szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MNB és az EKB bejelentése öt milliárd euró hitelkeretről a deviza-swap piac likviditásának elősegítése érdekében újabb lépés, amely megnyugtatóan rendezheti a piacokat – mondta Cselényi György a BNP Paribas kamatkereskedési igazgatója.

Szükség lenne arra is – mondta az igazgató –, hogy az MNB közvetlenül részt vegyen a likviditás növelésében, és ne csak közvetítő szerepet vállaljon. Ugyanakkor az eszközöket legalább egy-három hónapra kellene nyújtani a jelenlegi egy nap helyett.

Erre azért lenne szükség, mert a hitelező bankoknak az ügyfelek havonta törlesztenek, a bankok kamatkitettsége pedig legalább három hónapos. Addig nincs baj, ameddig a devizahitel-felvevők fizetni tudnak, de a nehezedő gazdasági helyzetben megnőhet a veszélye, hogy tömegesen nem tudják majd törleszteni devizahiteleiket.

Cselényi György fontosnak tart egy drasztikus kamatemelést is, hogy a származékos kamatügyletek és az állampapír-piaci hozamok közötti nagy különbség eltűnjön és ezzel nehezebbé váljon a forint elleni esetleges támadás.

Az MNB október 10-én jelentette be, hogy közvetítőként tenderen biztosít likviditási eszközöket, de az árat a jegybank határozta meg. A keddi 35 millió eurós tenderen is még az MNB árazott, de változtatott ezen, és most már a piacra bízza az ár meghatározását.

Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója röviden csak annyit mondott: „váratlan és meglepő módon reagálnak a piacok”, így nem látható az EKB támogatásának hatása sem.

Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője szerint rövid távon pozitív hatása lehet a mostani megállapodásnak. A továbbiakban azonban számos más lépésre is szükség lenne, ami közül a legfontosabb a makropálya megváltoztatása azért, hogy az ország devizahitel igénye csökkenjen.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az MNB nemzetközi tartaléka 17,409 milliárd euró

A Magyar Nemzeti Bank nemzetközi tartalékainak összege az előzetes adatok szerint 17 milliárd 409 millió euró volt szeptember végén, 1 milliárd 24 millióval több a 2007. december végi, 16,385 milliárd eurónál – közölte kedden a jegybank.

MTI Gazdaság

Londoni elemzők: hétfőn még nem mozdul az MNB

Hétfőn még kivár az MNB, de már közel van a pénzügypolitikai enyhítés kezdete; az első kamatcsökkentés jó eséllyel még az idén, de legkésőbb 2009 elején megtörténik, jósolják londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank Monetáris Tanácsának hétfői ülése előtt.

MTI Gazdaság

Sikertelen az MNB swap-tendere

Csak egyik oldalról érkeztek ajánlatok, így nem hozott üzletkötést a kétoldali, euró- és forintlikviditást nyújtó jegybanki O/N FX-swap gyorstender.

MTI Gazdaság

MNB: az országban nincsenek „mérgezett” értékpapírok

A Magyar Nemzeti Bank továbbra is stabilnak ítéli a magyar pénzintézeti rendszert, a bankpiacot, ezzel együtt a társintézményekkel, így a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) együtt kész minden lépést megtenni, ha arra szükség lesz – mondta Király Júlia, az MNB alelnöke.