szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kezdeményezésére a kormány beterjeszti a jegybanktörvény módosítását, amely racionalizálja a jegybank működését, csökkenti a monetáris tanács tagjainak és az MNB alelnökeinek számát.

Simor András jegybankelnök
© Pataky Zsolt

Az MNB csütörtökön kiadott közleménye szerint a törvénytervezetről döntő kormányülésen jelen volt Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is. A kormányülést követően az Országgyűlés elé kerülő módosítás "egyszerűsíti, racionalizálja a Magyar Nemzeti Bank működését. Karcsúsodik a jegybank irányítása, amellyel a hatékonyabb, költségtakarékosabb működés a cél." A kormányülésen elfogadott módosítások több fő ponton érintik a jegybank működését, szervezetét - áll a közleményben.

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának létszáma öt-hét főre csökken, amely azonban a jelenlegi tagok mandátumát nem érinti. Az MNB valamennyi alelnöke tagja lesz a monetáris tanácsnak. A jegybanknak két alelnöke lesz az eddigi legalább három, legfeljebb öt helyett. Megszűnik az MNB igazgatósága, feladatait az MNB elnöke veszi át. Ugyancsak megszűnik az MNB közgyűlése, a jövőben az államot – mint részvényest – képviselő, államháztartásért felelős miniszter az MNB törvényben tételesen meghatározott tárgykörökben részvényesi határozattal dönt. 

Magyarország európai uniós tagsága alapján a jegybanktörvény módosításakor ki kell kérni az Európai Központi Bank véleményét is. Az ezzel kapcsolatos egyeztetések jelenleg is folyamatban vannak, és a szöveg véglegesítése során a törvényalkotók figyelembe tudják venni az EKB esetleges javaslatait is - áll az MNB közleményében.

Simor András nyilatkozatában elmondta, hogy kinevezése után áttekintette az MNB struktúráját és arra véleményre jutott, hogy a hatékonyabb működés érdekében érdemes karcsúsítani a jegybankot, egy olyan  szervezetet kell létrehozni, amelyben a döntések is minőségileg jobbak, hatékonyabbak lesznek. Az MNB elnöke kiemelte:a szervezet átalakítását felül kell kezdeni, a Monetáris Tanács működésének is át kell alakulnia.

"Ha azt mondjuk, hogy az államháztartást korszerűsíteni kell, akkor ehhez az MNB-nek is alkalmazkodnia kell, bár a jegybank nem része a kormánynak" - tette hozzá. A Monetáris Tanács (MT) működésével kapcsolatban megjegyezte: két érv ütközött. Az egyik amellett szólt, hogy jó, ha a Monetáris Tanácsnak sok tagja van, mert akkor számos információ, számos érv merül fel egy-egy döntés előtt. A másik érvelés szerint a kis létszámú testület a kedvező, mert akkor gyors, határozott döntések születhetnek. Simor András emlékeztetett rá, hogy az MNB szakértői áttekintették a külföldi példákat is, míg eljutottak a mostani javaslathoz.

Most az a helyzet, hogy július 1-jéig a belső tagok száma lecsökken kettőre, a külső tagok száma kilenc marad. A Karvalits Ferenc melletti új alelnök kinevezésével a Monetáris Tanácsban három belső és kilenc külső tag lesz.

Simor András kiemelte: az MT jelenlegi tagjainak mandátuma nem sérülhet, azaz az öt-hét tagból álló MT legkorábban 2010-2011-re állhat fel. Hozzáfűzte azt is, hogy az MNB-nek a hatékony működéshez két alelnök is elég, ezek azonban kulcsterületeket felügyelnek majd. Az egyik alelnök a monetáris politikáért lesz felelős, a másik a pénzügyi stabilitásért, a többi feladatot kinevezett ügyvezető igazgató, illetve igazgatók is el tudják látni.

Az MNB igazgatóságának megszűnésével kapcsolatban Simor András rámutatott: "nem jó az a jelenlegi gyakorlat, hogy a Monetáris Tanács döntéseit egy másik testület hajtja végre, ezt az MNB elnöke meg tudja oldani. Simor András az MNB közgyűlésének tervezett megszűnésével kapcsolatban kiemelte: ennek indoka az, hogy a közgyűlésen valójában egyetlen érdemi döntéshozó, az államháztartásért felelős mindenkori miniszter van jelen, ő pedig közgyűlés nélkül, alapítói határozattal is tud dönteni az MNB fontos ügyeiben. 

Végezetül Simor András elmondta: a módosítással kapcsolatban megindultak az egyeztetések az Európai Központi Bankkal. Ezek várhatóan egy hónapot vesznek igénybe, és a parlament már az EKB véleményének ismeretében hozhatja meg a döntést a módosításokról. Simor András hozzátette: "azt vélelmezem, hogy az Európai Központi Banknak lényegi ellenvetése nem lesz a törvénymódosítással kapcsolatban".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A jegybank elnöke lefaragná a Monetáris Tanács létszámát

Egy Magyarország méretű országban a Monetáris Tanács (MT) optimális létszáma 5-7 tagú - áll Simor András jegybankelnök téziseiben, amelyet a Pénzügyminisztérium és a Magyar Nemzeti Bank "Út az euróhoz" című konferenciáján adtak át a sajtónak.

MTI/hvg.hu Gazdaság

A Monetáris Tanács 8:4 arányban döntött a kamatról

A Monetáris Tanács (MT) február 26-án tartott legutóbbi kamatdöntő ülésén a 12 jelenlévő tag 8:4 arányban szavazott a változatlan 8 százalékos kamat mellett – áll az MT ülésének rövidített jegyzőkönyvében, amelyet szerdán tett közzé honlapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

MTI Gazdaság

Simor András: 5-7 fős Monetáris Tanács lenne optimális

Egy Magyarország méretű országban a Monetáris Tanács (MT) optimális létszáma 5-7 fő - jelentette ki Simor András jegybankelnök, az "Út az euróhoz" című csütörtöki budapesti konferencia záró felszólalásában. Jelenleg az MT-nek 13 tagja van.