szerző:
Sz. J.
Tetszett a cikk?

Új receptkönyvvel jelentkezik Clarissa Dickson Wright, aki kényszerűségből tanult meg főzni.

"Londonban nőttem fel, szóval nem vagyok egy igazi vidéki lány, ami azért is vicces, mert a vidéki élet egyfajta szimbólumává váltam az évek során" – mondja magáról Clarissa Dickson Wright pajkosan pislogva. Akinek idáig nem esett volna le a tantusz,azt most felvilágosítjuk: ő a világhírű páros, ama Két Duci Hölgy egyike, aki nemcsak főzőtársát s minden idők egyik legnépszerűbb sorozatát, de a saját viharos éveit is sikeresen túlélte.

Amikor még ketten voltak
Daily Mail

A Two Fat Ladies (a Két Duci Hölgy – itthon a TV Paprika műsorán nemrég ismét látható volt) című főzőműsor másik duci hölgyével, az időközben elhalálozott Jennifer Paterson-al oldalkocsis motoron járták az angol vidéket (például Northumberland, Wales, Lake District stb.), s keveredtek mindenféle poénos helyzetbe, miközben jókat főztek. „Ahhoz kétség sem fért, hogy két duci hölgyünk hihetetlenül szórakoztató. Csak azt nem tudtuk, hogy a táplálkozással meg főzéssel kapcsolatos, megalkuvást egyáltalán nem ismerő felfogásuk elfogadható-e azoknak, akik a bukszájukat nyitogatják” – mondta róluk Patricia Llewellyn, a tévés széria rendezője.

Nos, volt producer, akit sikerült elüldöznie Clarissának az olyan megjegyzéseivel, mint: „Erős a gyanúm, hogy amikor megfújják majd a végítélet harsonáit, kiderül, hogy a 20. század egyetlen igazán káros ételfélesége a hamburger,amely tönkretette az emberek egészségét, ízlését és az evésben lelt gyönyörűséget. A gyorsbüfékben a bizonytalan eredetű, mesterséges húsok jelentik a legnagyobb veszélyt, és a szupermarketekben csak unalmas hús kapható.” Ráadásul tettestársával, Jenniferrel minden alkalmat megragadtak, hogy militáns megjegyzéseket tegyenek az elszánt vegetáriánusokra, és kifigurázzanak minden írást, tanulmányt, amely a kérlelhetetlen egészséges étrendet hirdeti.

A sorozat a BBC-n 1996-ban indult, négy évad készült el belőle.Közel 70 millió nézőt vonzott világszerte! Nem szólva népes olvasótáborukról, melynek tagjai  szétkapkodták szakácskönyveiket szinte a megjelenések napján.

Clarissa élete 63 éve során elég sok mindennel foglalkozott már: volt bárpultos, háziasszony, házvezetőnő, takarítónő,tanár, menedzselt   szakácskönyv boltot Notting Hill-ben.  A duci hölgy ma egy csendes kis skót faluban él, nem messze Edinburgh-tól. "A környék egyébként tele van történelmi emlékhelyekkel, gyakorlatilag egy métert sem lehetne leásni anélkül, hogy ne botlanánk valami római emlékbe" – meséli Dickson, aki egy 17. századi villában él. Az övé némileg kisebb és egyszerűbb, mint a szomszédságban lévő udvarház, ami egyébként egy távoli rokona birtokában van. Dickson otthona zsúfolásig tele van könyvekkel. Azt mondja, van valami nagyon megnyugtató a könyvek jelenlétében. Gyakorlatilag a padlótól a plafonig roskadoznak a szakácskönyvek,gasztronómiai kiadványok a polcokon, s természetesen mindegyiket használja is. A duci hölgy, manapság is főz, és amikor éppen nem, akkor előszeretettel időzik a nappalijában lévő két hatalmas karosszék egyikében.

Clarissa a vidéki jó levegő ellenére, betegeskedései miatt picit talán sápadt, ám a szemei meglepően, valószínűtlenül kékek. Hasonló színűek, mint az a hatalmas kék hűtő, ami konyhájának egyik meghatározó darabja. Csak az nem ragyog olyan huncutul, mint az a kék szempár… A konyhája egyébként pont olyan, mint ő, az igazi vidéki szakács: semmi molekuláris hókuszpokoló csoda szerkentyű, ellenben van az 50-es évekből származó húsdaráló, amit Dickson előszeretettel használ. Az egyetlen modern eszköz egy Magimix 8 multifunkcionális turmixgép.

Wokban készült tészta rákkal

Ez az egyik nagy kedvence, amit nagyon egyszerű elkészíteni. Ha nincs otthon wok, akkor egy mélyebb serpenyő  is megteszi. Ha pedig a tészta elmarad belőle, akkor a rákok előételként is igen finomak.

olívaolaj
friss gyömbér 
2 gerezd fokhagyma
6 szál zöldhagyma
2 kis chilli paprika
tisztított garnélarák (fejenként 6db-ot számoljunk)
1  teáskanál mustármag (aki nem szereti egészben, törje össze)
2 teáskanál szójaszósz
só, esetleg szezám olaj, sherry
egy zacskó rizstészta, vagy tetszés szerinti egyéb tészta

A gyömbért megpucoljuk és csíkokra vágjuk, a chilit, a fokhagymát és a zöldhagymát apró darabokra vágjuk, hozzáadjuk a mustármagot is, majd forró olajon addig sütjük a hozzávalókat, amíg a fokhagyma puha nem lesz. Ezután hozzáadjuk a rákokat,készre sütjük. A tésztát kifőzzük, majd a wokba tesszük, hozzáadjuk a szója szószt, esetleg a szezámolajat, tetszés szerint egy kis sherryt is tehetünk bele. A wokban az egészet összeforraljuk, s 2-3 perc múlva tálalhatunk is.

Ebben a konyhában készült az összes recept, amit legújabb szakácskönyvében a Potty-ban olvashatunk. A könyvben különleges lepények, torták, raguk és  pörköltek receptjei sorakoznak. A duci hölgy bemutatja benne a „Bohócot” is, ami tulajdonképpen semmi más, mint tojás és bacon egy bögrében megfőzve – a receptet az Aberdeen egyetem hallgatói inspirálták – Dickson itt tanított, s a diákjai néha szerény szakácstudásukkal, ám szívből főztek neki valamit. De itt az   Ősleves (Primordial Soup ) is: „egy ebédre voltam hivatalos, ahol mellettem a természettudományi múzeum egyik képviselője ült. Ez akkoriban volt, mikor az újságok folyton arról cikkeztek, hogy vajon honnan jövünk, s honnan eredhet az emberiség. A nő erre közölte, hogy mindnyájan az őslevesből származunk  – meséli Dickson kuncogva, egyik kedvenc receptjét emlegetve.

Clarissa, bármely hihetetlen, nem az a fajta, aki főzőkanállal a kezében jött a világra, és pici lánykaként csakis a fazekak körül téblábolt. Sőt. Észak-nyugat londoni, Circus Road beli házukban a családnak  szakácsnője volt, akitől Clarissa saját bevallása szerint, nem főzni tanult, viszont ideje korán felhívta a figyelmét az élet élvezeteire, és erősítette különcködésre való hajlamait.  Volt egy "beszélgetős" széke  a konyha sarkában,de hogy mi történik a tűzhelynél,az nem nagyon vonzotta.

Édesapja nagy tiszteletben álló, híres sebész volt,  elég nehéz természettel megáldva. A szülők nem jöttek jól ki egymással, s az apa elhagyta a családot, mentségére legyen mondva, Clarissa ekkor már 21 éves volt. Ám a válás miatt a személyzet ugrott,s kisebb házba is költöztek édesanyjával, így a Dickson lány szakács híján, kényszerűségből nekiállt főzni. Bebizonyítva, hogy azért nem hiába ücsörgött annyit a konyha sarkában. Úgy tűnik, kiválóan meg is tanulta a dolgot. Az élvezetek és a különcködés, viszont nem volt mellékes.

Édesanyja 1975-ös halála után Clarissa gyakorlatilag elitta és elpartizta a 2,6 millió fontos örökségét. 1987-ben súlyos alkoholproblémái miatt elvonókúrára küldték, ami sikeresnek bizonyult, s Dickson azóta egyáltalán nem iszik. Csak főz. A 70’-es és a 80’ években rengeteg helyen élt, folyton költözködött, és mint meséli, sehol sem érezte igazán otthon magát. "Biztos az az oka, hogy a ház, ahol felnőttem gyönyörű volt, anyám mégsem érezte jól magát benne sohasem, egyfajta keserű hangulat uralkodott az egészen. S ezért valahogy nem érzem , hogy az otthonteremtés olyannyira fontos lenne nekem. Addig amíg a könyveim velem vannak, én boldog vagyok – vallja.

Clarissa Dickson Wright most boldogan él Skóciában, s újabb szakácskönyv megírását tervezi, amiben a skót specialitásokra fókuszál majd.

A Financial Times nyomán

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!