szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

A káposzta a zöldségek között a legjobb fej. Már a formájával is megelőzi a többieket. Hát még az IQ-val, ami benne van: kalóriaszegény, pénztárcakímélő, a levesektől a köretekig, a salátáktól a desszertekig minden fogáshoz kiváló alapanyag. Ráadásul itt van velünk egész évben. Kell-e ennél több bizonyíték a jófejségre?

A görögöknél szent növényként tisztelték, de már az egyiptomiak és a rómaiak is rágcsálták a friss káposztalevelet. Az i.e. második évezred óta nagy becsben tartották, különböző orvosi feljegyzések is magasztalták a káposzta rendkívüli gyógyerejét. Legfeljebb nem tudták, hogy miért is. Bezzeg könnyű nekünk, mert tudjuk, hogy rendkívül magas az A-, B-, C-vitamin tartalma, sok kalciumot, jódot, foszfort, vasat, folsavat és magnéziumot rejt. Rendkívül jó hatással van az immunrendszerre, rendszeres fogyasztása csökkentheti a rák kialakulásnak kockázatát. A népi gyógyászatban is évszázadok óta előkelő helyet foglal el – levelei sebre téve kiváló fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatásúak.

Megjelenésében ugyan nemigen tart lépést a divattal, trendiségét mégis biztosította az utóbbi években a híres káposztaleveses fogyókúra. Való igaz, hogy a káposzta rendkívül alacsony kalóriaértékkel bír, méregtelenít és növeli az energiaszintet – de leginkább akkor tapasztalhatjuk meg áldásos hatását, ha nyersen fogyasztjuk, vagy csak pár percig pároljuk, hogy az értékes vitamin- és ásványianyag-tartalma ne vesszen el. (Úgyhogy csak csínján azzal a levessel!)

Receptek káposztából

Gazdag káposztasaláta

 

50 dkg fejes káposzta, 25 dkg majonéz, 1 evőkanál reszelt torma, 1 közepes fej lilahagyma apróra vágva, 2 teáskanál mustár, 1 kis pohár tejföl, 1 kávéskanál porcukor, 1 savanykás alma, 1 kisebb zellergumó, pár csepp citromlé, só, frissen őrölt fekete bors.

 

A káposztát megmossuk, és almareszelőn lereszeljük. Besózzuk, és legalább egy fél órát állni hagyjuk. Amíg áll a káposzta, addig lereszeljük a zellert, és apró kockákra vágjuk az almát. A majonézt elkeverjük a mustárral, tormával, tejföllel, porcukorral, a citromlével, majd hozzákeverjük a zellert és az almát is. Hozzáadjuk az apróra vágott lilahagymát, a káposzta levének felét leöntjük, a maradékot bekeverjük a majonézes, almás-zelleres egyvelegbe, ízlés szerint kicsi feketeborssal ízesítjük. Hűtőbe téve 1-2 órát állni hagyjuk, hogy az ízek összeérjenek. Magában is nagyon finom, de kiváló kísérője szárazabb vagy rántott húsoknak is.


Káposztás  tócsni

 

1 kisebb fejes káposzta (kb. 80 dkg), 10-12 dkg finomliszt, 1 nagyobb fej vöröshagyma apróra vágva, 3 tojás, 2 evőkanál barnacukor, só, frissen őrölt fekete bors, olaj a sütéshez, tejföl a tálaláshoz

 

A káposztát megmossuk és almareszelőn lereszeljük, majd besózzuk és fél órát állni hagyjuk. A káposzta levét leöntjük, majd egy magasabb teflon serpenyőben forró olajon karamellizáljuk a barnacukrot, majd rádobjuk a káposztát és megpirítjuk (kb. 15 perc). A káposztát egy tálba tesszük és hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, hozzáadjuk a tojásokat, és annyi lisztet, hogy könnyű, lágy tésztát kapjunk. Hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, ízesítjük a borssal, és jól elkeverjük.

 

Serpenyőben felforrósítjuk az olajat, és kisebb halmokat adagolunk, amiket egy leveses kanál domború felével azonnal szét is lapítgatunk. Mindkét oldalán arany barnára sütjük. Még melegen, tejföllel tálaljuk.

 

Pikáns párolt káposzta

 

1 kisebb fej lilakáposzta (kb. 80 dkg), 1 dl száraz vörösbor, 1 evőkanál vörösborecet, 2 közepes fej lilahagyma, 2 db savanykásabb alma, 3 evőkanál barnacukor, só, frissen őrölt feketebors, 2 evőkanál ribizlidzsem, 4-5 szegfűszeg, olaj

 

A lilakáposztát megmossuk, és vékony csíkokra vágjuk. Besózzuk és fél órát állni hagyjuk. Közben apróra vágjuk a lilahagymát és az almát. Egy magasabb serpenyőben felforrósítjuk az olajat, rádobjuk a lilahagymát, majd a barnacukrot kicsit karamellizáljuk. A káposztáról leöntjük a levet, és a serpenyőbe borítjuk. Lefedjük, és kb. 15 percig pároljuk.

 

Hozzáadjuk az almát, a vörösborecetet, a vörösbort, a szegfűszeget, a borsot és a ribizlidzsemet, és további 5-10 percig nagyobb lángon, fedő nélkül pirítjuk. Sült húsokhoz, libához, kacsához isteni.

Érdemes akár hetente bevetni valami káposztásat a konyhában, mert szinte minden fogásnál felhasználható.

Tippek, trükkök

Ahhoz, hogy az étel igazán zamatos legyen, egészséges, szép fej káposztát válasszunk. A legfelső levél alá érdemes bekukkantani, és ha az így szemrevételezett levelek is fényesek, nem fonnyadtak, a fej tömör, akkor bátran megvehetjük. Érdemes még a tövét is megvizsgálni, mert ha már nagyon elszíneződött, sötétebb, akkor bizony már régóta pihen a zöldséges ládájában.

Ha nem a vásárlás napján készítjük el, akkor sem kell aggódni – a káposzta hálás zöldség, türelmesen kivárja különösebb minőségvesztés nélkül, hogy a fazékba kerüljön – hűvös helyen tárolva akár 1 hétig, 10 napig is.

Levesekhez, főzelékekhez, párolt káposztához inkább vékony szeletekre vágjuk, míg salátához, káposztás pogácsához, vagy rétesekhez inkább az apróbbra reszelt állagú a megfelelőbb.

Nemcsak káposztalevest készíthetünk belőle, de a legtöbb, hüvelyesből készült leveshez (pl. bableveshez, lencseleveshez) is adhatunk akár friss, vagy savanyú káposztát. Nemcsak tartalmasabb, de ízletesebb levest tálalhatunk így.

A sokak által kedvelt párolt káposztát ízesebbé teszi, megbolondítja, ha egy kis borral vagy pezsgővel nyakon öntjük a párolás vége előtt pár perccel. Túlzásokba ne essünk: 1 kiló káposztához egy-másfél deci bőven elegendő.

Nagyon jól illeszkedik a káposzta ízéhez az alma és az aszalt szilva is, így bátran dobjuk fel vele a hagyományos ízeket. Szintén pikáns ízharmóniát  lehet elérni savanykás dzsemekkel. Egy-egy kanál ribizli- vagy áfonyadzsem egészen különlegessé teszi a hétköznapi köretet. A gyömbér is pikánssá teheti, de ezzel a fűszerrel vigyázzunk, mert nagyon intenzív íze van.

Ha húst sütünk, és ahhoz kerül majd köretként a párolt káposzta, akkor érdemes pecsenyezsíron párolni. A párolt káposztát az utolsó 4-5 percben érdemes egy kicsit nagyobb lángon kevés kristálycukorral megpirítani – a karamellizálódott cukor és a pirítás a káposzta ízének ás állagának is jót tesz.

A párolt káposzta ugyancsak kiváló alapja lehet egytálételeknek is. Pirítsuk a párolt káposztát szalonna- vagy libazsíron, adjunk hozzá kolbászkarikákat vagy sonkát, hagymát, esetleg pár kocka krumplit – melegen tálalva, tejföllel nyakon öntve isteni fogás! Jól fog rá csúszni a fröccs vagy a sör is.

Hasonlóan a káposztás tésztához, egytálételt készíthetünk nokedlivel, nudlival, de a maradék káposztás kockát rétegezhetjük egy tűzálló tálba kolbásszal, tejföllel és a sütőből 30 perc után kockára vágva tálalhatjuk is a megújult cvekedlit.

A paradicsomos káposzta lehet, nagyon megosztja a főzelékfaló közönséget, de a kapros-tejfölös káposztafőzelék talán a paradicsom-káposzta párosítás ellenzőit sem riasztja el, sőt.

A párolt káposzta a rétesek isteni finom tölteléke is. Ha mélyhűtött réteslapot használunk, akkor a lapokat kenjük meg olvasztott vajjal és rakjuk rétegesen egymásra, majd a fűszerekkel ízesített reszelt párolt káposzta tölteléket halmozzuk rá. Szintén dúsítható a töltelék kolbásszal, darált sonkával, vagy sütőtökkel. Csavarjuk fel, a rétes tetejét ismét kenjük meg, és süssük kb. 25 perc alatt aranysárgára.

A megannyi ellenállhatatlan káposztás pogácsa- és lángosrecept külön fejezetet érdemelne. Szóval, egy fej káposzta – száz elkészítési mód. Remélhetőleg mostantól legalább hetente egyszer begurul majd az étlapra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Várkonyi Ádám Gasztro

Farsang után - hús nélküli receptek

Elengedtük a farsang farkát, húst hagytunk, torkoskodtunk. Most mit együnk? Eljött az ideje, hogy elkáposztásítsuk a káposztás tálat. Amit igencsak lebecsülünk, ha nem lapul benne jókora dagadó, kövérkedik töltelék, kolbász.