Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az orosz állami Rosneft olajvállalat vette meg a halálra ítélt Jukosz óriáscég fő termelőegységét, gyakorlatilag államosítva a Yuganskneftegazt, és nehezítve a Jukosz perelési törekvését feldarabolói ellen.
A Rosneft csütörtökre virradóra bejelentette, hogy megvette a Juganszkot a vitatott vasárnapi kényszerárverésen 9,3 milliárd dollárért megszerző titokzatos Baikalfinansgroup (Bajkalfinanszgrup) száz százalékát. A Rosneft szóvivője közölte, hogy a Baikal megvásárlása a cég fejlesztési tervei keretében történt. Ezek a Rosneft nemzeti olajipari zászlóshajóvá alakítására irányulnak.
A Juganszk vevőjének a Rosneft általi megvásárlásával a Baikal állami kézbe került, ami elelmzők szerint megnehezíti perelését a Jukosz és főrészvényese, a Menatep holding által, mert az orosz kormány szuverén mentességet élvez.
A Kreml eredeti terve szerint a kényszeraukción a Juganszkot a Gazprom gázmonopólium olajleánycégének, a Gazpromneftnek kellett volna megszereznie, amely egyben elnyelte volna a Rosneftet. De a Jukosz kétségbeesett csődvédelmi kérelmére egy amerikai bíróság tíz napos moratóriumot rendelt el minden ügyletre az olajcég eszközeivel, és - bár nem vitatta az orosz állam szuverén jogát az árverés megtartására - megtiltotta az azon való részvételt a Gazpromneftnek és másik két már jelentkezett cégnek.
Így az árverést megtartották, de azon a Juganszkot egy magánszemélyek által sebtében létrehozott (s így a texasi bírói határozatban nem említett) strómancég, a Baikal szerezte meg. Az amerikai döntés formális megsértésének elkerülésére a Gazprom feláldozta a (még üres burok) Gazpromneftet is: két nappal az árverés előtt túladott rajta (a Gazpromtól független, ismeretlen vevőnek). Ezzel a Gazpromneft-séma felborult.
A Gazpromneft sutba dobása és a Baikalnak a Rosneft általi megvásárlása arra utalhat, hogy a Kreml változtatott tervein, és a Rosneftet teheti meg egy állami olajmonopólium kiépítésének alapjává. Kérdés, hogy a közepes méretű olajcég képes lesz-e olyan nagy beruházásokra, amelyek a Juganszk termelésének fenntartásához szükségesek.
A Rosneft-vétel egyben mutatja a Kreml eltökéltségét a Jukosz felmorzsolására. A Rosneft igazgatótanácsi elnöke Igor Szecsin, a Kreml-apparátus helyettes vezetőjének, aki a Jukosz-ügy szálait szürke eminenciásként mozgatta megfigyelők szerint. Szecsin bizalmas tanácsadója Vlagyimir Putyin elnöknek, s hozzá hasonlóan KGB-tiszt volt. Egyes elemzők szerint Putyin és szentpétervári köre új oligarcha "család" építésébe kezdhet, ahogyan előde, Borisz Jelcin tette.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.