szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

A brit fővárosban az olimpiai játékok ideje alatt a világ 205 országából érkezett sportolót, a versenyekre látogató szurkolókat, és persze nem mindennapi illusztris vendégeket kell etetni-itatni. A repertoárban a McDonald’s-nak épp úgy helye van,mint a világ legjobb éttermének, a koppenhágai Nomának.

René Redzepi és társulata nem éppen vakációzni vagy drukkerkedni érkezett a szigetországba. London egyik legismertebb luxusszállodájába, a Claridge’s-be költöztek be, egészen pontosan a konyhába. S elhozták az idén immáron harmadszorra a világ legjobb éttermének kikiáltott Nomából a skandínáv ízeket. A Taste of Noma at Claridge’s - A Noma ízei a Claridge’s-ben elnevezéssel július 28-tól az ötkarikás játékokhoz illeszkedően ötfogásos ebéddel és vacsorával várják a vendégeket.

Az ínyencek felfokozott érdeklődését mi sem bizonyítja jobban, hogy mostanság már semmiképpen sem tudnánk egy jót enni a dán séf remekeiből, mivel a 195 fontos (közel 72 ezer forint) ebéd- és vacsorahelyek már régen elkeltek. A mesterséf tíz napon át kényezteti vendégeit, amit Thomas Kochs, a szálloda vezérigazgatója „egyedülálló gasztronómiai élményként” emleget. Ugyanis ez az első alkalom, hogy a legendás szakács Dánián kívül celebrálja rendkívüli ételvízióit egy szélesebb vendégkör részére.

René Redzepi
Claridge's

Redzepi a fogásokat szezonális brit alapanyagokból készíti el, de a Noma kulináris spektrumát asztalra adva nem hiányoznak klasszikus kellékei sem, mint a grönlandi pézsmatulok, a füstölt velő, a tengeri sün, az ökörpofa, a szárított kagyló és a vizitorma. A Times magazin által a „kulináris világforradalmat fellobbantó” szakácsként emlegetett dán a zöld- és kísérletező konyha elkötelezettje, nemcsak divatot teremt a felhasznált természetes alapanyagokkal, de a környezet (vizek, erdők-mezők) új alapanyagait tárja fel. Meglevő kulináris ismereteket asszimilál az újakkal, felelősséget érez a jelen és a jövő táplálkozásáért, s ehhez a legnagyobb mértékű környezettudatosságot társítja.

Redzepi londoni bemutatkozása után sem fog unatkozni, mivel koppenhágai éttermébe pár hét alatt - azt követően, hogy újból a világ legjobb étterme lett - 100 ezres nagyságrendű asztalfoglalást regisztráltak. Aki esetleg előzetes foglalás híján lemaradna a skandináviai séf ebédjeiről és vacsoráiról, annak sem kell gasztronómiai élmény hiányában távoznia a Claridge’s-ból, mivel az ötcsillagos hotelben éttermet visz a híres skót szakács és médiaszemélyiség, Gordon Ramsay, akinek a világ számos metropolisában működő éttermei összesen 13 Michelin-csillagot mondhatnak a magukénak. Végül vígaszágon pedig ki lehet próbálni egy angolos teadélutánt is a szálloda halljában, ahol 50 féle teát szolgálnak fel.

A 30. nyári olimpia városában persze nemcsak a kiváltságosakról gondoskodnak sztárszakácsokkal, hiszen az olimpiai létesítmények területén 800 étkezőhelyet nyitottak, ahol 150 ételféleséget készítenek. Köztük a legnépszerűbb angol fogásokat is, a Fish and Chips-t (sült hal sült burgonyával) és a vasárnapi sültet, a Sunday Roast-ot.

Garantált az angol sörök, például a Samuel Smith´s India Ale, a Hopback Entire Stout, a Hobgoblin és az 1849 ki nem fogyó kínálata is.

Wikipedia

Az egyik legismertebb gyorsétteremi lánc, a McDonald’s – egyébként a sportesemény főtámogatói közé tartozik - az Olimpiai Parkban nyitotta meg új éttermét. A csaknem fél futballpályányi 3 000 négyzetméteres, kétszintes étterem, mely a világon a legnagyobb McDonald’s egységnek számít, egyszerre 1 500 vendég ülőhelyes étkeztetésére képes. A sportrendezvény alatt 50 ezer Big Mac, 180 ezer adag sült krumpli és 30 ezer shake elfogyasztására számítanak. A sült krumpli árusítására kizárólagosságot szereztek az olimpiai sportlétesítmények területén.

A sportolók erőnlétének karbantartásához és eredményes szerepléséhez is nélkülözhetetlen az élelmiszer alapanyagok jó minősége és mennyisége. A versenyzők és kísérőik ellátására 232 tonna burgonyát, több mint 330 tonna gyümölcsöt és zöldséget, 100 tonna húst és 21 tonna sajtot, 75 ezer liter tejet és 25 ezer kenyeret használnak fel.

Mindemellett vannak országok és csapatok, amelyek különleges igényeket jelentettek be. Ilyen a kazah olimpiai delegáció is, amely azzal a kérelemmel fordult a rendezőkhöz, hogy engedélyezzék versenyzőiknek a lóhús (főként lókolbász) és a kaviár bevitelét Nagy-Britanniába, illetve fogyasztását, mivel mindkettő beépült sportolóik, pl., a birkózók, bokszolók, nehézatléták étrendjébe. Az egyforma esélyek érdekében sportszerűen azt is felajánlották, kívánság esetén ellátják bármelyik ország sportolóit lóhúsból és kaviárból. Ismert, hogy a kaviár fehérjében dús, a lóhús is kétszer annyi proteint tartalmaz és 40%-kal kalóriaszegényebb, mint a legsoványabb marhahús, valamint vasban és Omega-3 zsírsavakban gazdag.

A kínai olimpikonoknál inkább a gasztronómiai megszorítások vannak érvényben. Az ázsiai ország sportolóit már hónapokkal korábban vegetáriánus étrendre állították be, s ez érvényes számukra Londonban is. Ezt a félig-meddig óvintézkedésnek tekinthető rendelkezést azért hozta meg a kínai sportvezetés, hogy elkerüljék a klenbuterol bekerülését a versenyzők szervezetébe. Az esetlegesen klenbuterolt tartalmazó húsok - marha, sertés, bárány – fogyasztása ugyanis pozitív doppingtesztet eredményezhet. Pekingben a hústermékek több mint 52%-a nem felel meg az olimpiai standardnak. Aki megszegi a diétás előírást – kivétel ez alól a hal és csirkehús - a kínai olimpikonok közül, azt ki is zárhatják a csapatból.

Az Orosz Olimpiai Bizottság nem az ételek, hanem a szeszesitalok fogyasztásában gyakorol ilyen szigort. A 2010-es vancouveri téli olimpia botrányos tapasztalatai miatt, ahol a szponzor Rosznyefty olajcég estjén két álbenzinkútból ömlött a vodka és a whisky, Londonban teljesen elzárták az italcsapot és a „szuhoj zakon”-t kiterjesztették az orosz küldöttség minden tagjára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!