szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elbukott hétfőn a román szenátusban az a kormányrendelet, amely a pedagógusok 50 százalékos béremelését október elsejéről jövő év április elsejére halasztotta.

Korábban a kabinet azért döntött a halasztásról, mert tartott a költségvetés egyensúlyának megbomlásától.  A szenátus döntése még nem végleges, ugyanis ügydöntő jogkörrel ebben a kérdésben a képviselőház rendelkezik.
   
A román parlamentben szintén hétfőn elhalasztották a kormány menesztését követelő bizalmatlansági indítvány megvitatását. Az indítványt a Demokrata Liberális Párt (PD-L) nyújtotta be a kabinet ellen a pedagógusok béremelésének elhalasztása miatt.

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak hétfőn Romániában az egyetemi tanárok és a közoktatásban dolgozó pedagógusok. A tanárok amiatt elégedetlenek, hogy a kormány korábban október 1-ről 2009. április 1-re halasztotta az 50 százalékos béremelésüket, amelyet a parlament törvénymódosítás formájában hagyott jóvá szeptember végén. Hétfőn többezer tanár déli 12 óra és délután 2 óra között nem tartott órát. A pedagógusok a sztrájk ideje alatt felügyeltek a gyerekekre, de nem foglalkoztak a tananyaggal. 
    
A román pedagógusok már a múlt hétfőn is sztrájkoltak, akkor az oktatási minisztérium adatai szerint körülbelül 35 ezer tanár függesztette fel tevékenységét egy egész napra. A tanárok  általános sztrájk keretében november 18-án készülnek hasonló akcióra, mégpedig meghatározatlan időre. 
  
A román kormánynak valóságos sztrájkhullámra kell számítania novemberben, hiszen a pedagógusok 50 százalékos béremeléséről szóló törvény elfogadása után az egészségügyben dolgozók és a köztisztviselők is hasonló fizetésemelést követeltek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ellenzi az IMF a romániai pedagógusok 50 százalékos béremelését

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ellenzi a romániai pedagógusok 50 százalékos béremelését, amely a nemzetközi pénzügyi válság hatásaival együtt veszélybe sodorhatja Románia makrogazdasági stabilitását és a román gazdaság versenyképességét - derül ki az IMF keddi közleményéből.

MTI Gazdaság

Az IMF Romániában vizsgálódik

A hét elejétől több mint tíz napon át Romániában tartózkodik az IMF és a Világbank közös szakértői küldöttsége az ország pénzügyi rendszerének tanulmányozására. A romániai jelentések kiemelik: már tavaly rögzítették a látogatás tervét és időpontját, és nem folytatnak majd tárgyalásokat egy Romániának nyújtandó pénzügyi támogatásról.

MTI Gazdaság

IMF: nem lesz román mentőcsomag

A Nemzetközi Valutaalap nem folytat tárgyalásokat Romániával pénzügyi segítségnyújtásról, ugyanakkor a bukaresti vezetést a költségvetési kiadások kordában tartására szólítja fel - derül ki a nemzetközi pénzügyi szervezet keddi közleményéből.

MTI Gazdaság

A Gandul a magyar forgatókönyvvel fenyegeti a román kormányt

A tekintélyes bukaresti lap annak kapcsán írt kommentárt Románia és Magyarország gazdasági helyzetéről, hogy a román kormányra erőteljes nyomás nehezedik az 50 százalékos "képtelen" közalkalmazotti béremelést követelő szakszervezetek részéről.

MTI Gazdaság

Befektési szint alatt Románia minősítése

Befektetési szint alá rontotta hétfőn Románia szuverén hosszú- és rövid lejáratú devizaadósi osztályzatát a Standard & Poor's, arra hivatkozva, hogy mind bizonytalanabbak a magánszektorbeli eladósodottság finanszírozásának külső forrásai. Románia ezzel az egyetlen olyan EU-tagállam, amelynek adóskockázati osztályzata a befektetésre ajánlott sáv alatt van valamely nagy nemzetközi hitelminősítőnél.

MTI Gazdaság

Spekulatív szinten a román szuverén adósbesorolás

Több mint egy százalékkal esett hétfőn reggel a lej árfolyama az euróhoz képest, mert a Fitch Ratings hitelminősítő két fokozattal a befektetési sáv alá, az eddigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta Románia besorolását.