Eséssel indulhat a kereskedés a pesti tőzsdén

Az előrejelzések szerint eséssel indul a kereskedés hétfőn a Budapesti Értéktőzsdén.

  • MTI MTI
Eséssel indulhat a kereskedés a pesti tőzsdén

Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház elemzője elmondta: a határidős indexek alapján az európai börzéken akár 4-5 százalékos esés is lehet a nyitásban, ennek megfelelően a BÉT-en is nagy visszaesés várható. Várakozása szerint a csökkenés az egész piacot érinti, de főként a vezető részvényeket, és közülük is leginkább az OTP-t viselheti meg.

Az elemző kifejtette, hogy a globális pénzügyi válság újabb szakaszhoz érkezett: már az európai bankszektorban is jelentkeznek a problémák. Véleménye szerint a válság még jó ideig eltarthat.

Az Amerikai Egyesült Államokban a szenátus után pénteken a kongresszus is elfogadta a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot, ennek ellenére nem javul számottevően a piacok hangulata. A befektetők továbbra is kételkednek abban, hogy az intézkedések elérik céljukat, és aggódnak az amerikai gazdaság nehézségei miatt.

Eközben számos európai országban is intézkedéseket hoztak az esetlegesen bajba kerülő pénzintézetek megmentésére: Írország után a német és a dán kormány is teljes garanciát vállalt a magánbankbetétekre, a brit kormány pedig költségvetési tőkeinjekciókkal segítené ki, vagyis gyakorlatilag részben államosítaná a bajba kerülő bankokat.

A BUX 71,90 pontos, 0,38 százalékos emelkedéssel, 19.074,26 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 13,3 milliárd forint volt, a vezető részvények közül egyedül a Mol zárt veszteséggel, a többi papírnak emelkedett az árfolyama.

A Mol árfolyama 140 forinttal, 0,90 százalékkal 15.350 forintra csökkent. Az OTP részvények ára 40 forinttal, 0,64 százalékkal 6.300 forintra emelkedett, a Magyar Telekom 1 forinttal, 0,13 százalékkal 797 forintra erősödött. A Richter papírok árfolyama 700 forinttal, 2,25 százalékkal 31.750 forintra nőtt, az Egis 35 forinttal, 0,28 százalékkal 12.340 forintra erősödött.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

Jó sokat költött a MÁV felújításra, csak nem ott, ahol szükség volt rá: kellett a pénz a Budapest–Belgrádra

A magyar vasút olyan, mint a magyar oktatás vagy az egészségügy: rendkívül elhivatott emberek hatalmas munkája kell ahhoz, hogy ellensúlyozzák, mennyire kevés pénzt ad az állam. Ami pénz a vasútra megy, az arra jó, hogy a menetrend ne nagyon romoljon, a legrosszabb kocsikat lecseréljék, na és hogy a Budapest–Belgrád vasút épüljön.