szerző:
Tetszett a cikk?

Az idén harmadik alkalommal rendeztek Miskolcon konferenciát a sörről. Sajnos a hazai sörpiac kilencven százalékát birtokló három nagy sörgyár nem képviseltette magát a malátások májusi országos fórumán.

Nem először, és félő, nem is utoljára tapasztalhatták meg a szervezők, hogy a Sörgyártók Szövetségének prominensei nem  vesznek tudomást a szakma találkozójáról. Miközben a borosok példás összefogásról tesznek tanúbizonyságot, hogy közösen védjék a mundér becsületét, és adókedvezményeket, állami támogatást próbáljanak meg kivívni.

Senki sem állítja,hogy egy konferencia fogja a sörfogyasztást-forgalmazást fellendíteni, de egy évben egyszer nem ártana a közös dolgokon közösen töprengeni, különösen, ha a sörkultúra megismertetése, fellendítése a cél. Például, hogy a fogyasztó legalább megértse, mitől olcsó 2010-ben a 100 forint körüli áron megvásárolható, többnyire németes elnevezésű, dobozba töltött sör. Amiből egyre nagyobb mennyiséget adnak el a hazai szupermarketekben.

Ezekre a sörökre nyilván nem igaz a konferencia mottója: „Iszom a sört, szívem mámorban fürdik”. Így marad támogatónak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Levéltár, a Cseh Köztársaság Budapesti Nagykövetsége, a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. Nem éppen rangon alulinak nevezhető névsor.

Az előadások sem arról szóltak, miként lehet a legolcsóbban sört előállítani, vagy hogy milyen reklámokra érdemes a sörgyáraknak költeni. Idén kiemelt hangsúlyt kapott a cseh sörkultúra. A szekció programjából Martin Imre A kisüzemi sörfőzés hagyományának újraéledése Csehországban, és Tordai Rita A történeti tradíciók kiemelése a cseh sörmarketingben című előadását emelnénk ki.

Sok mindent megtudhattunk a sör múltjáról is. Tózsa Rigó Attila a pozsonyi sörforgalmazásról, Nagy Gábor a középkor-végi Svédország sörfinomságairól beszélt, és kifejezetten szórakoztató volt  Somorjai Lehel Az alkoholárusítás korlátozásának hatása a dolgozók hangulatára az 1980-as évek közepén című előadása is.
A legfontosabbnak azonban Vaskó György elnök felszólalását tartjuk. A hallgatóság általa nemcsak azzal ismerkedhetett meg, hogy mi a különbség a kisüzemi és a nagyüzemi sörgyártás között. Hanem azt is megtudhatta, hogy ezeknek az egykor házinak is nevezett sörfőzdéknek milyen úttörő szerepük van abban, hogy a hazai sörínyencek olyan itthon főzött különlegességekkel ismerkedhetnek meg, mint az India Pale Ale, az ír vörös sör vagy a tokaji bor és a sör házasságából született Korty.

A kétnapos előadássorozat stílszerűen a miskolci Kortyoldában fejeződött be, ahol az előadók a gyakorlatban is megismertettek néhány sörkülönlegességet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!