szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden EU-tag nyert gazdaságilag a bővítéssel brüsszeli tanulmány szerint - írja a Financial Times.

Egyértelmű gazdasági siker volt az Európai Unió tavalyelőtti bővítése a régi 15 és a 10 új tag számára egyaránt - derül ki a Financial Times című brit pénzügyi-politikai napilap értesülése szerint abból a tanulmányból, amelyet az Európai Bizottság hoz nyilvánosságra szerdán.

A tanulmány szerint a bővítés fokozta a gazdasági növekedést és a kereskedelmet a huszonöt országban. A nyolc kelet- és közép-európai új tagállamban az egy főre eső jövedelem 1997 és 2005 között a régi EU-tagok átlagához viszonyítva 44-ről 50 százalékra emelkedett. Élesen megnőtt a kereskedelmük is a régiekkel: importrészesedésük a 15 korábbi államban 5-ről 13 százalékra emelkedett 1993 és 2005 között. A régi EU-országok még mindig jelentős kereskedelmi többlettel is bírnak - áll a szövegben, amely része Brüsszel azon erőfeszítéseinek, hogy a régi államok lakosságát meggyőzze a bővítés előnyeiről.

Az új tagországokban jelentősen megnőtt a közvetlen tőkebefektetés is: tavalyelőtt összesen 191 milliárd euróra rúgott, míg tíz évvel korábban gyakorlatilag nem is lehetett ilyenről beszélni. A régebbi tagok mindennek háromnegyedét mondhatják magukénak: közülük is kiemelkedik Németország, amely különösen a közép-európai országokban aktív, továbbá a skandináv országok, amelyek a balti államokban a legnagyobb befektetők - derül ki a tanulmányból.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem hozott munkaerődömpinget az EU-bővítés

Az Európai Unió tavalyi kibővítése, 10 új tagállam felvétele után nem igazolódtak a félelmek, nem kezdődött meg az olcsó keleti munkaerő nagyarányú beáramlása a gazdag nyugati országokba. Sőt még jobban is jártak azok az országok, amelyek nyitottak az új tagok munkaereje felé.

MTI Itthon

Bokros: az EU bővítése nem fenyegetés, hanem lehetőség

Az Európai Unió bővítésére a tagállamoknak nem fenyegetésként, hanem lehetőségként kell tekinteniük - hangoztatta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója egy nemzetközi konferencián.

MTI Világ

A magyarok támogatják az EU-bővítést

Magyarországon még mindig átlag alatti az európai uniós tagság támogatottsága, a lakosságnak csak 39 százaléka tartja azt jó dolognak az 50 százalékos uniós átlaggal szemben egy közvélemény-kutatásból tanúsága szerint. Ennél magasabb támogatottsága azonban az uniós bővítésnek.

eurohirek.hu Világ

EU-bővítés: tétova külügyminiszterek

Sem Horvátország, sem Törökország ügyében nem született határozat az uniós külügyminiszterek hétfői tanácsülésén. Jack Straw, az elnöklő brit külügyminiszter őszre halasztotta a döntéshozatalt.