szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) párbeszédet folytat a magyar hatóságokkal és az Európai Unióval a Magyarországot érintő kihívásokról és arról, hogy adott esetben technikai és pénzügyi segítségben részesítse az országot – olvasható az IMF Magyarországról kiadott közleményében. Az Európai Bizottság és az EU pénzügyminiszteri tanácsa szintén támogatásáról biztosította Magyarországot a pénzügyi válság leküzdésére tett lépéseivel kapcsolatban.

Dominique Strauss-Kahn, a Nemzetközi Valutalap vezérigazgatója megállapítja, hogy "a globális pénzügyi válsághelyzet következtében a magyar államkötvény piac és más kulcsfontosságú piacok nyomás alá kerültek az elmúlt napokban. Ezek a feszültségek annak ellenére alakultak ki, hogy az ország makrogazdasági és pénzügypolitikai helyzete javult az elmúlt években, beleértve az államháztartás helyzetének megszilárdulását, a folyó fizetési mérleg hiányának csökkenését és óvatos monetáris- és árfolyampolitika megvalósítását".

A közlemény megjegyzi, hogy "a magyar hatóságok a globális piacokon kialakult zavarokra a makrogazdasági konvergenciaprogram folytatásával reagáltak, amelyet a pénzügyi szektor fejleményeinek fokozott ellenőrzésével párosítottak, továbbá megemelték a betétbiztosítási garanciáikat, összhangban az EU szintjén megtett lépéssel."

Az IMF ezen erőfeszítések kiegészítéseként "szoros párbeszédet folytat a magyar hatóságokkal és az EU-val a kihívásokra adandó további válaszokról, beleértve az IMF részéről nyújtható technikai és pénzügyi támogatást".

A közleménye szerint Strauss-Kahn tájékoztatta a magyar hatóságokat arról, hogy az IMF készen áll erőfeszítéseik támogatására. "Szükség szerint nyújtunk technikai segítséget, és a támogatási politika keretében készek vagyunk tárgyalásokat folytatni a pénzügyi segítségnyújtás lehetőségeiről, gyorsreagálási formában.".
 
Az EU is támogat

Támogatja az Európai Bizottság és az Európai Unió pénzügyminiszteri tanácsa azokat az erőfeszítéseket, amelyeket Magyarország tesz a pénzügyi válsággal kapcsolatos kihívások kezelésére – szögezte le hétfőn reggel kiadott brüsszeli közleményben az uniós bizottság.

A testület jelezte, hogy a jelenlegi kedvezőtlen pénzügyi és gazdasági környezet "hatással van" a magyarországi pénzpiacokra. Az említett két uniós szerv szoros figyelemmel követi a helyzetet.

A bizottság üdvözölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készségét, hogy megfontolja technikai és pénzügyi segítség nyújtását, és jelezte, hogy folyamatos kapcsolatban marad mind a magyar hatóságokkal, mind az IMF-fel. A valutaalap állásfoglalása támogatólag hat a bizalomra és a stabilitásra, és alátámasztja az eddigi kiigazítási gazdaságpolitikát – emelte ki a közlemény.

Eszerint Brüsszel arra is figyel, hogy az IMF -segítséghez kapcsolódó esetleges feltételek összhangban legyenek az uniós gazdaságpolitikai ajánlásokkal, és azzal kölcsönösen erősítsék egymást. Ez azért is fontos, hogy a politikai kötelezettségvállalások a lehető legnagyobb hatást fejthessék ki – emelte ki a bizottság.

Brüsszel szerint bármilyen IMF-programhoz kapcsolódó politikai vállalásokat a konvergenciaprogram és más uniós stratégiai dokumentumok összefüggéseiben kell hangsúlyozni.

A bizottság és a tanács készen áll arra, hogy bármilyen rendelkezésre álló eszközt igénybe vegyen, hogy segítse Magyarországot a gazdaság irányításában ezekben a nehéz időkben, valamint a piaci erők visszatartásában – utóbbiak annak ellenére jelentek meg, hogy az elmúlt években a hatóságok javuló makrogazdasági és pénzügypolitikát folytattak, beleértve az államháztartási hiány jelentős csökkentését 2006 óta.

Az EU készen áll arra, hogy minden, az uniós szerződések értelmében rendelkezésére álló eszközt felhasználjon, kiegészítendő az IMF esetleges pénzügyi támogatását – szögezte le a közlemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fidesz-konferencia a pénzügyi válságról

A kisebbségi kormány tehetetlenségét és a pénzügyi válságra adott késedelmes reakcióját kritizálták a Fidesz szombati konferenciáján, ahol új költségvetést és adócsökkentést szorgalmaztak, és arról is beszéltek, hogy Magyarországnak az euró minél előbbi bevezetése az érdeke.

MTI Gazdaság

PM: most a pártoknál a labda

A Pénzügyminisztérium (PM) az Országgyűlés Házbizottságának hétfői üléséig várja a válaszokat a parlamenti pártoktól arra, hogy a hétvégi egyeztetésen felvetődött kérdésekben milyen álláspontot foglalnak el.

MTI Gazdaság

Nagy-Britannia: 37 milliárd fontos bankmentő csomag

A brit kormány összesen 37 milliárd font tőkejuttatást ajánlott fel a piaci részesedés alapján legnagyobb négy brit bank közül háromnak a hétfő délelőtt nyilvánosságra került példátlan, egyes esetekben jelentős mértékű, potenciális államosítással felérő bankmentő csomagterv alapján.

hvg.hu Gazdaság

GKI: zuhan az ipari export üteme

A gazdasági fejlődés külső feltételei lényegesen romlanak, a belpolitikai helyzet bizonytalan, a gazdasági helyzet viszont, főleg az egyensúly, ha szerényen is, de javul – állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése.

MTI Itthon

Gyurcsány válságellenes csomagja

Gyurcsány Ferenc - Simor András jegybankelnökkel egyeztetve - 12 pontos intézkedéscsomagot javasolt az ellenzéki pártoknak a pénzügyi válság miatt. Erről a miniszterelnök a péntek délutáni, a frakcióvezetőkkel folytatott egyeztetésen beszélt. Befagyasztaná a béreket, elhalasztaná az adócsökkentést, elfogadja a költségvetési plafont és a költségvetési tanács megalakítását.

MTI Világ

A G7-csoport összehangolt választ ígér a pénzügyi válságra

A G7-csoport pénzügyi vezetői pénteken Washingtonban összehangolt választ ígértek a nemzetközi hitelválságra. A konkrét teendők tekintetében azonban különböztek az álláspontok és a széles körű várakozásokkal szemben az általános elvek megfogalmazásán túl nem született döntés közös lépésről.

MTI Gazdaság

Le Monde: három út a globális pénzügyi válságból való kilábalásra

A Le Monde című francia napilap péntek délutáni számában három lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a pénzügyi világválságból való kilábalásra: a legoptimistábbak szerint a piaci bizalom helyreállásával rövid, másfél-két éves recessziót követően újra megindul a növekedés; más elemzők viszont úgy vélik, hogy legalább tízéves recesszió várható, mert az amerikai fogyasztás helyett nincs, ami átvegye a világgazdaság motorjának szerepét. A harmadik prognózis szerint viszont - bizonyos feltételek mellett - Kínában van a megoldás kulcsa.

hvg.hu Gazdaság

Bokros: jövőre itthon is recesszió lesz

Magyarország sebezhetősége a kiigazítást követően csökkent ugyan, de még mindig sérülékenyebb, mint Lengyelország vagy Csehország. Ennek oka elsősorban hitelességi problémákra vezethető vissza – szögezték le szakemberek a pénteki pénzügyi csúcstalálkozón. Bokros Lajos, volt pénzügyminiszter jövőre a recessziót sem tartotta kizártnak.