szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Felháborodott közleményben tiltakozik a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja azért, mert szerintük az EP a közösségimédia-felületein álhíreket terjeszt Magyarországgal kapcsolatban. Az EP szerint arról tájékoztatnak, amiről döntés született.

Az Európai Parlament elnökéhez, Roberta Metsolához fordultak a fideszes EP-képviselők. A delegáció nevében Gál Kinga a csoport elnöke és Deutsch Tamás, a csoport vezetője többek között azt írta:

Az Európai Parlament kommunikációs gyakorlatában eddig példátlan, összehangolt lejárató akciót a Fidesz Európai Parlamenti Képviselőcsoportja nevében a leghatározottabban visszautasítjuk.

Levelükben úgy fogalmaznak, hogy „az elmúlt napokban az Európai Parlament közösségi médiafelületein legalább 12 nyelven Magyarországot hamis színben feltüntető tartalom jelent meg. Az Európai Parlament angol, bolgár, horvát, cseh, finn, német, görög, holland, lengyel, portugál, szlovák és spanyol nyelvű közösségimédia-felületein megjelent tartalmak a szeptemberi plenáris ülésen elfogadott Magyarországról szóló Delbos-Corfield-jelentés legelfogultabb megállapításait jelenítik meg, azt a látszatot keltve, mintha az EP állásfoglalásában foglalt állítások tények lennének”. A képviselők emlékeztetnek arra, hogy „a jelenlegi, válságokkal terhelt helyzetben Európa megosztása helyett összefogásra van szükség” és kérik az elnököt, hogy vessen véget az álhírkampánynak és számoltassa el a felelősöket.

A fideszesek úgy vélik, hogy ezeknek a posztoknak az időzítésével a parlamenti adminisztráció nyomást akar gyakorolni akkor, amikor a jogállamisági eljárással kapcsolatban konstruktív tárgyalások folynak. Végül a Fidesz a felelősök számonkérését szorgalmazza.

A magyar kormánypárti képviselők által kifogásolt posztok egyébként arról szólnak, hogy a Parlament már 2018-ban felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon veszélyben vannak az alapvető jogok, majd 2020-ban azt szorgalmazták, hogy az EU-nak szüksége van egy olyan mechanizmusra, amely megvédi az uniós forrásokat, végül hivatkoznak az EP szeptember 15-i állásfoglalására, amely kimondja, hogy Magyarország már nem tekinthető teljes értékű demokráciának.

Ezenkívül ismertetik azt a tény, hogy az Európai Bizottság pedig 7,5 milliárd euró értékben javasolta a források felfüggesztését, a közbeszerzésekkel, az érdekösszeütközésekkel és a korrupcióellenes kerettel kapcsolatos szabálytalanságok miatt. Végül így zárják az egyperces videót:

A sor a Tanácsban az uniós országokon van, hogy megtegyék azt, amit meg kell tenniük az uniós értékek és a pénz védelme érdekében.

Az EUrologus kérdésére a parlament kommunikációs szolgálata azt válaszolta: az a céljuk, hogy pártatlan módon kommunikáljanak a Parlamentről, annak tevékenységeiről és döntéseiről, biztosítsák az átláthatóságot, és közelebb hozzák az intézményt az uniós polgárokhoz.

Ennek érdekében készítenek az EP közösségi oldalain olyan bejegyzéseket, amelyek ismertetik az Európai Parlament fontos döntéseit. A Fidesz által kifogásolt megállapítások az Európai Parlament által elfogadott dokumentumokon alapulnak és a szeptemberi plenáris ülésről szóló tudósítás részét képezik.

Itt tekinthető meg például a bolgár:

itt a finn,

és itt a lengyel változat.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!