szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szén-dioxid kvóták kiosztása ügyében az Európai Bírósághoz fordul a kormány a gazdasági kabinet javaslatára - mondta Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) szakállamtitkára.

Dióssy László utalt arra, hogy az Európai Bizottság áprilisban 10,8 százalékkal csökkentette a kormány jóváhagyásra elküldött kvótaosztási tervét.

A kormány álláspontja szerint az EU hatáskörét átlépve döntött a kibocsátási egységek mennyiségéről, amelyeket nem megfelelő számítási modellekre alapozva bírált felül - közölte a szakállamtitkár. Brüsszel ráadásul indoklás nélkül, konzultációs eljárásokat megszegve határozott a kvótákról - tette hozzá a szakállamtitkár. 

Dióssy László megjegyezte, hogy Szlovákia, Csehország, és Lengyelország már korábban megtámadta az Európai Bíróságon a saját kiosztási tervükkel kapcsolatos bizottsági döntéseket.

A szakállamtitkár elmondta, hogy egy európai bírósági eljárás évekig is eltart, így a kormány döntésétől függetlenül ki kell dolgozni a módosított nemzeti kiosztási tervet (nkt). Erre azért van szükség, hogy 2008-tól mindenképpen elkezdődhessen a kvótakereskedés Magyarországon is.

A kormány döntése szerint a módosított allokáció elveiről még a hónap közepén döntést kell hozni, erről a KVM megkezdi az egyeztetést a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal. Az egyik sarkalatos pont lehet például az, hogy a teljes kvótakereten belül rendelkezésre álló 5 százalékos aukciós szén-dioxid-hányadot érdemes-e átcsoportosítani az ingyenesen kiosztott kibocsátási egységekhez.

Az elvekről szóló kormánydöntés után várhatóan pár héttel már az emisszió-kereskedelmi rendszerbe tartozó cégek is megismerhetik a módosított kiosztási tervet - jelezte Dióssy László.

Az nkt-ban az Európai Unió éghajlatvédelmi rendszerébe (ETS) tartozó magyarországi cégek 228 létesítménye kap szén-dioxid-kibocsátási egységet 2008-2012-re. Az EU áprilisban 26,9 millió tonnának megfelelő széndioxid-kibocsátási egység kiosztását hagyta jóvá Magyarország számára. Az ETS 2005-2007-es kereskedelmi periódusában 229 létesítmény évente átlagosan 31,66 millió kvótát kap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Versenyképesség: Románia, Szlovákia, Magyarország az élen

Miközben 2006. utolsó negyedévében a GKI Gazdaságkutató Zrt. által a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával kialakított versenyképességi index (VEX) Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon javult a leggyorsabban, addig középtávon Románia, Szlovákia és Magyarország áll az első három helyen - mondta Vértes András, a GKI elnöke a csütörtöki tájékoztatón.