szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar szuverén devizaadósságra érvényes "A mínusz" elsőrendű besorolást adta meg hétfőn előzetes osztályzatként a készülő magyar szamurájkötvényre a Fitch Ratings, amely ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a szuverén osztályzatra változatlanul negatív kilátás van érvényben, és jelezte azt is, hogy az idén is a hivatalos költségvetési deficitcél jelentős mértékű túllépésére számít.

A két részletből álló, jenben kiadott új adósság egy öt- és egy hétévi futamidejű kötvényből fog állni. A legnagyobb európai hitelminősítő londoni közleménye szerint a kibocsátással Magyarország 50-75 milliárd jen közötti összeghez jut a tőkepiacról, és várhatóan ezzel lezárul a 3,5 milliárd euróra tervezett idei bruttó külső szuverén adósságkibocsátási program.

A Fitch Ratings a kötvény előzetes besorolásához fűzött kommentárjában felidézte, hogy az "A mínusz" hosszú lejáratú magyar szuverén devizaadósságra már 2003 júliusa óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van érvényben, és a forintadóságot a cég az idén már rontotta is, "A plusz"-ról "A"-ra.

Kártékony hiány

A Fitch hétfői elemzése szerint a jelentős és makacs költségvetési deficit növelte az államadósságot, kibillentette egyensúlyából a gazdaságot, rontotta a folyó fizetési mérleget, kikezdte a gazdaságpolitika hitelességét és késlelteti Magyarország euróövezeti csatlakozási menetrendjét.

Ez utóbbiról a Fitch elemzői már egy februári londoni szakszemináriumon azt mondták, hogy szerintük a 2010-es céldátum csak a lehetséges legkedvezőbb forgatókönyv esetén teljesülhet, és a cég ehhez képest egy-két éves csúszással számol.

A konferencián elhangzott az is, hogy Magyarország 2010-es euróövezeti tagságához 2007-2008-ban a GDP-érték 2,0 százalékának megfelelő költségvetési kiigazítást kellene végrehajtani.

Ez a második legnagyobb kiigazítási követelmény a térségben: Szlovákiának 2007-ben alig fél százalékos, Csehországnak 2007-2008-ban 1,5 százalékos, Lengyelországnak ugyanezen időszakban 2,1 százalékos GDP-arányos költségvetési kiigazítást kellene végrehajtania az eurócsatlakozáshoz a Fitch szakértői szerint.

Bulgáriával együtt léphetünk be

A szakkonferencia egy előadója nem tartotta kizártnak, hogy Magyarország, Lengyelország és Csehország az EU-ba várhatóan 2007-ben belépő Bulgáriával egy időben csatlakozik az euróövezethez.

A Fitch Ratings hétfői londoni elemzése szerint az idei eddigi számok megerősítik a cég azon véleményét, hogy az ESA-alapon számolt, konszolidált államháztartási deficit meg fogja haladni a 4,7 százalékos hivatalos célt; a cég arra számít, hogy a tényleges hiány eléri az 5,5 százalékot.

A Fitch szerint az éppen hétfőn bejelentett adóreformok, a költségvetésre nehezedő erőteljes nyomások és a jövő tavaszi választások miatt a következő egy évben nem várható nagy előrelépés a költségvetési konszolidációban.

Valamiféle kiegyensúlyozódási folyamat megindult ugyan - az infláció és a bérnövekedés üteme csökken, és erőteljesen növekszik a termelékenység -, azonban a makacs ikerdeficit komoly finanszírozási igényt teremt, ami sebezhetővé teszi a magyar gazdaságot a befektetői hangulatváltozásoktól - áll a Fitch Ratings hétfői elemzésében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

A vártnál kisebb a májusi hiány

Az államháztartás önkormányzatok nélküli hiánya májusban 127,7 milliárd forint volt, így az első öt havi deficit 837,7 milliárd forintot tett ki, az éves előirányzat 81,9 százalékát - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) hétfőn az előzetes számok alapján.