Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az európai befektetési alapok, illetve kezelőik számára napjainkban az egyik legfontosabb feladat a vagyonkezeléshez kapcsolódó termékek iránti bizalom újbóli megteremtése – jelentette ki Mathias Bauer, az Európai Befektetési Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) elnöke, a Raiffeisen Capital Management (RCM) igazgatóságának elnöke.
Mathias Bauer, az EFAMA elnöke. Bizalmi ügyek |
Bauer szerint a nem elsődleges jelzáloghitel válság az alapokat közvetetten érintette csupán, a befektetési jegyek értékesítésének és visszavásárlásának szüneteltetését az európai, mintegy 30 ezer alapból csak 10-nél rendelték el, viszont egyes pénzpiaci alapoknak az anyabank segítségére volt szüksége. Az intézményi befektetőket jobban érintette a válság, mint a lakossági befektetőket, és az alapkezelők a felügyeleti szervekkel szoros összhangban hozták meg a szükséges intézkedéseket.
Az EFAMA – amely 24 nemzeti szövetséget, 2 megfigyelői státuszú szövetséget és 42 vállalati tagot számlál – összegzése szerint a kelet- és közép-európai piacokon a befektetési alapokat 2005-ben már erőteljes beáramlás jellemezte. Mindenekelőtt Lengyelországban, Magyarországon és Szlovéniában nőttek az alapokban őrzött megtakarítások, ezekben az államokban elsősorban a részvénybefektetések keltették fel a befektetők érdeklődését. A közép- és kelet-európai befektetési-alap szektor fejlődésének érdekessége, hogy hasonló a nyugat-európai mintához, de sokkal dinamikusabb annál.
„Ami Németországban, Ausztriában vagy Olaszországban több évtizedet vett igénybe, az Közép- és Kelet-Európában kevesebb mint tíz év alatt ment végbe” – elemezte Mihail Ion, a Raiffeisen Asset Management Romania elnök-vezérigazgatója.
A közép- és kelet-európai államok közül az alapokban kezelt vagyon tekintetében csaknem 31 milliárd euróval Lengyelország van az első helyen, Magyarország és a Cseh Köztársaság pedig mintegy 10, illetve 6 milliárd euróval a második, illetve harmadik helyen áll a 2007. év végi adatok szerint. Ha azonban az egy lakosra jutó befektetési volumen adja az országok összehasonlításának alapját, az egy főre jutó csaknem 2050 eurós befektetést tekintve a szlovének átlagosan majdnem kétszer annyit fektettek be, mint a magyarok, akik 1190 euróval a csehek előtt (1100 euró) végeztek a második helyen a tavaly év végi adatok szerint, az EFAMA összegzése szerint.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.
Az Astronomer közleményében azt írta, vizsgálatot indítottak az ügyben.