szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormány támogatja az agrártárca vezetőjét abban, hogy a MON 810 GM kukoricavonalból származó kukoricafajták hazai forgalomba hozatalát felfüggessze. Magyar termék január 20-tól nem készülhet a szóban forgó kukoricafajtákból

A kormányülést követő sajtótájékoztatón László Boglár kormányszóvi-vő közölte: a felfüggesztés azt jelenti, hogy a kukoricamoly ellen génkezelt vetőmagok forgalmazását és köztermesztésbe vonását függesztették fel, az óvatosság elvét képviselve. A felfüggesztés január 20-tól érvényes, időkorlát nélkül. A kormány az ügyben végérvényes döntést a tudományos vizsgálatok lezárulta után hoz. A kormányszóvivő elmondta: a felfüggesztés vetőmag-behozatali tilalmat jelent, ami EU-konform. Ugyanez azonban nem vonatkozik az ezekből a kukoricafajtákból előállított termékekre, mivel ezt az unióban nem lehet korlátozni. László Boglár elmondta, hogy a tapasztalatok szerint ott, ahol ezt a technikai eljárást alkalmazzák, a termékeken feltüntetik a génkezelés tényét, és a fogyasztó választhat, hogy vásárol-e ilyen terméket, vagy sem.
 
A szóvivő hangsúlyozta, hogy magyar termék január 20-tól nem készülhet a szóban forgó kukoricafajtákból. A január 20-i felfüggesztést az is indokolja, hogy a tavaszi vetésbe ne kerülhessen ilyen génkezelt mag. A felfüggesztés összesen 17 fajtát érint. László Boglár kategorikusan cáfolta, hogy a kormány döntéséhez köze lenne a Greenpeace keddi demonstrációjának. Elmondta, hogy az ügyel már a demonstráció előtt szerepelt a közigazgatási értekezlet napirendjén, ennek pedig az a feltétele, hogy a szaktárca jó ideje foglalkozzon a témával. A génmódosított kukoricák forgalomba hozatalának felfüggesztése a vetőmag-előállítókra és -forgalmazókra, valamint a termelőkre vonatkozik. Közölte azt is, hogy a tilalmat megszegők géntechnológiai bírsággal számolhatnak, amely első alkalommal 300 ezer forinttól 10 millió forintig, ismételt elkövetéskor pedig egymillió forinttól 20 millió forintig terjedhet. 
 

A Greenpeace üdvözli a kormány döntését (Oldaltörés)

© Müller Judit
Az Európai Unióhoz csatlakozó új tagállamok közül Magyarország hozott elsőként intézkedést szerdán a génmódosított kukoricafajták vetőmag-importjának korlátozására - hangsúlyozza a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet a kormánydöntést követően kiadott közleménye. Tavaly szeptemberben az Európai Bizottság csaknem 20 génmódosított kukoricafajtát vett fel az unió fajtalistájára, lehetőséget adva a vetőmagok szabad forgalmazására azokban a tagállamokban, amelyek nem éltek a védzáradék intézményével. Magyarország az új tagállamok közül elsőként hozott ilyen intézkedést, ezzel követendő példát mutatva a régió országainak - húzza alá a közlemény. A zöldek ugyanakkor megjegyzik: a múlt év tavasza óta  következetesen  kampányolnak az importkorlátozásért, ezért a mostani kormánydöntést részben ennek figyelembevételeként értékelik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Génkezelt gabona? Inkább az éhínség! 

Többezer tonnányi amerikai élelmiszersegélyt utasít vissza az éhezéstől sújtott Zimbabwe, mert a szállítmányok génkezelt kukoricát tartalmaznak. Az első tízezer tonnányi, tonnánként 95 dollár értékű amerikai szállítmány júniusban indult útnak, ám sorsa azóta is bizonytalan.

MTI Gazdaság

Jöhet a génmanipulált kukorica

A génmanipulált kukoricafajtákra vonatkozó szigorú magyarországi jogszabályi feltételek kialakítását szorgalmazza a Greenpeace. A szervezet négy agrárcsoportosulással közös levélben fordult az érintett minisztériumokhoz.

Világ

USA: tüntetések a génkezelt élelmiszerek ellen

A génkezelt élelmiszerek ellen tüntetők közül tizenegyet vettek őrizetbe a kaliforniai Sacramentóban a nemzetközi biotechnológiai konferencia második napján, kedden. Az értekezlet hivatalos célja az éhezés elleni harc elősegítése, a tüntetők szerint ugyanakkor a génmanipulált élelmiszereket az amerikai adófizetők pénzén igyekeznek a külföldre tukmálni.