szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A munkaerőhiány és a magas költségek miatt szükségmegoldáshoz folyamodnak a lakásépítők.

A kormány családvédelmi akcióterve újraélesztheti a kilencvenes években visszaszorult építőipari kalákázást. A felújításra is fordítható falusi csok és mellette a szabad felhasználású – várakozások szerint főleg a lakáspiacon landoló – babaváró hitel meghozhatja a fiatal családapák kedvét a kőművesmunkához. Szakképzett munkaerő híján pedig onnan kérnek majd segítséget az építkezéshez, ahonnan megbízhatóan kapnak is. Tavaly a természetes személyek valamivel kevesebb lakásépítésbe fogtak, mint a vállalkozások, az idén ez az arány megfordulhat – olvasható a HVG e heti számában.

Kérdés, mennyire veti vissza az építési kedvet az ingatlanárak dinamikus emelkedése, amit már az elemzők sem szívesen becsülnek meg. Bizonyosnak látszik, hogy a kibővített csok és a babaváró hitel az idénre várt nagyjából 5 százalékos drágulás duplájára húzhatja fel a négyzetméterárakat Budapesten. Így egy átlagos új otthon megvásárlásához a csok, a hozzá kapcsolódó kedvezményes hitel, valamint a babaváró kölcsön maximális igénybevétele mellett is közel 30 millió forintnyi egyéb forrásról kell gondoskodni a fővárosban. Márpedig a fejnehéz lakáspiacon várhatóan ez a régió fog profitálni a csokból is, itt azonban a drága és dráguló munkaerő és építőanyag benyeli a támogatás jelentős részét.

A lakáspiaci boomról a HVG Trend mellékletében olvashat.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!