szerző:
Varga Márta
Tetszett a cikk?

A különleges Hubay Rendezvényteremben tartották meg múlt héten az első tematikus Pezsgő Világ kóstoló estet. Hubay Jenő zeneszerző családjának 19. század végi, korhűen felújított szalonja fénykorában a főváros akkori kulturális és politikai elitjének egyik legfontosabb találkozóhelye volt. Most elegáns termeiben méltó környezetet biztosított tíz különleges rozé pezsgő bemutatásához.

A Pezsgő Világ esteket a pezsgőfogyasztás és pezsgőkultura iránt elkötelezett szakemberek és kereskedők álmodták meg. Céljuk, hogy az érdeklődőknek minél több pincészet buborékos borait mutathassák be. Ezzel kívánják elősegíteni, hogy a minőségi borfogyasztáshoz hasonlóan a pezsgőzés is a mindennapok részévé váljon, és pezsgővel ne csak az ünnepnapokon koccintsunk. A pezsgőket kísérő falatokkal – amelyeket Csizmazia László, a Cafe 57 és a Porcellino Grasso konyhafőnöke kitűnő érzékkel párosított a kínált tételekhez – azt is igazolták, hogy ezek a figyelemreméltóan gyümölcsös ízvilágú italok nem csak aperitifként fogyaszthatók.

A sort a nagy francia pezsgőházak mindig megbízható pezsgői indították. A Moët&Chandon Brut Impérial Rosé egy hagyományos, de izgalmas brut rozé. Franciaország legnagyobb pezsgőházának történelmi székhelyén, Epernay-ben 30 méter mélyen fekvő hűvös mészkőpincékben érlelték. Összetétele Chardonnay, Pinot Meunier és nagyobb részben Pinot Noir. Jellegzetes, rezes fényű halvány rózsaszín árnyalatát a hozzáadott vörösbor adja. Életteli aromáiban piros bogyós gyümölcsök, leginkább az eper illata bontakozik ki, enyhén fűszeres jegyekkel. Határozott ízeiben visszaköszön a Champagne régióra jellemző mineralitás. Remekül illenek hozzá a tenger gyümölcsei, így a kellemesen csípős, gyömbéres fésűkagyló seviche.

A következő tétel, a Taittinger Brut Prestige Rosé élénken gyöngyöző apró buborékokkal fokozza a gyömbér fogyasztása után a nyelvünkön érezhető finom bizsergést. A 30 százalék Chardonnay és 70 százalék Pinot Noir összetételű bor elragadó, intenzív színét a palackozás előtt hozzáadott 12-15 százalék vörösbor garantálja. Aromáit frissen préselt vadmálna, cseresznye és szeder illata gazdagítja. Kiegyensúlyozott, bársonyos és mégis karakteres íz.

Az est kellemes meglepetése az etyeki régióban készülő J&J Methode Traditionelle Pinot Noir Rozé. A Pinot Noir csodaszép színt kölcsönöz, az ital aromáiban áttör a fajtajelleg: lila virágok, cseresznye, feketeribizli. Krémessége, puha, elegáns ízei könnyen megkedvelhetők. A séf parmezános csirkemellet és házi ananászkompótot kínált hozzá leveles tésztára halmozva.

A negyedik tétel egy ropogós, alacsony savtartalmú francia pezsgő, a Champagne Bourdaire-Gallois Brut Rose. A cuvé alapját a 2008-as évjáratú Brut Tradition adja, amelyhez 20 százalék Pinot Meunier-ből készített vörösbort házasítottak. Erős színe a sillereket juttatta eszünkbe.

A nemzetközi mezőnyt két évjáratos ital, a Colesel Prosecco Pinot Rose Brut 2008 és a Crémant Antech de Limoux Emotion 2009 erősítette. A Trvigiani dombjainak agyagos, meszes talajáról származó olasz habzóbor színe halvány rózsaszínű, habzása kiadós, tartós buborékok jellemzik. Illata gyümölcsös, ízvilága határozottan száraz. Az ezüstösen fénylő, légies francia crémant tavaszi virágos és epres illatjegyeit a Chardonnay, a Chenin Blanc, a Mauzac és a Pinot Noir fajtáknak köszönheti. Kísérőjük a méltán népszerű, rózsaszín borjúsült málnával, rózsalekvárral és creme fraiche-sel. Mi jöhet még ezután?

Az est királynője, a Louis Roederer Rosé Millésime 2006. Elegáns, lazac színű ital, narancssárga fénnyel, simogató buborékokkal. Az elkészítéséhez felhasznált szőlő Cumiéres déli lejtőiről származik. A friss, piros gyümölcsös jegyeket akácos, majd enyhén füstös illatok koronázzák. Gazdag, intenzív ízeit finom, selymes tanninok kísérik. Igazi varázslat. Angolos hátszín készült mellé ropogós, vajas leveles tésztából készült pálcikára tekerve, málnás majonézzel és egy pár szem pattogatott kukoricával.

Ezt követte a hazai pezsgőgyártás egyik kiemelkedő szereplője, a François President Pinot Noir Rosé Brut 2007. Hagyományos módszerrel állítják elő, azaz palackban erjesztik és érlelik. Lendületes aromáit, cseresznyés illatát több mint hároméves palackos érlelésből származó komplex jegyek erősítik.

Levezetésül pedig két spanyol cava zárta az estet. Az Anna de Codorniu  Rosé – Spanyolország első rozé Cavája – teljes egészében Pinot Noir szőlőből készült. Az éjszakai szüretelést követően az erjesztést acéltartályokban végezték, majd a második erjesztéshez palackokba töltötték az alapbort. Az érlelési folyamat legkevesebb 9 hónapig tart, az eredmény pedig egy halvány cseresznyepiros, erdei gyümölcsös karakterű, citrusos befejezésű pezsgő bor. (Remekül párosítható lazac és pulyka fogások mellé is.)

A Codorniu Pinot Noir Rosé finom buborékai hosszan és folyamatosan gyöngyöztek, méltóságteljesen várták, hogy hozzájuk is eljussanak az est vendégei. A kiegyensúlyozott ízek jól harmonizáltak az erdei gyümölcsös, vaníliakrémes tésztakosárkákkal.

A szervezők ígérték, hogy a tematikus estek folytatódnak. Reméljük, hogy a jövőben még több pincészettel ismerkedhetünk meg közelebbről, s legfőképpen több magyarral. Már el is képzeltünk egy langyos tavaszi estét üde blanc de blancs pezsgőkkel. Addig pedig – hiszen még előttünk a tél és az ünnepi szezon – a megszokott brut pezsgők mellett érdemes kísérletezni más fajtákkal is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!