szerző:
Várkonyi Ádám
Tetszett a cikk?

Elengedtük a farsang farkát, húst hagytunk, torkoskodtunk. Most mit együnk? Eljött az ideje, hogy elkáposztásítsuk a káposztás tálat. Amit igencsak lebecsülünk, ha nem lapul benne jókora dagadó, kövérkedik töltelék, kolbász.

Mert a káposztát, mint alapanyagot kissé lenézzük. A párolt káposzta is csak a libacombbal vagy a disznótorossal szerez létjogosultságot. Ennél azonban sokkal többre képes. Kezdődött azzal, hogy megszelídült. Ugyanis a vadkáposzta szelídített változata. Egyes káposzták a családfájukat egyenesen a büszke vadmustár dinasztiáig vezetik vissza. Olyan viszony ez, mint a vaddisznó és a házi sertés közti távoli rokonság, tehát meghitt.

Nem csak hússal van létjogosultsága
A káposzta sikerének legfőbb titka, hogy savanyítva nagyon finom, és egészséges, hiszen ebbeli állapotában megőriz minden fontos (főleg C) vitamint. Ez a hajdan volt tengerészek esetében igen hasznosnak bizonyult az olyan fránya betegség elkerülésében, mint a skorbut. A káposzta a föld közeléhez húzódva nő, nem tör magasabb babérokra. Első évében növeszti meg általunk is fogyasztott, busás fejét, második évben tér át a magok előállítására. Mivel kiváló növény sokan pályáznak rá: baktériumok, kukacok, hernyók, bogarak, de még egyes kígyófélék is. Szóval nagy a konkurencia. Érdemes elenni előlük. Megadva a káposztának a tisztességet, magunknak meg jó ízeket.

Tokajival párolt hagymás káposzta

Hozzávalók: 1 közepes fej csíkokra vágott zöldkáposzta, 3 fej apróra vágott hagyma, 4 ek olaj, ½ tk őrölt kömény, ½ tk őrölt bors, 2 tk barnacukor, 1,5 dl tokaji aszú, só, szerecsendió.

Az olajon feltesszük párolni a hagymát egy edényben. Szépen lassan, gyenge közepes lángon dinszteljük, míg üveges nem lesz. Közben hozzáadjuk a barnacukrot, majd mikor már a hagyma elérte a megfelelő állapotot, a köményt is. Egy perc után középerősre emeljük a főzési hőmérsékletet. Beledobjuk a káposztát, és fedő alatt, néha kevergetve pároljuk. Mikor már szinte jó, három részletben hozzáadjuk az aszút, mikor megpuhult, sózzuk. A végén a tűzhelyről lehúzva némi szerecsendiót reszelünk rá. Főételnek is kiválóan megteszi egy leves után, de köretnek legalább méltóságos.

Káposztafőzelék rántott párizsival

Hozzávalók: 1 fej durvára vágott káposzta, 1 dl fehérbor, 1 nagy fej aprított hagyma, 1 gerezd fokhagyma, 5 dl paradicsomsűrítmény, 1 konzerv paradicsompüré, 1 dl tejföl, 1 dl mascarpone, 1-2 ek vajkrém, só, bors, szerecsendió, kapor, majoranna, 8 vastag szelet párizsi, tojás, liszt, morzsa.

A hagymát egy edényben olajon megfuttatjuk, hozzáadjuk a káposztát, a fehérbort, a fokhagymát, sózzuk. Mikor nagyjából megpuhult, beletesszük a paradicsomszármazékokat. Tíz perccel később a tejtermékeket is. Elkeverjük, aztán nem kell már sok, 1-2 perc múlva lehúzzuk a tűzről. Fűszerezzük, és kész. A liszt-tojás-morzsa bundát kapott párizsikat forró olajban arany színűre sütjük, sóval, borssal ízesítjük, és feltétlen a káposztára tesszük feltétnek.A gyerekek kedvence,így ők is megeszik a káposztát.

Édes-savanyú káposztasaláta

Hozzávalók: 1 kisebb fej káposzta vékony csíkokra vágva, 4 szál újhagyma vékonyra karikázva, 1 nagy alma csíkokra metélve, 1 marék mazsola, 1 tk frissen reszelt gyömbér, 1 ek szezámmag, 1 ek fenyőmag, 4 ek almaecet, 2 ek méz, 3 ek tökmagolaj, só, bors.

Az almát rögtön aprítás után kevés citromlével bedörzsöljük. Mehet a hozzávalók közé, amiket együtt s egyszerre lazán összeforgatunk. Már ehetjük is. Fokhagymás pirítóssal vagy jobb időkben camembert szeletekkel tálaljuk.

(ek: evőkanál, tk: teáskanál)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!