szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

„A szép épületnek harmonikusnak és hasznosnak kell lennie” – vallotta a Nagycsarnokot tervező Pecz Samu, a Műegyetem épület-szerkezettan professzora, aki kalandos úton jutott a megrendeléshez, hiszen a külföldi lapokban is meghirdetett pályázaton a legjobbnak két párizsi építész munkája ítéltetett.

Mindazonáltal a hosszas huzakodás után, három év alatt és 1,7 millió aranyforintból 1897-ben felépült csarnok szépségéhez nem fér kétség, a városnéző turistabuszok Budapest egyik nevezetességeként mutogatják az eklektikus stílusban épült, majd 1994-ben csaknem 4 milliárd forintból felújított, és ezzel háromszintesre bővült műemléképületet. A turistainvázióra berendezkedett, a hagyományos zöldség-hús repertoáron kívül a fizetőképesebb vevők számára egzotikus portékát is kínáló csarnokban két pénzváltó működik, az emeleti galérián pedig jóformán csak a külföldieknek szánt ajándéktárgyakat árulnak. Jól megfér egymással a ferencvárosi „Zöld sasok” póló a hímzett terítőkkel: egy 95-ször 40 centiméteres terítőt már 4000 forintért elvihet a vendég, 100 euróért pedig magyarosnak ható blézer is kapható. Bár az álmos csütörtöki délelőttön legfeljebb egy tucat külföldi lézengett a büfékkel is felszerelt galérián, a megkérdezett ajándékárus nem panaszkodott: „a csoportok tagjai többnyire visszatérnek vásárolni”. A kolbászsütő viszont a forgalmat firtató kérdésre unottan vetette oda, így, turistaszezonon kívül: „már egy órája rejtvényt fejtek”.

© Túry Gergely
Ám a földszinten nagyobb a nyüzsgés a csarnok két szélén sorjázó zöldségesstandok előtt. „Nem szégyelli magát, 60 éves, és lop! A középkorban ezért levágták volna az ujját!” – a drákói törvényt szabadon idéző kofa egy öregasszony táskájában kotorászik néhány, állítólag illetéktelenül oda behuppant paprika miatt, de végül nem hívja ki a biztonságiakat. „Hat négyzetméterért rezsivel együtt havi 51 ezer forintot fizetek” – avat be a könyvelésébe az egyik zöldséges, aki gyalázatosnak nevezte a forgalmat. „Mire mehetnénk, amikor 19 forintos mandarinnal akciózik az egyik hipermarket” – mutat a 280 forintért mért gyümölcsre, ami viszont garantáltan magnélküli és mézédes – legalábbis a felirat szerint. Profilváltásra viszont nincs mód, az átellenben lévő, bezárt pavilonra például akadt volna bérlő, de a tervezett látványpékségre nem kapott engedélyt, mivel a lisztesárut a „földesárun” kellene keresztülszállítania. A szűk parkolót kárhoztató árusok szerint – akiknek korábban mélygarázst ígért a tulaj – a forgalomnak a kegyelemdöfést a Szabadság híd lezárása és a metróépítkezés adja majd meg. A terület középső felét elfoglaló húsosok ugyancsak a plázákra panaszkodnak, bár a 428 forintos bontott csirke alighanem versenyképes velük, nem beszélve a 298 forintért árult tanyasi tyúkról. A hentesek viszont inkább a vendéglősökből élnek, akik még mindig jobban bíznak a csarnokban, mint a hipermarketekben. Őstermelők alig lézengenek a hátsó traktusban, a bérlők szerint csupán 5-6 szokott itt felbukanni, de ők sem saját portékával érkeznek, hanem a nagybanin vásárolnak; mindenesetre őstermelői igazolványuk van. Egy valkói vállalkozó 150 forintért méri a termelői tejet, átellenben néhány mézesstand várja édesszájú kun, de van itt kilónként 200 ezerért szarvasgomba is, vörös áfonyával...

A cikk második része (Oldaltörés)

© Túry Gergely
Bár tíz éve újították fel az épületet, még mindig akad vevő, aki meglepődik azon, hogy a pinceszinten is árusítanak, holott ott működik a Csemege-Match áruháza is. A vele rivalizáló bérlőknek – akiknek ugyanannyit kell fizetniük az alsó szinten, mint a felsőbb szinteken próbálkozóknak – ugyanis nem sikerült elérniük, hogy a Csapi a lenti árukínálatra a bejáratnál felhívja a figyelmet. „Jó, ha napjában három vevő idetéved” – mondja a pinceszint legutolsó árusa, aki 3900 forintos bölénycombbal és 2050 forintos gyöngytyúkkal színesíti a kínálatát, és jobbára a vendéglők rendeléséből él. A mozgólépcsőnél egyetlen tábla virít: hal, vad, savanyúság, keleti fűszerek. Az M és T Bt.-nél 2490 forint a galamb, 5500 forint a szarvasbélszín, a ponty kilóját 760 forintért mérik – amúgy az egész soron –, miközben a hipermarketekben 569 forinttal akcióznak. Szeletelve ott 1300 forint, itt csak 1000, erre talán bejönnek a vevők. Az Úszó Falu 2000 Bt.-nél viszont 12 ezer forintért homár és 3 ezerért osztriga kínálja magát a speciális akváriumban. Az olcsóbb húsra vadászóknak viszont akad a pincében birkavese 290 forintért vagy marhamáj 199-ért. A savanyúságárusok nem nagyon közlékenyek, a Marika és Marika Bt.-re mutogatnak: „majd ők, a vecsésiek nyilatkoznak, akik saját földjükön, maguk termelik és savanyítják a káposztát”. A recept titok, az üzletvezető csak annyit árul el, hogy a holland fajtáknál lazább fejű, ritkább erezetű vecsési káposzta a megfelelő alapanyag a savanyításhoz.

A csarnok egyik kuriózumának számít az Ázsia Bt., amely a reform- és az ázsiai konyha kellékeit kínálja. A jógik által köhögésre való áfiumnak tartott lepkeszegmagtól az indiai konyhában nélkülözhetetlen tandori masaláig úgy 4 ezer árucikk lelhető itt fel. Varga Sándor és felesége – aki közgázon belkereskedelmi szakon végzett – versenybridzselőként utazták be a világot, és megkedvelvén az ázsiai konyhát, úgy döntöttek, importálják és árusítják a szükséges alapanyagokat. A csarnok felújítása előtt még csak egy 15 négyzetméteres delikátboltjuk volt, azóta viszont egy 140–150 négyzetméteres üzlethelyiséget bérelnek négyzetméterenként 3360 forintért a Csapitól. A 160 millió forintos forgalom mellett 3–5 százalékos tiszta nyereséget könyvel el a cég, és Varga – szemben a csarnok többi lakójával – nem panaszkodik.

Árszint:4, választék:5, vásárlás körülményei: 4

Vitéz F. Ibolya

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

Rákóczi tér: romok a tűz után

Mintha összebeszélt volna, egyformán elsózta a palacsintát a Rákóczi téri csarnok mindkét árusa. De a drágábbik helyen – ahol 90 forintért adták –, vagyis a Minibüfében legalább a másiknál – ahol csak 80 forintot kértek – a kínálatból bántóan hiányzó diósat is lehetett kapni.

HVG Gazdaság

Hold utca: banküzemtanból elégséges

Az V. kerület egyetlen vásárcsarnoka a millennium idején épült. Az összesen 5176 négyzetméter alapterületű piacot Czigler Győző műegyetemi tanár tervezte, az építkezést Sivirszky Antal építőmester vezette, az épület vasszerkezeteit pedig az Oetl Antal vasgyár készítette.

HVG Gazdaság

Fővárosi csarnokok és piacok kultúrhistóriája

Új időszámítás kezdődött 1897. február 15-én a főváros kereskedelmi életében, ekkor avatták fel az egykori Sóház telken – a mai Vámház körúti – Központi Vásárcsarnokot, közismert nevén a Nagycsarnokot.

HVG Gazdaság

Biopiacok Budapesten: borsos árak

„Bezzeg, amikor még paprika íze volt a paprikának…” – sóhajtanak fel a reggeliző-asztalnál a legkülönbözőbb generációk, amikor a vajas kenyérre helyezik a harsány színű, de kissé vízízű nagyüzemi zöldséget.

HVG Gazdaság

Szegedi piacok: tatarozás alatt, zavartalanul

Noha Szeged legnagyobb piacainak átépítése, bővítése, felújítása, korszerűsítése már hónapok óta tart, és csak jövő tavasszal, illetve ősszel fejeződik be, az árusítás mind a három helyen zavartalan. A megyeszékhely legolcsóbb piaca kétségtelenül a dorozsmai nagybani. Szeged peremkerületeiben, a tízemeletes épületek árnyékában, a boltok előtt megtűrt pár kisnyugdíjas árusból kinőtt piacok pedig a legdrágábbak.

HVG Gazdaság

MDF-piacok: csak semmi politika…

„Először is nem piac, hanem heti vásár” – pontosít rögtön a beszélgetés elején Zacsek Gyula egykori MDF-es képviselő, az MDF-piacokat 1989 augusztusa óta szervező Piacfejlesztési Alapítvány elnöke, aki még mindig minden szombaton végigjárja a „fennhatósága” alá tartozó döntően élelmiszeres vásárokat.

HVG Gazdaság

Miskolc, Búza tér: stiklik, trükkök

A hajdani búzapiacról elnevezett, Miskolc belvárosában található vásártér nevét hiába próbálták a létező szocializmusban Béke térre keresztelni, a kísérlet teljes kudarcba fulladt. Lemegyek a Búzára, mondja ma is a miskolci polgár, ha bevásárolni indul, holott a piac, akárcsak a város, alaposan megkopott az elmúlt 15 évben.

HVG Gazdaság

Búbánatos Bosnyák

„Annál a kis fekete nőnél próbáltad?” – kérdezte a Bosnyák téri vásárcsarnok büféjében panaszkodó társát a fröccsös pohara mellől felnéző nyugdíjas, mondván, hogy nevezett eladó neki ki szokta válogatni az árut, és mindig szépet ad.

HVG Gazdaság

Bevásárlás Romániában: az olcsóság kockázatai

Jóformán nincs olyan napi fogyasztási cikk, amihez a magyar-román határ túloldalán ne lehetne olcsóbban hozzájutni. Valószínű ezért döntenek többen ma is úgy, hogy a nagybevásárlásokat keleti szomszédunknál ejtik meg. A legalitás határait feszegető bevásárlóturizmus mellett továbbra is virágzik a határmenti fekete kereskedelem.

HVG Gazdaság

Nagybani piac: kereskedelmi tételben

Meg-megállnak a furgonokkal közlekedő vevők az árujait pakoló eladó előtt, azután, ha megköttetik az üzlet, már viszik is. Ez a kép fogadja a budapesti, 32 hektáron elterülő Nagykőrösi úti nagybani piacra érkező látogatót.

HVG Gazdaság

Garay tér: száműzetésben

A Garay téri piac jelenleg csak bitorolja saját nevét. A Keleti pályaudvar mögötti Garay téren hiába keresné a vásárló, mert a Rottenbiller utcába szorult. A régi – Krentsei Géza fővárosi műszaki tanácsos és Szabó Jenő építészmérnök által tervezett, 1931-ben átadott – vásárcsarnokot ugyanis 2003 végén bezárták, majd földig rombolták, a helyére 9,3 milliárd forintból modern pláza épül.

HVG Gazdaság

A Lehel, vagyis a „kofahajó”

Az egykor rendkívüli népszerűségnek örvendő, tákolt fabódékból álló Lehel piac ma már csak egy a fővárosi nagy bevásárlóközpontok sorában. A Rajk László által tervezett bizarr, hajó alakú épületet először szabotálta az angyalföldi közönség, ám mára – a napi 30 ezres vásárlószámból következtetve – elfogadták, és akik megszerették, a tervező nyomán csak kofahajónak becézik.

HVG Gazdaság

Batthyány tér: a száműzött piac

Az idősebbek még mindig kérdezgetik a Batthyány téri vásárcsarnokba érve: hol van itt a piac? Az 1902-ben átadott, 1977-ben akkori léptékkel korszerű bevásárlóközponttá átalakított, majd 2003-ban felújított épületnek már csak a bejáratán virít az egykori piacra utaló „VI. Vásárcsarnok” elnevezés, mivel a világörökség részévé nyilvánított területen található, Klunzinger Pál által tervezett épület műemléki védettséget élvez – természetesen a régi felirattal együtt.