szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az előrejelzések szerint súlyos recesszió felé tartó Nagy-Britannia már nem vonzó célpontja a kelet-európai EU-tagállamokból korábban százezrével érkező munkavállalóknak, és ez - vasárnap idézett szakmai vélemények szerint - elsősorban a brit mezőgazdaságban komoly munkaerőhiányt okozhat.

Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot, lemondva a csatlakozási szerződésben biztosított átmeneti időszakról. A brit kormány annak idején évente 5-13 ezer kelet-európai munkavállalóval számolt, de a hivatalos adatok szerint is jóval több mint 800 ezren érkeztek az elmúlt négy évben.

A brit gazdaság hirtelen megtorpanása, és sok elemző által előrejelzett súlyos recessziója azonban alaposan kedvét szegte a kelet-európaiaknak. Munkaközvetítő ügynökségek, valamint a brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NFU) szakértői a The Sunday Timesnak arról számoltak be, hogy az utóbbi hónapokban 70 százalékkal zuhant a Nagy-Britanniában munkát vállalni hajlandó kelet-európai EU-állampolgárok száma. Az NFU egyik tanácsadója elmondta a vezető brit lapnak, hogy a brit farmok már most "krónikus" munkaerőhiánnyal küszködnek a külföldiek elmaradása miatt.

A kelet-európaiak tömeges bevándorlási folyamatának hirtelen megtörésére, sőt visszafordulására független londoni elemzők már jó ideje felhívták a figyelmet. Az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet már a nyár elején közölte, hogy felmérése szerint az EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkezett kelet-európaiak fele hazament, és ezzel együtt meredeken csökken az újonnan érkezők száma. Ennek egyik fő oka, hogy londoni elemzők a brit gazdaságra igen komor közeljövőt jósolnak.
A Centre for Economics and Business Research gazdaságelemző központ új előrejelzése "legalább 15 havi recessziót vagy stagnálást" valószínűsít Nagy-Britanniában. A Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) nemrég kiadott friss - és meredeken rontott - előrejelzése szerint a brit gazdaság máris a recesszió "kezdeti szakaszában jár": bruttó kibocsátási értéke az idei harmadik negyedévben az előző negyedévről valószínűleg 0,2 százalékkal csökkent, és tovább 0,1 százalékos GDP-visszaesés jósolható a negyedik negyedévre.

A CBI a 2009 egészére szóló brit GDP-növekedési prognózisát súlyos mértékben, az eddigi 1,3 százalékról 0,3 százalékra rontotta; ez 1992 óta a leglassabb éves növekedés lenne az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban. Londoni elemzők szerint az euróövezetben is már mély recesszió kezdődött. A JP Morgan pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által hetente összeállított globális makroadat-figyelők legújabb kiadásának prognózisa szerint az eurótérség GDP-értéke éves szintre átszámolva, szezonálisan kiigazítva egy teljes százalékkal esett az idei harmadik negyedévben, és a negyedik negyedévben is egyszázalékos visszaesés várható. Ebben a környezetben az euróövezeti jegybank (EKB) a JP Morgan várakozása szerint már novemberben kamatcsökkentésbe kezd, és 2009 harmadik negyedévéig összesen 1,50 százalékponttal, 2,75 százalékra mérsékli irányadó kamatát.

A napokban más nagy londoni házak is elkezdték jósolni a hamarosan kezdődő euróövezeti kamatcsökkentést, jóllehet a prognózisok eltérnek ennek mértékéről. A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege 2009 közepéig összesen 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentést vár az EKB részéről, amelynek alapkamata ezzel 3,50 százalékra csökkenne. A GS az első, negyed százalékpontos EKB-kamatcsökkentést decemberre valószínűsíti.

A Barclays Capital, a Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege heti előrejelzésében ugyanakkor azt írta: elemzői a decemberi kezdetről szóló eddigi prognózisukat módosítva most már novemberre várják az EKB első, negyed százalékpontos kamatcsökkentését, amely után még további fél százalékpontnyi csökkentést valószínűsítenek, akár már márciusig.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Hatvan éve nem volt ekkora bajban a brit gazdaság

A brit gazdaság már technikai recesszióban van, és jövőre is több mint másfél évtizedes mélyponton lesz, az állástalanok száma pedig 2 millió fölé emelkedik a Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) hétfőn kiadott friss – és meredeken rontott – előrejelzése szerint.

MTI Gazdaság

Fontmilliárdok vándorolnak a brit bankokból Írországba

Régen tapasztalt feszültség támadt Nagy-Britannia és Írország között annak nyomán, hogy az ír kormány korlátozás nélküli garanciavállalási tervet jelentett be a legnagyobb ír bankokban tartott megtakarításokra, és ennek hírére állítólag máris több milliárd fontot menekítettek Írországba brit betétesek.

MTI Gazdaság

Brit politológus: a világ Amerika után

A világ most ugyan a leolvadóban lévő piacokat bámulja, a felfordulás azonban nem csupán pénzügyi válság: történelmi léptékű geopolitikai átrendeződés folyik, amelyben a globális hatalmi egyensúly visszafordíthatatlanul áthelyeződik - írja vasárnap megjelent elemzésében egy neves brit politikai filozófus.

MTI Gazdaság

Recesszió előtt az euróövezet, de Kelet-Európa nem

A "recesszió szélére" került az euróövezet, amelynek második negyedévi kibocsátása már valószínűleg csökkent, ezt azonban a kelet-európai exportőr gazdaságok jó eséllyel még nem szenvedik meg. Ez áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében. Mások sorra jeleztek növekvő recessziós veszélyt a világ többi gazdasági erőcentrumára is.

MTI Gazdaság

Londonnak sem jósolnak fényes közeljövőt az elemzők

A meredek, 2 százalékot meghaladó nyitási veszteség után, a délelőtti kereskedés végén már enyhe pluszban járt az Európában irányadó Londoni Értéktőzsde (LSE) fő árfolyammutatója, miután a piacon az a várakozás alakult ki, hogy a héten mégiscsak sikerül valamilyen banki portfoliótisztítási programot elfogadtatni az amerikai képviselőházzal. Londonban továbbra is tartják magukat azok az előrejelzések, hogy akár koordinált, soron kívüli kamatcsökkentéseket is végrehajthatnak a vezető ipari gazdaságok jegybankjai.