szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem csak az emelkedő élelmiszerárak, a költési szokások is drasztikusan leszívhatják a pénztárcánkat. Mutatunk pár trükköt arra, hogyan lehet tenni ez ellen.

Sokan tapasztalják, hogy hó végére elapad a bankszámla és igencsak át kell gondolni, hogy mire költünk. Az újra feléledő élelmiszer-infláció ezen a helyzeten nem segít, azonban érdemes átgondolni azt is, mire költünk – írja a Business Insider. A lap összeszedte, mi az a három költségi szokás, ami a legjobban lecsapolja a pénztárcánkat, és azt is, hogyan küzdhetünk ellenük.

Nagy Márton se elég arra, hogy megállítsa az étolaj árát – ez a HVG áprilisi bevásárlókosara

Az árstop teljes kivezetése óta 10 százalékot drágultak az élelmiszerek, az infláción pedig legfeljebb szépségtapasz lehet bármilyen kormányzati intézkedés. Ha ugyan.

Kerüljük az impulzusvásárlást

Megnyugtat, megérdemlem, kikapcsol – az érzelmi alapú költésnek számtalan oka lehet, nem érdemes azonban fagyival, csokival, esetleg éttermi vacsorával vagy egy új cipővel jutalmazni magunkat. Egy-egy impulzusvásárlás nem feltétlenül probléma, azonban könnyű belecsúszni a rendszerességbe. Akkor is, ha csak egy csokiszeletről van szó, sok kicsi sokra megy és hosszú távon riasztó mennyiségű pénzt tudunk elszórni rá.

Hogyan lehet elkerülni az ilyen költéseket?

  • Kiváltó okok azonosítása: stressz, unalom, szomorúság – figyeljük meg, hogy mi vezet a leggyakrabban az impulzusvásárláshoz. A reakció megértése segíthet abban, hogy elkerüljük a felesleges pénzkiadásokat, vagy időben felismerjük a veszélyhelyzetet.
  • A 24 órás szabály: ha úgy érezzük, valamit meg akarunk venni, várjunk egy napot, mielőtt megtesszük. Persze egy kényeztető csoki esetében ez kevésbé hatékony, cserébe az elköltött pénz is kevesebb. De egy új cipő vagy ruha ennél már nagyobb kiadás és minden bizonnyal várhat még egy napot. Ha pedig még másnap is jó ötletnek tűnik, akkor kisebb az esélye, hogy újabb darabbal bővül a felesleges tárgyaink kollekciója.
  • Alternatívák: amikor stressz, szomorúság áll az impulzusvásárlás mögött, akkor érdemes ingyenes alternatívák után nézni. A mozgás, a társas kapcsolatok jó hatással vannak a mentális állapotra, lehet, hogy elég egy séta is ahhoz, hogy kicsit jobban érezzük magunkat, nem kell rögtön vásárolni.

Figyeljük, mire megy a pénz

Az önmagukban aprónak tűnő költések is idővel összeadódnak, ezért érdemes megfigyelni, mire megy a pénzünk. Készíthetünk tervet a hónap elején arról, hogy nagyjából mire mennyit tervezünk költeni. A rezsiszámlák, illetve az élelmiszerrel kapcsolatos kiadások körülbelül hasonlóan alakulnak hónapról hónapra, ezekkel nagyjából lehet tervezni. Akár félre is rakhatjuk ezt az összeget egy másik számlára, amit aztán szigorúan csak a kötelező költéseknél használunk.

A megtakarítás is sokkal hatékonyabb akkor, ha nem a hónap végén tesszük félre, ami marad, hanem egyből a fizetés érkezése után elkülönítünk egy meghatározott összeget. De gondolkodhatunk fordítva is, határozzunk meg egy összeget, amit minden hónapban szabadon elkölthetünk, különítsük el ezt, és finanszírozzuk ebből az impulzusköltéseket.

Érdemes minél alaposabban követni a kiadásinkat ahhoz, hogy megismerjük a költési szokásainkat. Erre használhatunk egy Excel-táblát vagy különböző mobilappokat, és vannak olyan bankok is, amelyek alkalmazásukban maguk teszik elérhetővé ezt a funkciót, automatikusan bekategorizálva a költéseinket az. Pár hónap után már egyértelműen látni fogjuk, ha valamelyik kategória indokolatlanul magas. Szintén sokat spórolhatunk a banki költségeink figyelemmel követésével is, jellemzően januárban válnak elérhetővé a díjkimutatások, ezeket érdemes mindig alaposan átnézni, ha pedig van jobb megoldás, ne habozzunk váltani.

A magyarok évi 330 milliárd forintot hagynak a bankoknál

A lakossági ügyfeleknek évente átlagosan 35 ezer forintjába kerül a bankszámla-fenntartás, holott ingyenes számlacsomagok is elérhetők.

Tervezzünk a váratlan kiadásokkal is

Hiteltörlesztő, albérleti díj, rezsi – ezek viszonylag könnyen tervezhető költések, de mi van a rendszertelen, váratlan nagyobb kiadásokkal, mint például az autószerelő vagy egy elromló háztartási eszköz pótlása? A Business Insidernek nyilatkozó pénzügyi szakértő, Lorianne Rivas amellett érvel: valójában ezekre is fel lehet készülni.

Rivas tanácsa az, hogy rakjunk félre minden hónapban egy adott összeget a tervezhetetlen kiadásokra, így amikor váratlanul nagyobb költéssel állunk szembe, az nem terheli aránytalanul nagy mértékben a számlánkat. A mosógép vagy az autó elromlása, esetleg egy váratlan egészségügyi kiadás így kisebb kellemetlenséget okoz, számtalan egyéb dologgal pedig már előre lehet számolni. Ilyen például a nyaralás vagy a rokonok, ismerősök születésnapjai, amikre ajándékokkal készülünk.

Alkalmanként tesz félre a spórolók fele, és meglepően sokan kacsingatnak a kriptovaluták felé

Felmérték a magyarok megtakarítási szokásait. A rendszeresen takarékoskodók többsége havonta kevesebb mint 100 ezret tesz félre, minden harmadikuk a párnacihába rejti, de minden tizedik válaszadó gondolkodik kriptovalutában és NFT-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!