szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egyre mélyülő nemzetközi pénzügyi válságnak szentelt keddi kommentárjaikban vezető európai lapok már "második szeptember 11-ét" emlegetnek.

A globális pénzügyi katasztrófát az amerikai elnöknek köszönhetjük – vádol a római La Repubblica –, az elnök még arra sem volt képes, hogy saját pártját felsorakoztassa ama sebtében összetákolt törvényjavaslat mögött, amelynek célja a kétségbeejtő helyzet orvoslása... Újabb Pearl Harbor helyett, amelyet Warren Buffett milliárdos befektető emlegetett, helyénvalóbb második szeptember 11-ről beszélni.

A madridi sajtó egy része is Washingtonban látja a bűnbakot. Az El Mundo meglátása szerint az ottani politikai vezetés hiánya juttatta a világgazdaságot az összeomlás szélére. Egyre nő az amerikai pénzügyi rendszer összeomlásának a veszélye, s ezt azután az egész világ meg fogja szenvedni. Bush terve ugyan nem volt tökéletes, a kongresszusi szavazás nyomán azonban az a veszély fenyeget, hogy Washington nem kínál politikai eszközt a válság kezelésére. A világgazdaság a levegőben lóg – éppen akkor, amikor a kapitalizmus történetének egyik legnagyobb átalakulása zajlik.

A fenyegetést többé nem lehet figyelmen kívül hagyni – mutat rá a genfi Tages-Anzeiger. Egyes államok ma még mentőövet nyújthatnak a támolygó pénzintézeteknek, s az adófizetők pénzével megmenthetik őket a csődhelyzettől. Ám ha még több bank omlik össze dominókockákhoz hasonlóan, akkor sem a pénzeszközök, sem újabb rögtönzések nem lesznek elégségesek. Hosszú távon arra van szükség, hogy az Európai Unió tagállamai túltegyék magukat nemzeti önzésükön, és központosítsák a széttagolt pénzpiacok fölötti ellenőrzést.

Csak hétfőn több mint 100 milliárd eurót kaptak a gyengélkedő pénzintézetek – emlékeztet a bécsi Der Standard, amely szerint egyre reálisabbak azok az aggályok, hogy az amerikaiakhoz hasonlóan az európai adófizetőknek is mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk a válság orvoslása érdekében. Az EU eddig nem foglalkozott komolyan a válsággal, amely cunamiként söpör végig az öreg földrészen. A "mentőknek" nem kell mindjárt százmilliárd eurókat lobogtatniuk, viszont jó volna, ha rögzítenék: mely esetben ésszerű az adófizetők pénzéhez nyúlni a nagyobb kár megelőzése végett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush: Amerika súlyos pénzügyi válságban van

George W. Bush arra figyelmeztetett szerdai tévébeszédében, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi válságban van, s kormányzati cselekvés híján hosszú recesszió köszönthet az amerikai gazdaságra.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Hagyni kéne, hogy csődbe menjenek az amerikai bankok…

Az amerikai képviselőház elutasította a pénzügyi szektor megsegítésére eltervezett 700 milliárd dolláros mentőakciót, amivel nagy csalódást okozott a világ tőzsdéin. Vannak azonban olyan érvek is, amelyek – bármi legyen is a javaslat későbbi sorsa – a döntés helyességét támasztják alá. Kerül, amibe kerül.

hvg.hu/MTI Gazdaság

Greenspan: évszázada nem volt ekkora pénzügyi válság

Az Egyesült Államok olyan pénzügyi válságba került, amely egy évszázadban egyszer fordul elő, és amely több mint valószínűleg recesszióhoz fog vezetni – jelentette ki vasárnap Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve) előző elnöke.

MTI Gazdaság

GKI: a recesszió veszélye rontja a magyar gazdasági kilátásokat is

A GDP jövőre 3 százalékkal bővül, a gazdaság visszaáll egy lényegében egyensúlyi, az EU konjunktúrájával szinkronban lévő, de még csak gyenge-közepes dinamikájú pályára – áll a GKI Gazdaságkutató Zrt. kedden nyilvánosságra hozott előrejelzésében. A prognózis szerint jövőre gyorsul a modernizáció és az életkörülmények szerényen javulnak.

Gazdaság

Összeomlik a világ: 700 milliárdos romeltakarítás kérdőjelekkel

Az elmúlt hetekben tetőző válság után a pénzügyi világpiac túl van a nehezén, legalábbis annyiban, hogy megtörtént a legtöbb rossz, ami megtörténhetett. Már nem attól kell félni, hogy mi jöhet még, hanem attól, amivel a minimálisan 700 milliárd dollárba kerülő romeltakarítás jár. Bár Magyarországot kevéssé érintette közvetlenül az amerikai pénzpiac megrendülése, kár volna azt hinni, hogy a történelem legnagyobb üzleti bukfencének rezgései fennakadnának a határjelző karóinkon.

MTI Gazdaság

Amerikai képviselőház: nem a 700 milliárdos mentőcsomagra – videó

Az amerikai képviselőház néhány órás vita után szoros, 226-207 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét. A 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében nagyon népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat.