szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kézműves Magyar Ízek Vásárán múlt hét végén, három nap alatt több mint 15 ezer látogató kóstolta végig Magyarország ízeit, és közel 100 millió forint értékben vásárolt a kézműves termékekből.

Az íz mustra kezdetét a tradicionális magyar vásárokhoz hasonlóan harangkongatás jelezte a múlt pénteken. Mint az a mostanra elkészült összegzésből kiderül, a Millenáris B épületében 4500 négyzetméteren 102 termelő, köztük a díszvendég, Erdély képviselői három nap alatt közel 100 millió forint értékben árusították ki portékáikat. A látogatók által leginkább kedvelt termékkategóriák az édességek, húsfélék, borok, sajtok és pálinkák voltak.

Gyimesi Zsuzsa

A vásárlói szavazás alapján a legnépszerűbb termelő a gombakészítményeket és gyümölcslekvárokat előállitó Koltay házaspár lett. A látogatók a népszerűségi lista második helyére a Lipóti Pékséget, míg a harmadikra az Iolimex erdélyi mustárkészítő manufaktúrát tették.

Gyimesi Zsuzsa

Pap Krisztián ötletgazda, a szervezők nevében hangsúlyozta, hogy a Kézműves Magyar Ízek Vására elsősorban a termelők érdeme, hiszen az ő kiváló ízeik nélkül nem tudtak volna egy hétvége alatt 15 ezer látogatót a Millenárisra vonzani. A történet folytatódik, elviszik ezt a vásárt vidéki városokba is, áprilisban pedig megnyílnak az első Kézműves Magyar Boltok Debrecenben és Budapesten.

Ott voltunk, kóstoltunk, ízlett

A vásáron számos séf, étteremtulajdonos, gasztronómiai szakértő,szakíró is feltűnt. Természetesen, mi sem hagyhattuk ki. Nem is bántuk meg. Többek között nyomába szegődtünk a vadaknak az „erdőtől az asztalig”, és megkóstoltuk a zselici szarvas sonkát. A szilvásváradi füstölt pisztránghoz receptet is kaptunk, miként turbózhatunk fel vele egyszerű tojásrántottát, hogy készül a haltatár. Megtanultuk, hogy a hagyományos hús tartósítás és füstölés titka a több hetes sófürdő és a kőfüstölő, ahogy azt egyebek mellett Tóalmáson csinálják. A tanyasi házi sajtoknak sincs szüksége mesterséges színezékre, ízfokozóra, tartósító szerekre, elég nekik a közönséges konyhasó, oltóenzim, nővényi ízesítő. A mustár legjobb tartósító szere pedig maga a mustármag, benne a székelyek kedvenc fűszere a kömény. A legjobb lekvárok, szörpök a természet patikájából kerülnek ki hozzáadott cukor nélkül, üstben főzve. S jogosultsága van a dunsztos üvegben a sárgabarackon, epren, szilván túl a somnak, homoktövisnek, galagonyának is. Ezentúl pedig csak azért is olyan mézet veszünk, ami ikrásodik, mert az az igazi; és legalább annyira számon tarthatjuk az évjáratait, mint a boroknál, ahogy arról a kőtelekiek, debreceniek, mezőberényiek meséltek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!