szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vállalatoknak meg kell találniuk az alkalmazkodási módokat a megváltozott makrofeltételekhez, vagyis ahhoz, hogy az inflációs nyomás mérséklődik, miközben az árfolyam erősödő pályán van – fejtette ki a Világgazdaság pénteki számában megjelent interjújában Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Az MNB elnöke a lapnak elmondta, jelenleg a versenyszektorban 9 százalék körüli béremelkedési ütemet mutatnak a statisztikai adatok, miközben a jegybank 3 százalékra próbálja leszorítani az inflációt. Szerinte alacsonyabb bérnövelésekkel is lehetne alkalmazkodni, ám pillanatnyilag a gazdálkodók inkább nagyobb béreket adnak és csökkentik a létszámot.

Simor András a lapnak nyilatkozva szólt arról is, hogy jelenleg folynak az egyeztetések az inflációs cél újbóli kitűzéséről, s bízik abban, hogy még augusztusban a nyilvánosság elé tudnak állni a megállapodás részleteivel.

Fontos lenne – mondta az MNB-elnök a Világgazdaságnak –, ha a kormány, a nemzeti bank és a gazdasági szereplők közös inflációellenes politikát tudnának elfogadni, hogy a lehető legkevesebb áldozattal járjon az inflációcsökkentés.

Simor András a lapnak azt mondta, az euró bevezetésének céldátumáról 2009 első felében nyilatkozik. Rámutatott arra is, hogy a forint euróval szembeni árfolyama újra a kelet-közép-európai devizákkal mozog együtt, ami az idei év elején még nem így volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor kisebbségben maradt

A Monetáris Tanács legutóbbi, kamatdöntő ülésén a tagok közül hatan támogatták az alapkamat 8,5 százalékos szinten tartását, és négyen, köztük a jegybankelnök szavaztak 25 bázispontos emelésére.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Véget értek az MNB kamatemelései

A forint rekordokat döntő erősödése nyomán a Reuters júliusi felmérésében megkérdezett elemzők szerint véget értek a Magyar Nemzeti Bank kamatemelései és hétfői ülésén a bank változatlanul hagyja az alapkamatot. Csaknem egyöntetű vélemény, hogy a következő lépés már kamatcsökkentés lesz. Az elemzői konszenzus szerint idén némileg még tovább erősödhet a forint az euróval szemben, az év végén azonban már pár százalékkal gyengébb lesz a mostani rekordszinteknél. Londoni és hazai elemzők hasonlóan nyilatkoztak.