szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kialakult súlyos pénzügyi válság következményeként a német kormány arra kényszerült, hogy feladja azt az eddigi határozott törekvését, hogy 2011-re kiegyensúlyozott, újabb adósságok nélküli államháztartást hozzon létre.

Az eddigi elsődleges célkitűzés az volt, hogy 2011-re eladósodás nélküli költségvetés jöjjön létre. Peer Steinbrück pénzügyminiszter ezzel szemben egy hétfői nyilatkozatban elismerte, hogy a szóban forgó törekvés nem tartható. "A kiegyensúlyozott, adósság nélküli államháztartás célját nem veszítjük szem elől, az azonban a jelenlegi körülmények között nem valósítható meg" – fogalmazott egy lapinterjúban a Merkel-kormány pénzügyminisztere.

A Németországot is rendkívül erősen sújtó válság nyomán a kormány előbb teljes körű garanciát vállalt a magánszemélyek megtakarításaira, hétfőre virradóan pedig egy 400 milliárd eurót megközelítő bankmentő garanciacsomagot dolgozott ki. Az elkövetkező napokban várható az is, hogy a kabinet a jövő évi gazdaságnövekedési prognózist erőteljesen lefelé módosítja. Szakértők arra számítanak, hogy a 2009-re eredetileg tervezett 1,2 százalékos növekedést 0,5 százalékra korrigálják. Az ország legtekintélyesebb gazdaságkutató intézeteinek előrejelzései szerint ugyanakkor jövőre mindössze 0,2 százalékos gazdasági növekedés várható Németországban.

Hétfői nyilatkozatában a német pénzügyminiszter hangoztatta, hogy a távlati célkitűzések ellenére most mindenekelőtt a legfontosabb kérdések megoldására kell összpontosítani.

A német nagykoalíciós kormány 2005 őszi hivatalba lépésekor célul tűzte ki a költségvetés szanálását. Peer Steinbrück szociáldemokrata pénzügyminiszter később ennek határidejét 2011-ben szabta meg. Szakértők már korábban is annak az aggodalmuknak adtak hangot, hogy a célkitűzés nem tartható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

Gazdasági válság: tárgyalás a kicsikkel

Külön-külön tárgyal a gazdasági tárca az exportorientált kis- és középvállalkozásokkal (kkv), hogy a romló gazdasági helyzetben megbeszélje velük a gazdasági stratégiájukat - mondta Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára.

MTI Gazdaság

G20: megmentenék a világot a válságtól

A húsz fejlett és feltörekvő ország alkotta G20 csoport pénzügyminiszterei és jegybankelnökei szombaton Washingtonban tanácskozást tartanak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank őszi közgyűlése szünetében – jelentette be David McCormick amerikai pénzügyminiszter-helyettes.

MTI Itthon

Fidesz-konferencia a pénzügyi válságról

A kisebbségi kormány tehetetlenségét és a pénzügyi válságra adott késedelmes reakcióját kritizálták a Fidesz szombati konferenciáján, ahol új költségvetést és adócsökkentést szorgalmaztak, és arról is beszéltek, hogy Magyarországnak az euró minél előbbi bevezetése az érdeke.

MTI Itthon

Kibírja a pénzügyi rendszerünk a gazdasági válságot?

A magyar pénzügyi rendszer erős, ezt annak felelős vezetői állítják - jelentette ki a miniszterelnök hétfőn a parlamentben egy ellenzéki képviselőnek válaszolva, aki szerint kormány nem készítette fel az országot arra, hogy reagálni tudjon a pénzügyi-világgazdasági válságra

MTI Világ

A G7-csoport összehangolt választ ígér a pénzügyi válságra

A G7-csoport pénzügyi vezetői pénteken Washingtonban összehangolt választ ígértek a nemzetközi hitelválságra. A konkrét teendők tekintetében azonban különböztek az álláspontok és a széles körű várakozásokkal szemben az általános elvek megfogalmazásán túl nem született döntés közös lépésről.

MTI Itthon

Gyurcsány válságellenes csomagja

Gyurcsány Ferenc - Simor András jegybankelnökkel egyeztetve - 12 pontos intézkedéscsomagot javasolt az ellenzéki pártoknak a pénzügyi válság miatt. Erről a miniszterelnök a péntek délutáni, a frakcióvezetőkkel folytatott egyeztetésen beszélt. Befagyasztaná a béreket, elhalasztaná az adócsökkentést, elfogadja a költségvetési plafont és a költségvetési tanács megalakítását.

MTI Gazdaság

Pénzpiaci válság: 80-120 bázisponttal drágulhatnak a hitelek

Magyarországra is erős hatást gyakorolhat a globális pénzpiaci válság, hiszen az államháztartás, a vállalkozások és a lakosság is hitelfelvevő, vagyis nem rendelkezik a fejlett országokhoz hasonló megtakarításokkal - jelentette ki Parragh László, a Magyar Gazdasági Kamara elnöke.

MTI Gazdaság

Le Monde: három út a globális pénzügyi válságból való kilábalásra

A Le Monde című francia napilap péntek délutáni számában három lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a pénzügyi világválságból való kilábalásra: a legoptimistábbak szerint a piaci bizalom helyreállásával rövid, másfél-két éves recessziót követően újra megindul a növekedés; más elemzők viszont úgy vélik, hogy legalább tízéves recesszió várható, mert az amerikai fogyasztás helyett nincs, ami átvegye a világgazdaság motorjának szerepét. A harmadik prognózis szerint viszont - bizonyos feltételek mellett - Kínában van a megoldás kulcsa.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Gyurcsány a válság miatt újragombolná az ország kabátját

Gyurcsány Ferenc szerint a pénzügyi válság egyre kiterjedtebb, mára elérte Magyarországot is, és ebben a helyzetben a magyar emberek érdekeinek védelmében össze kell fognia a jegybanknak, a munkaadóknak, a munkavállalóknak, a törvényhozásnak, valamint a kormánynak.

MTI Gazdaság

Újabb állami mentőövek a pénzügyi válság ellen Európában

Hétfőn a brit és a svéd kormányzat is jelezte, hogy garanciákat nyújtana banki betétekre: Londonban csak ígéret hangozott el és a pénzügyminisztérium magas rangú illetékese azt nyilatkozta, hogy azonnali intézkedéseket nem fontolgatnak, még tisztázzák, milyen megoldással rukkolt ki a német kormány, amely a betétesek pénzére tett garanciavállalás mellett egy az egész bankszektort érintő tervet is dédelget.