Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a 98 százalékos különadó törvény visszamenőleges hatályát előíró rendelkezését. A testület határozatában kiemeli, hogy a 2010-es év vonatkozásában jogalkotásra van szükség ahhoz, hogy a törvény kiterjedjen a nevezett évre is. A törvény megszületett. Mégsincs minden rendben. Miként néz ki a bevallás most?

A jogalkotás megtörtént, de a döntésnek nem várt hatása is van: újabb munkáltatói adatszolgáltatás nélkül nem lehet meghatározni a különadó alapját a 2009 és 2010 között „folyamatban lévő” ügyekben.

A helyzetet szemléltető példánkban a magánszemély havi bére 500 ezer forint, a jogviszonya 2010. február 28-án megszűnt. Hat havi munka alóli felmentés illette meg, mely 2009. szeptember 1-én megkezdődött. Szeptemberi bérével együtt megkapja a 2009. évi 1 havi összegnek megfelelő szabadságmegváltást is. Amennyiben nem a jogviszony megszűnésének évére (esetünkben nem 2010-re) esik a szabadságmegváltás, akkor azt is bele kell számítani a különadó alapjába. Összesen 2,5 millió forint jogviszony megszűnésével összefüggésben kifizetett bevételt szerzett a magánszemély 2009-ben. 2010-ben (az első két hónapra) még 1 millió forint munka alóli felmentésre jutó bért és még további 2 millió forint (4 havi) végkielégítést kapott.

A különadó törvény rendelkezése szerint a különadó alapja független attól, hogy kifizetett összeget egy vagy több adóévben kell jövedelemként figyelembe venni.

A cikk folytatását olvassa el az Adózónán!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!