szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Többe kerül lebontani, mint amennyiért 33 éve felépítették New Yorkban azt a manhattani felhőkarcolót, amely súlyos károkat szenvedett a Világkereskedelmi Központ összeomlásakor 2001-ben.

A Ground Zero a romeltakarítás kezdetén. Az "özvegy" a kép
baloldalán látható
© declarepeace.org.uk
A Deutsche Bank tulajdonában volt 40 emeletes irodaépület súlyosan megrongálódott, amikor a 2001. szeptember 11-i repülőgépes terrortámadások következtében ledőltek a híres dél-manhattani ikertornyok.

Az 1974-ben 76 millió dolláros költséggel emelt felhőkarcolót 2004-ben lebontásra ítélték, a folyamat azonban csak néhány hónapja kezdődött el a biztosítókkal folytatott harcok és a környezetvédők aggályai miatt. Az egyes részein mérgező anyagokat tartalmazó épület lebontása a világ egyik legsűrűbben lakott városrészében becslések szerint 100 millió dollárt fog felemészteni.

A 165 méter magas épület bontási munkálatait a napokban ráadásul le kellett állítani, mert 35 emelet magasságból lezuhant egy több méteres csődarab, átszakította az utca túloldalán levő tűzoltóállomás tetejét, és kis híján megölt két embert.

A Liberty street 130. alatti torony lebontására a szomszédos telken, a „Ground Zero” területén zajló munkálatok, az új Világkereskedelmi Központ építése miatt is szükség van. A sérült épület helyén a föld alatt egy nagy teherautó-ellenőrző állomást létesítenek, ahol az esetleges terrormerényletek megelőzésére átvizsgálják majd az új központ felé tartó szállító járműveket. Felette új toronyházat építenek, feltehetően a J.P. Morgan Chase Bank központját.

Még az év vége előtt le kell bontani a felhőkarcolót ahhoz, hogy az új Világkereskedelmi Központ 12 milliárd dolláros projektje folytatódhasson. A robbantást a szakértők nem tartották kivitelezhetőnek a hely és az érzelmek miatt.

Az emeletről emeletre haladó bontással, amelynek aprólékos tervét több év alatt dolgozták ki, a sok mérgező anyag és az emberi maradványok miatt csak rendkívül lassan és óvatosan lehet haladni. A sérült szinteken a védőruhát és maszkot viselő munkások minden felületet kézzel fertőtlenítenek, minden szennyezett szőnyeget felszednek és különleges ventillátorokkal szabályozzák a légáramlást, hogy ne jussanak a környezetbe mérgező anyagok. A duplafalú műanyagzsákokban az épület elé hordott hulladékot minden este 10 órakor szállítják el teherautók szigetelt konténerekben. Az épület környékén tucatnyi mérőműszer ellenőrzi a légszennyezettség szintjét. A méréseket évi 5 millió dollárért végzi el egy cég, amelyik weboldalán folyamatosan közéteszi az eredményeket.

A város építészeti hatósága minden egyes emeletre külön bontási engedélyt ad ki, ahogy a fertőtlenítési folyamat előrehalad (egyébként az engedélyt egész épületekre szokták megadni). A fölül levő emeleteket sorra falemezekkel burkolják be, nehogy bármi az utcára essen. Széthegesztik a tartóoszlopokat és merevítőket, amelyek darabjait nagy darukkal eresztik le a földre az épület közepén.

Az eredetileg a Bankers Trust Plaza nevet viselő épületet 1974-ben, egy évvel az ikertornyok elkészülte után adták át. A déli torony leomlásakor keletkezett 15 emeletnyi sérülés nem gyengítette meg alapjaiban az épületet, a kár csak egy erős hurrikán esetén számítana. A tornyot a különböző tárgyak, hulladékok lezuhanása elleni védekezés miatt évek óta fekete lepel borítja, a manhattaniek ezért csak özvegynek hívják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!