Hatéves csúcson az ipari optimizmus

Augusztus óta némi hullámzás mellett stagnál a GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. Az ipari bizalmi index azonban utoljára több mint hat éve, 2001 márciusában volt ilyen kedvező.

  • unknown unknown
Hatéves csúcson az ipari optimizmus

© GKI
A GKI Gazdaságkutató Zrt. által – az Európai Unió támogatásával – készített felmérés szerint májusban sem az üzleti, sem a fogyasztói várakozások nem változtak áprilishoz képest. Az üzleti szektoron belül azonban az egyes ágazatok várakozása eltérően alakult, az ipari bizalmi index értéke rég látott magasságokba emelkedett, miközben a többi ágazaté érzékelhetően romlott.

Az ipari bizalmi index utoljára több mint hat éve, 2001 márciusában volt ilyen kedvező. A mutató javulásában a következő negyedévi termelési kilátások, a rendelésállományok és a saját termelésű készletek kedvezőbb megítélése játszott szerepet. Az elmúlt időszak termelésének megítélése romlott, az exportrendeléseké nem változott. Változatlan az áremelési szándék mértéke is, de az áremelést tervezők köre kisebb lett. A foglalkoztatási szándék az előző havi magas szinten maradt.

Az építőiparban májusban az elmúlt három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése is jelentősen romlott az előző hónaphoz képest. Gyengült a foglalkoztatási szándék is. Mindezek eredőjeként az építőipari bizalmi index értéke jelentősen csökkent. Az áremelési tervek valamelyest enyhültek az áprilisihoz képest, s immár az egy évvel ezelőttinél is kevésbé intenzívek.

A kereskedelmi bizalmi index – az áprilisi romlást követően – májusban hasonló mértékben tovább esett. Egyedül a készletek megítélése javult kissé. Az eladási pozíció és a várható megrendelések megítélése viszont egyaránt sokkal rosszabb lett. Csökkentek viszont az áremelési tervek.

Jelentősen romlottak a szolgáltató szféra konjunkturális várakozásai is, különösen a várható foglalkoztatásé. Az inflációs várakozások viszont mérséklődtek.

A magyar gazdaság várható helyzetére vonatkozó – egyébként borúlátó – várakozások jellemzően nem változtak, a fogyasztóké és a kereskedelmi cégeké javult, a szolgáltatóké romlott.

A GKI fogyasztói bizalmi index a 2006. május-júliusi zuhanás, majd az ezt követő mérsékelt romlás után idén januárban 12 éves mélypontját érte el. A februártól megfigyelhető, nagyon mérsékelt javulás májusban is folytatódott, ez azonban egyelőre inkább csak stagnálásnak, a mélyponton való túljutásnak tekinthető. Májusban – áprilishoz hasonlóan – a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó valamint inflációs várakozásai javultak. Ezzel szemben a háztartások a munkanélküliséggel és megtakarítási lehetőségekkel kapcsolatban kissé pesszimistábbá váltak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek