szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kölcsönös egyeztetés és megállapodás eredményeként az osztrák kancellár fogadta a Mol Rt. vezérigazgatóját, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig szerdán találkozik az OMV vezérigazgatójával, Wolfgang Ruttenstorferrel - közölte Daróczi Dávid kormányszóvivő. Tájékoztatása szerint Hernádi Zsolt a múlt héten járt Alfred Gusenbauernál.

A két találkozó osztrák kezdeményezésre jött létre, és a magyar álláspont a korábbiakhoz képest nem változott. Az OMV szeptember végén bejelentette: a Mol-részvények 20,2 százalékának birtokában „olyan helyzetben van”, hogy kész vételi ajánlatot tenni a Molra, részvényenként 32000 forintért. A kormányszóvivő ezután azt mondta, hogy az osztrák vállalat addigi akcióit barátságtalan lépésnek, ellenséges felvásárlásnak tekintik.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is megszólalt az ügyben: újraállamosításnak tartaná, ha az OMV átvenné az irányítást a Mol felett. Azt kérte az igazságügyi minisztertől, készítsen elő egy szabályozást az Európai Unió normáival összhangban annak érdekében, hogy a magyar állam kontrollt tudjon gyakorolni olyan üzleti tranzakciók esetén, amikor másik állam befolyása alatt álló társaságok próbálnak befolyást szerezni a közellátás szempontjából stratégiai szerepet betöltő vállalatokban.

Az erre hivatott, „lex Mol” néven ismertté vált törvényt az Országgyűlés az összes parlamenti párt támogatásával október 8-án elfogadta. A Mol és az OMV ügyében Gyurcsány Ferenc és Alfred Gusenbauer többször is egyeztetett: június végén telefonon beszéltek, októberben pedig együtt vacsoráztak Bécsben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az Európai Bizottság vizsgálatot indít a "lex Mol" miatt

Az Európai Bizottság közölte, hogy vizsgálatnak veti alá a közellátás biztonságának szempontjából különösen fontos vállalatokról szóló magyar szabályozások közelmúltbeli módosítását, a "lex Molt", mert aggódik, hogy az esetleg méltánytalan korlátozásokat tartalmaz a tőke szabad mozgásával kapcsolatban.

MTI Gazdaság

Mol: hamis OMV-párhuzam a VW és az Mol között

Mesterséges és hamis az OMV által vont párhuzam a VW és a Mol között a részvényesek szavazati erejének korlátozása ügyében – mondta Somlyai Dóra, a Mol magyarországi kommunikációs igazgatója.

MTI Gazdaság

Mol, III. negyedév: 59,5 milliárd forint profit

A Mol Nyrt. az elemzői várakozásokat némileg meghaladó, 59,5 milliárd forint speciális tételek nélküli nettó eredményt ért el a harmadik negyedévben és 131,5 milliárd forintot az első háromnegyedévben. A negyedéves eredmény 35 százalékkal, az első kilenc havi 33 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól.

MTI Gazdaság

A Gazprom az egyik fő tényező az OMV-Mol vitában

Miközben az OMV és a Mol közötti huzavona első látásra az Európai Unión belüli belső piaci akadályokról szóló, ismerős történetnek tűnik, a Gazprom orosz energiaóriás színfalak mögötti szerepe szintén jelentős mértékben része a vitának – írta pénteken utcára került számában a Brüsszelben kiadott European Voice című hetilap, amely kizárólag uniós ügyekkel foglalkozik, de független az EU-szervektől.

hvg.hu Gazdaság

Ha egyesül az OMV és a Mol, elszállhat a benzinár

Az utóbbi hetekben különböző geopolitikai tényezők miatt újabb csúcsokra érkezett az olaj árfolyama – már ez is jelentősen megdobhatja a hazai üzemanyagárakat, de emellett más tényezők is szerepet játszanak. Ilyen például a finomítói margin, amely az OMV és a Mol esetleges egyesülése esetén minden bizonnyal bővülne, ez pedig könnyen az üzemanyagok 15 százalékos drágulásához vezetne. Ennek megint megnőtt az esélye a VW-törvény elbukásával.