szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A távol-keleti piacok, Kínával az élen, kínálják a legnagyobb jövőbeli növekedési lehetőséget a globális pénzügyi szolgáltató cégek számára. Kína részesedése a távol-keleti bankbetét-állományból a 2000-ben mért 15 százalékról akár majdnem a duplájára, 29 százalékra emelkedhet 2010-re. Kína és további öt távol-keleti ország bankbetétei a várakozások szerint 2010-re meg fogják haladni a 11 billió USD-t – áll a Deloitte Kínáról szóló legutóbbi tanulmányában.

Bruttó nemzeti megtakarítások a GDP százalékában
© hvg.hu
A kínai bankszektor 2006-os WTO előírások szerinti megnyitása kihívásokkal és lehetőségekkel jár úgy a belföldi mint a külföldi pénzintézetek számára. A Deloitte tanulmánya szerint a régióban fokozatosan növekszik a vagyonkoncentráció. Kínában a megtakarítások aránya lényegesen magasabb, mint a nyugati országokban. A jelentős szabadon felhasználható jövedelemmel rendelkező, egyre bővülő középosztály megteremti a kifinomultabb pénzügyi szolgáltatások iránti igényt is.

Kína 2006. decemberében teljesítette a WTO-nak tett ígéretét, és megfelelő szabályozás mellett megnyitotta bankszektorát a külföldi bankok előtt. Ennek köszönhetően a globális bankok, pl. a Citigroup és a HSBC mára számottevő jelenlétre tett szert Kínában.

A Deloitte felmérése szerint a kínai bankok pénzügyi pozícióik és működési környezetük megerősítésével készültek az új helyzet kihívásaira. Következő lépéseik kulcsfontosságúak lehetnek a versenyképesség javítása és az ügyfélszolgálat fejlesztése területén. A lakossági bankok a termékeik – pl. a jelzáloghitelek és a hitelkártyák – iránti kereslet megugrására számíthatnak, a gyors ütemben bővülő kínai középosztály ugyanis maga után fogja húzni a lakossági banki szektort, és további lehetőségeket fog teremteni a pénzügyi szolgáltató cégek számára – állapítja meg a tanulmány. A belföldi bankoknak természetesen még jó ideig nem kell tartaniuk a méretbeli versenytől, de az új termékeknél elért piaci részesedés és a nyereségesség területén heves versenyre számíthatnak. Ezen a téren viszont csak az győzhet, aki a lehető legjobb áron és kiszolgálás mellett pontosan azt nyújtja, amit az ügyfelek igényelnek – jegyzi meg a Delloitte.

Ígéretes szegmensek (Oldaltörés)

Távol-keleti bankbetétek
© hvg.hu
Jelenleg a kínai bankok és biztosítótársaságok kiterjedt fiókhálózatuknak és több milliós ügyfélkörüknek köszönhetően látszólag előnyben vannak a külföldi bankokkal szemben a termékforgalmazás területén. A kínai piacon található 850 millió bankkártya legnagyobb része betéti kártya ("debit card"), a fedezetlen pénzfelhasználást biztosító hitelkártyák ("credit card") az összes kártya mintegy 4 százalékát adják. A külföldi bankok a versenyhátrányuk leküzdése érdekében a hitelkártya-kibocsátás területén szövetségre léptek a belföldi bankokkal: a kínai bankok biztosítják a potenciális ügyfélkört, míg a külföldi bankok adják a menedzsment tapasztalatot, elszámolási hálózatokat és technológiákat.

A kínai bankszektor jövőjéről a Deloitte tanulmánya megállapítja, hogy a sikeres kínai bankok és pénzintézetek számára nem célszerű arra törekedni, hogy univerzális bankká váljanak, hiszen ha időszerű, innovatív termékek és szolgáltatások bevezetésével teljesítik ügyfeleik sokrétű elvárásait, amúgy is univerzális bankokká válnak.

A Delloitte felmérése szerint az egyik ígéretes szegmens a jelzálog-piac. Ezen a téren jelentős növekedésre számítanak a szakemberek: következő öt évben várhatóan több lakástulajdonos lesz Kínában, mint jelenleg az USA-ban

Az autóhitelek terén is növekedésre lehet számítani Kína ugyanis fokozatosan a világ legnagyobb autógyártójává válik. A Delloitte felmérése azonban azt is megjegyzi, hogy hitelek bedőlésének aránya igen magas volt, 2005-ben elérte az 55 százalékot. Emiatt a szakemberek úgy vélik azoknál a bankoknál van a versenyelőny, amelyek megtalálják a hitelképes adósokat, tehermentes jogtulajdonra tesz szert és megfelelő fedezettel rendelkezik.

Vagyonkezelés is ígéretes területnek mutatkozik a bankok számára. A leggazdagabb kínaiak 75 százaléka Pekingben, Sanghajban és Guangzhouban él, akiket elsősorban magán pénzintézetek céloznak meg szolgáltatásaikkal. Ebben a szegmensben a Delloitte szerint azok a pénzintézetek érhetnek el kiemelkedő eredményt, amelyek a saját ügyfeleikre szabott, ügyfélközpontú modellt alakítanak ki, vonzó megtérülést biztosító, kiváló minőségű termékeket kínálnak, kifogástalan infrastruktúrával rendelkeznek, másodpercre pontos információkat adnak, és hatékony tranzakciós feltételeket biztosítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!