szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok hajlandóságát fejezte ki a mezőgazdasági támogatások mérséklésére azzal együtt, hogy engedmények nyújtására szólította fel a legnagyobb fejlődő országokat, Indiát, Brazíliát és Kínát. Az évek óta húzódó dohai világkereskedelmi tárgyalási forduló sikeres lezárása érdekében kezdtek Genfben tárgyalásokat a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tagországainak kereskedelmi miniszterei.

Peter Mandelson, az Európai Unió kereskedelmi biztosa a mezőgazdasági vámok 60 százalékos csökkentésére tett hétfőn javaslatot, szemben a korábbi uniós javaslatban szereplő 54 százalékos tarifacsökkentéssel.

Mandelson ennek az uniós ajánlatnak az alapján reméli azt, hogy Brazília, Kína és India az ipari termékeket érintően él majd nagyvonalú ajánlattal.

A WTO-kereskedelmi tárgyalások hét éve húzódnak. A fejlődő országok agrártermékeik piacra jutási lehetőségeinek javítását remélik, míg az USA és az Európai Unió az ipari termék és a pénzügyi szolgáltatások piacának tágabbra nyitására számít.

Az e heti tárgyalások eredményességét kétségessé teszi, hogy a Bush-kormányzat képes lesz-e hivatali idejének vége felé bármilyen engedményre – vélik egyes szakértők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Uniós agrárpolitika: módosítanák a támogatási rendszert

Mezőgazdasági reformjavaslatokat jelentett be kedden az Európai Bizottság, ezek lényege az "uniós kormány" szerint az, hogy a mezőgazdasági termelők szabadon kielégíthetik az egyre növekvő keresletet, és gyors választ adhatnak a piaci jelzésekre.

Külkapcsolati stratégia

Az EU nemzetközi kereskedelmi konfliktusai (USA, Kína, WTO)

Az Európai Unió a nemzetközi kereskedelempolitika hagyományosan egyik maghatározó alakítója és aktív szereplője. E hagyományos szerepe és aktivitása annak ellenére érvényesül, hogy az Unió tagállaminak a kereskedelmét több mint háromnegyed részben az integráción belüli, illetve döntően kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásokon alapuló, az EU részvételével működő regionális csoportosulások belső szabályai befolyásolják.