szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

A gasztronómia és a művészet két olyan távoli országot is összehoz, mint Japánt és Spanyolországot. Jelen esetben kapcsolatukban a sonka az egyik főszereplő, a másik pedig egy szobrász- és restaurátor művész.

Különös módon tisztelgett a japán Etsuro Sotoo a két ország közötti kapcsolatok 400. évfordulójának. Sotoo – aki egyébként Antoni Gaudi monumentális remekművének, a Sagrada Familia székesegyháznak jelenlegi szobrászati/restaurátori munkálatait irányítja – Barcelonában él zongoraművész feleségével. A régi japán útiládák mintájára egyedi sonkásládát tervezett az egyik legnevesebb ibériai sonkamárkát készítő és forgalmazó cég, a Jamones Joselito részére. A kézműves sonkatartót az ősi urushi laktechnikával festették és feliratozták Japánban. Az El País tudósítása szerint a mestermunka limitált példányszámú, számozottan, személyre szólóan 55 darab készült belőle. Ami pedig a ládákba került, a gasztronómiai kincsnek számító, kilenc évig különleges eljárással érlelt Jamón Joselito Vintage 2006 sonkafajta.

Kard helyett sonka a ládában
elpais.com

Hasonló faládákban szállították évszázadokkal ezelőtt értékes katanáikat (szamurájkard), selyemkimonóikat, páncélzatukat és élelmiszereiket a kereskedelmi kapcsolatok fellendítésére az ibériai országba érkező követek. Állítólag a hosszú tengeri hajóút alatt a Spanyolországból hazavitt sonka sem romlott meg az ilyen tároló ládákban – ez persze köszönhető a spanyol sonkamesterek érlelési eljárásainak  is.

Etsuro Sotoo művét stílszerűen a japán nagykövet madridi rezidenciáján rendezett fogadáson mutatták be, ám a sonka ott nem ládába, hanem az asztalra került. A művészi tálalás mellett a legnagyobb érdeklődést a sushimon módra készített fúziós ételspecialitások keltették fel (a sushimon elnevezést a japán sushi és az spanyol jamón szavakból alkották – a szerk.). Ilyen  ínyencség például a sonkával körbetekert rizs fügével töltve.  

Sushimon
elpais.com

A teljesség és bizonyos tanulság kedvéért a Jamones Joselito sonkás cégről el kell mondani, hogy ötletes és nagyon jó a marketingje: évek óta egy-egy neves séfet kér fel, hogy állítson össze a sonkájára alapozott ételsort. Tavaly a három Michelin-csillagos olasz séf, Massimiliano Alajmo 23 olaszos fogást komponált a spanyol sonkára. Míg előtte 2013-ban a világhírű katalán Ferran Adrià volt a sonkás receptek megalkotója. Az idén pedig az USA-ba – melynek séfcsapata a múlt heti Bocuse d’Or világdöntőn a dobogó második fokára állhatott fel, először érmet szerezve az államoknak a lyoni versenyek történetében – viszi a cég tulajdonosa, José Gómez a sonkáját, ott választ ki majd egy séfet az amerikai sajátosságoknak megfelelő menük összeállítására.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!