szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jánoskáért minden évben egy májusi éjszakán kicsiny lángkoszorúk gyúlnak az éjfekete Sugovica vízén.

Jánoska valójában Nepomuki Szent János, a vízimolnárok, hajósok és halászok védőszentje. Egy legenda a 14. századból: a prágai udvar kanonokját IV. Vencel király a Moldvába ölette, mert nem volt hajlandó gyónási titkot kiadni. A fáma szerint teteme még 200 év múlva is „élt”, nyelve piros színű, eleven volt. A 18. században avatták szentté (május 16.), s igen népszerű lett a vízpartok menti népek körében, akiknek ugyan mi más is juthatna eszébe a piros színről, mint a halászlé és a vörös bor.

Nevéhez kötődik a múlt századi hagyományok alapján másfél évtizede felelevenített, hagyományos Jánoska-eresztés ünnepe Baján. Eredetileg is vízi körmenet volt, mikoron a tisztelgést mulatozással fejezték be a parton. A vízen járókat, csónakban áldozókat bográcsok, csapra vert hordók várták. A halászok napokkal előre gondoskodtak a fogásról, azaz a János-napi halászlé főzéséhez legmegfelelőbbnek tartott, közepes nagyságú halakról. A János-napi halászlevet a legtapasztaltabb halászok készítették, és megvendégelték vele a Jánoska-eresztésen részt vevő városi elöljárókat, a litániákat tartó lelkészeket.

Bajai halászlé. Ünnepi ízek
Manapság a szent tiszteletére celebrált mise utáni körmenet az esti órákban a kápolnától indul a Sugovica felé, ahol a virággal feldíszített Szent János-szobrot fáklyákkal kivilágított hajóra rakják, miközben égő szurokkoszorúkat eresztenek a vízre. A népzenével kísért vízi felvonuláson a hajót számos ladik, csónak, kajak és kenu veszi körül – mindegyik fáklyát vagy mécsest visz magával. A nagyközönség pedig a parton lassú menetben követi őket a városközpontban lévő Sugovica-hídig. Odaérkezvén a szent tiszteletére csapra verik a hordókat és kezdetét veszi a népünnepély.

Az idei ünnepséget összekötötték a Baja és környéke Hegyközség 2009. évi borversenyének eredményhirdetésével. Idén 17 termelő 57 mintával nevezett, amiből 5 bor aranyérmet, 4 pedig Champion minősítést (Baja Város Bora címet) ért el. Aranyérmet a következő borok és pincészetek érdemeltek ki: Bajai Cabernet Sauvignon 2007 – Kunvin, Hajós-Bajai Chardonnay 2008 – Koch-vin, Hajós-Bajai Cabernet Sauvignon 2008 – Koch-vin, valamint a Jégbor barrique 2005 és Jégbor 2005 – Sümegi és Fiai Pincészet.

Baja Város Borának megtisztelő címével a Cserszegi fűszeres 2008 – Sümegi és Fiai Pincészet, a Kékfrankos rosé 2008 – Antalvin, a Hajós-Bajai Kékfrankos 2008 – Koch-vin és a Jégbor 2006 – Koch-vin büszkélkedhet.

A Jánoska-eresztéssel és a hegyközségi borversennyel azonban korántsem ért még véget a borok és a halászlé ünneplése a térségben. Amint arról már hírt adtunk, Hajóson május 23-24-én lesz az Orbán-napi Borünnep, majd a nyár derekán a bajai halászléfesztivál.

Évről évre egyre többen mutatják be határon innenről s túlról halászléfőző tudományukat a város főterén. Idén, július 9-12-én közel kétezren főznek majd a Szentháromság téren, s a fesztivál valószínűleg tízezreket csábít a bográcsok mellé. A jóféle halászlé mellé pedig természetesen jó borok dukálnak, amelyekről a Hajós-Bajai borvidéki pincészetek gondoskodnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!