szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Jó üzlet a híres pármai sonkát is hamisítani. S ne gondoljuk, hogy a címke megvédi a pénztárcánkat. Legfeljebb az illúziónkat hagyja meg.

A Nápoly melletti Villaricca az idei nyártól valószínűleg felkerül majd az élelmiszerhamisítás világtérképére. A népes település egyik házában titkos sonkagyárra bukkantak június 28-án a helyi carabinierik. Az épület alagsorában berendezett „sonkalaboratóriumban” jelentős mennyiségű Lengyelországból származó húsárura bukkantak, az akasztós polcokon megannyi hamisított pármai sorakozott. Az már szinte mellékes, hogy az előállítási, tárolási körülmények sem feleltek meg az élelmiszerhigiéniás előírásoknak. Az olasz lapforrások a körülményeket egy disznóóléhoz hasonlították.

A csendőrök már a spájzban vannak
teleclubitalia.it

A sonkahamisítás, illetve kereskedelmi csalás egyértelmű bizonyítékául szolgáltak az eladásra előkészített, a pármai sonka védjegyével ellátott és felcímkézett húsáruk. A hatóság a házkutatás után lefoglalta a Lengyelországból származó sonkaszállítmányt, a több ezer „pármai sonkás” címkét és a hamisításhoz, tároláshoz használt különböző eszközöket. A csendőrök egy 52 és egy 54 éves willariccai férfit vettek őrizetbe, de könnyen lehet, hogy a zugsonka bizniszben nem csupán ketten voltak. Erősen reméljük, hogy a lengyel-magyar barátság jegyében hozzánk nem jutott a „jó árasított” pármaiból…

 Mint ismert, az olasz és európai uniós szabályozás védett árujelzőt használ a csúcsminőségű Prosciutto di Parma-ra. A füstölés nélküli 12-13 kilogrammos friss sonka legalább egy évig tartó pácolásához viszonylag kevés sót használnak, nitrátok és fűszerek nélkül. A pármai sonkának mintegy 200 készítője van Parma tartomány keleti részén, s egy minőségügyi ellenőrző konzorcium felügyeli, miként tartják be a szigorú előírásokat. Ezért sem véletlen, hogy a mostani villariccai sonkahamisításból nemcsak olasz, hanem külföldi sajtóhír lett.

Az élelmiszerek eredetvédelme érdekében nem először lépnek fel az olasz hatóságok. Az előző években olyan neves olasz termékek hamisítására derült fény, mint a parmezán, a mozzarella - a fehér bivalysajt – és az olívaolaj. Különösen nagy volt a visszhangja a sienai Oleaira Valpesana cég által három éve elkövetett olívaolaj hamisításnak, amikor 8000 tonna külföldről (Görögországból, Spanyolországból, Tunéziából) származó, toszkánai extra szűzként árult, összekotyvasztott olívaolajt foglaltak le a hatóságok.

 

 

 

 

 

               

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!