szerző:
euractiv.hu
Tetszett a cikk?

A gazdasági fellendülés dacára Európa gazdasága még mindig jóval az USA után kullog, és az EU vezetőinek gyors lépéseket kell tenniük, fejtették ki álláspontjukat az európai üzleti csoportok a két napos európai csúcstalálkozó előtt.

A tagállamok vezetői ma és holnap találkoznak az EU éves tavaszi csúcsértekezletén, hogy értékeljék a gazdasági növekedési és a foglalkoztatottsági stratégiák eredményességét. A közhangulat bizakodó, hiszen a munkanélküliségi ráták tavaly az utóbbi másfél évtized legalacsonyabb szintjére csökkentek, a gazdasági növekedés pedig a 2005-ösnek csaknem kétszeresére nőtt.

Az Európai Bizottság becslései szerint 2007-ben az EU gazdasági növekedése meghaladja fő riválisa, az USA hasonló adatát, és ez annak a jele, hogy a lisszaboni stratégia kezdi meghozni a gyümölcseit – írja az euractiv.com.

Ezzel szemben az Európai Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (Eurochambres) szerint az EU rossz úton halad. A szövetség ezért más európai vállalkozói szervezetekkel karöltve igyekszik figyelmeztetni az unió vezetőit, hogy a lisszaboni célok eléréséhez további munkára van szükség, az önelégültség kért okoz.

Egyes fontos mutatókat tekintve az EU még mindig 22 évvel van lemaradva az USA mögött, és a különbség egyre növekszik, derül ki az Eurochambres most ismertetett tanulmányából. Eszerint az egy főre jutó GDP-nek évente több mint 8 százalékkal kellene növekednie ahhoz, hogy 2010-ig sikerüljön elérni az USA szintjét, és az EU máris 3-4 évvel késte le azt a célt, hogy 2010-ig 70 százalékra növelje a foglalkoztatottsági arányt. Az EU jelenlegi kutatási és fejlesztési szintjét az USA 1978-ban érte el.

Mindezek ismeretében a vállalatvezetők komoly kötelezettségvállalásra szólítják fel az EU vezetőit: öt év alatt 25 százalékkal kellene csökkenteni az adminisztratív terheket uniós és nemzeti szinten egyaránt (februárban az EU iparügyi miniszterei elutasították a nemzeti bürokráciát csökkentő kötelező célokat); új munkahelyeket létesíteni a munkaszerződések rugalmasságát fokozó munkaerőpiaci reformokkal; feléleszteni a belső piacot, a termékek és szolgáltatások kölcsönös elismerésének szorgalmazásával, ugyanakkor kulcsfontosságú a belső energiapiac kialakítása; a kutatás és fejlesztés fellendítése az Európai Technológiai Intézet létrehozásával, a közösségi szabadalmi jog bevezetése irányába tett konkrét lépésekkel.

A Business Europe „Európai reform barométere” elismeri, hogy a lisszaboni célok irányába történtek ugyan lépések, de ez nem felel meg a vállalkozók elvárásainak. Bár a kutatási körülmények javítását célzó erőfeszítések, a lakosság foglalkoztatottságának növelése eredményesnek bizonyul, egész sor csalódással is szembesülnek a vállalkozók.

Az Eurochambres, az Eurocommerce, a kis és közepes vállalatokat képviselő UEAPME és a Business Europe közös nyilatkozata felszólítja az EU vezetőit, ragaszkodjanak a bürokrácia 25 százalékos csökkentéséhez.

„Eddig csupán néhány tagállam dolgozott ki a szabályozást javító világos célokat és struktúrákat, őszinte elkötelezettségre van szükség minden tagállam részéről” – mondta Pierre Simon, az Eurochambres elnöke. „Tudjuk, hogy az EU fenntartható gazdasági növekedésben van, ám hihetetlen éves teljesítményre van szükség az USA beéréséhez 2010-ig. Javasoljuk az EU Brüsszelben találkozó vezetőinek, hogy erősítsék meg a gazdasági növekedésre és foglalkoztatottságra vonatkozó célokat, és használják ki a kedvező gazdasági helyzetet radikális strukturális reformokra.”

A négy vállalkozói csoport szerint kulcsfontosságú a belső piac megerősítése. Nagyon aggasztónak tartják a tagállamok kölcsönös bizalomhiányát, és a közös piac kiteljesedésének útjában álló egyre növekvő nemzeti protekcionizmust.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kovács: évi 200 milliárdnyi adócsalás az EU-ban

Az adócsalások évente 200-250 milliárd euró kárt okoznak az Európai Unió tagországainak - jelentette ki a dpa hírügynökségnek adott interjúban Kovács László adóügyi biztos. Ennek jó része az áfa-csalásokból adódik, de jelentős adóbevételtől esnek el az EU-tagállamok az alkohol- és cigaretta-csempészet miatt is.

euractiv.hu Világ

Elektronikusan szavazhatnak majd az EU-részvényesek

Az EU tagállamainak részvényesei nemsokára elektronikus úton szavazhatnak a cég közgyűlésén szavazásra feltett kérdésekre. Az Európai Tanács januári jóváhagyó döntése után a napokban az Európai Parlament is megszavazta az elektronikus szavazást lehetővé tevő direktívát.

MTI/hvg.hu Gazdaság

S&P: öt év alatt 1200 milliárd eurós adósságtöbblet Európában

Öt év alatt – az idei évre jósolt kibocsátásokkal együtt – 1200 milliárd euróval emelkedik az európai szuverén adósok összesített adósságállománya, bár az idén tervezett új adósság összege elmarad a vizsgált időszak korábbi éveiben kiadott adósságokétól, áll a Standard & Poor's kedden Londonban közzétett éves felmérésében, amely szerint a teljes idei új európai szuverén adósság csaknem negyedével Olaszország jelenik meg a piacon.

MTI Gazdaság

Az euróövezeti GDP 3,3 százalékkal nőtt

Az euróövezeti GDP 0,9 százalékkal nőtt a tavalyi utolsó negyedévben, és 3,3 százalékkal lett több a 2005-ös utolsó negyedévinél, közölték az EU statisztikai hivatalában kedden, megerősítve a február 13-án kiadott előzetes becslést. A tavalyi egész évről 2,6 százalékos évi átlagos GDP-növekedést becsült a hivatal most, lefelé módosítva a február 13-i, 2,7 százalékos becslésen.