szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A mögöttünk álló héten lassú konszolidációt láthattunk a piacon. A jelentési szezon nem hozott csalódást, de az tény, hogy a pénzügyi szektor egyes szereplői már most komoly teljesítménycsökkenésről számoltak be. Mi lehet a kiút, amikor ennyire változékonyak az árak? Egyértelműen a kivárást javasoljuk.

A mögöttünk álló héten lassú konszolidációt láthattunk a piacon. A kedélyek lassan megnyugodnak, miután az amerikai másodlagos jelzálogpiaci események megrengették a piacokat. A részvényárak volatilitása azonban nem csökkent, ami persze köszönhető a gyorsjelentési szezonnak is. Általában a jelentési szezon nem hozott csalódást, de az tény, hogy a pénzügyi szektor egyes – a másodlagos jelzálog piac által érintett – szereplői már most komoly teljesítménycsökkenésről adtak számot. Az M&A tevékenység visszaszorulása, amelynél a dráguló kötvény-alapú finanszírozás oldaláról jelentek meg feszültségek, továbbra is tendencia, de a vállalati teljesítmények ettől még jelentősen nem változnak, de a tőzsdei „storyk” ideje lassan lejár. Így ma ismét a fundamentumok kerülnek előtérbe. Ezek érvényesülése azonban egy hosszabb folyamat, hiszen az elemzőknek, a piaci szereplőknek értékelési modelljeik átalakítására van szükségük. De a kérdés marad: mit várunk jövőben?

Devizapiac. A hét elején jelentősen erősödtek az alacsony kamatozású devizák, ami a „carry trade” pozíciók zárásából adódott. A kockázatos termékek és piacok irányából egyre inkább a konzervatívabb befektetési célpontok irányába áramlott a tőke.



Ez – természetes módon – a dollárt erősítette az euróval szemben, hiszen a Quasi kockázatmentesnek tekintett amerikai államkötvény számít a leginkább konzervatív befektetési terméknek. Ez azonban még mindig csak arra volt elegendő, hogy a dollár gyengülését megállítsa, az erősödés, amely a múlt héten következett be, nem folytatódott tovább. Ennek oka – többek között – az, hogy közben az amerikai kötvények hozamai alacsony szintre estek – rövid idő alatt. A továbbiakban arra számítunk, hogy konszolidálódik a helyzet, de más bázisok alakulnak ki. Ez azt jelenti, hogy devizapárok volatilitása visszaáll a korábbi szintekre, de más keresztárfolyamok mellett. Így ezúttal a jelenlegi pozíciók tartását javasoljuk, különös tekintettel a dollár és dollár alapú termékekre.

Változékony árak (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A másodlagos jelzálogpiachoz köthető kötvények és a felvásárlások céljára kibocsátott vállalati kötvények hozamai meredeken tovább emelkedtek, így ebben a szektorban most nem javasoljuk a befektetést, mivel most még nem tudható, hogy a piac túlzott reakciójáról, vagy egy további emelkedő trend kezdetéről van szó. Az állampapír piaci szegmensre is átterjedt a hatás, ami abban nyilvánul meg, hogy a kockázatvállalási hajlandóság csökkenése a „high yield” piaci instrumentumoknál is jelentős hozamemelkedést generált.


Ez alól a hazai piac sem volt kivétel, miközben a fejlett piacokon a hozamok stagnálását, vagy enyhe csökkenését figyelhettük meg. Jól látható, hogy a korrekció mértéke még el sem érte a nyár eleji megingáskor tapasztalt hozamemelkedés szintjét, ami annak köszönhető, hogy a hazai alapkamat csökkenését várják a piaci elemzők. A mi álláspontunk azonban az, hogy a kamatcsökkentés mértéke már beárazottnak tekinthető a mai szinteken is, így ebben nincsen további potenciál. Ennek fényében a pillanatnyi helyzet azt mutatja, hogy a dollár alapú amerikai államkötvényeket tartani érdemes, vagy enyhén csökkenteni az állományt, az európai kötvényeknél továbbra sem látunk belépési szinteket, a feltörekvő piacokon pedig kivárást ajánlunk.

Részvénypiac. A részvénypiacokon a volatilitás növekedése a befektetői bizalom megingására vezethető vissza. A befektetők „storykat” keresnek, de ezek csak nem akarnak jönni, mivel a felvásárlások, akvizíciók üteme erősen alábbhagyott. Így maradnak a gyorsjelentések, mint piaci iránymutatók, de ezek most nem olyan kiugróak, vagy elmaradóak, hogy felülírhatják a hirtelen hullámzó befektetői magatartás által generált ármozgásokat. Így marad a hektikusan változó piac. De mi lehet a kiút, amikor ennyire változékonyak az árak? Egyértelműen a kivárást javasolhatjuk, mivel a hangulatváltozások ilyen gyors hullámzását szinte lehetetlen követni, illetve leginkább csak napon belüli ügyletekkel érdemes próbálkozni. Itt a pillanatnyi hangulat, a megérzések döntenek, így ajánlást ebben a vonatkozásban nem tudunk megfogalmazni.



A Molban nem látunk lehetőséget, mivel itt is jelentősen megnőtt a volatilitás, miközben a vételi ajánlat késik. Véleményünk szerint nem is valószínű, hogy az OMV valaha is ajánlatot tesz, legalábbis a ma ismert körülmények között biztosan nem. Ehhez komoly tulajdonosi változásnak kellene bekövetkeznie. De erre a mostani patthelyzetben nem látunk – rövid távon – reális esélyt. Az OTP, a Richter, az Mtelekom, az Egis fair-értékük körül forog, különösebb növekedési potenciált itt sem látunk. A kisebb papírok is kifulladni látszanak, de egyelőre nem adnak bele, mivel negatív hírek sem borzolják a kedélyeket. Itt talán a Synergon lehet még potenciálisan felülteljesítő, így itt vételt javaslunk.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: amerikai államkötvények (USD) tartás, többi deviza és térség kivárás a belépési pontra

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: kivárás

- USA részvények: kivárás

- Orosz részvények: tartás/vétel

- Egyéb feltörekvők: kivárás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: kivárás

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok


Fürjes Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!