingapúrban, Indiában, Franciaországban, Hollandiában és az Egyesült Államokban is jóváhagyta a légierő. Korábban a Guardian feltárta, hogy a brit védelmi minisztérium is jelentős mennyiséget vásárolt a szerből a kétezres évek elején, bár a hivatalos álláspont szerint csak kísérleteztek vele, de végül nem használták

Illusztráció
Pixnio/Amanda Hills

A holland légierő azután kezdte vizsgálni a modafinilt, hogy a pilóták jelezték: az addig használt koffein nem elég erős – nyilatkozta a BBC-nek Yara Wingelaar-Jagt alezredes, a holland védelmi minisztérium repülés-egészségügyi osztályának vezetője. A hollandok egy randomizált teszt során azt találták, hogy a kísérleti alanyok a gyógyszer fogyasztása után egy teljes nap ébrenlét után is úgy érezték, hogy még legalább ugyanennyit kibírnának alvás nélkül. A BBC beszámolt egy olyan korai tanulmányról is, ami szerint akár 64 órán keresztül is ébren tartotta a fogyasztókat a szer. A lap egy szem tabletta hatását 20 csésze kávéhoz hasonlította.

Szedni vagy nem szedni?

A modafinil mellékhatásai a metamfetaminhoz képest elhanyagolhatók, de azért léteznek. A lüktető fejfájástól kezdve a hallucinációig sok minden előfordulhat, a szer emellett szintén addiktív, igaz, messze nem annyira, mint a korábban használt metamfetamin.

Illusztráció
WLADIMIR BULGAR / SCIENCE PHOTO LI / WBU / SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP

A használattal kapcsolatban az etikai mellett jogi dilemmák is felmerülnek. A legtöbb fejlett országban nem kötelezhetik a katonákat a szedésére, de mi van akkor, ha a küldetés sikere a tét? A problémát jól szemlélteti Kanada példája, ahol nem írhatják elő a modafinil szedését, ugyanakkor a katonákra vonatkozó törvényben szerepel, hogy legyen éjjel vagy nappal, mindig az adott feladat elvégzéséhez alkalmas állapotban kell lenniük – márpedig esetükben egy hosszú, monoton éjszakai küldetés során is elengedhetetlen az éberség. A BBC úgy fogalmaz, hogy „mindenkinek jogában áll visszautasítania a gyógyszer fogyasztását, de ez nem jogosítja fel őket arra, hogy hibázzanak a küldetés során”.

A legnagyobb probléma azonban minden stimulánssal a túlzott önbizalom. A második világháborúban a nácik is elég hamar szembesültek vele, hogy a pilóták (és minden katona, akiket amfetaminpirulákkal tömtek) hajlamosak voltak túlbecsülni a képességeiket. Hasonló hatása lehet a modafinilnek is, bár a függőséghez hasonlóan ennek a kockázata is alacsonyabb. Nem úgy a visszaélések előfordulása. A 2000-es években már a modafinil is népszerű „okosdrog” lett, azaz tanulók arra használták, hogy egész éjjel dolgozzanak, de otthoni, irodai munkát végzők is elkezdték teljesítményfokozás céljával szedni.

Nyitókép: AFP / NurPhoto / Nicolas Economou

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!