szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az építőipari termelés volumene 2008 szeptemberében munkanaptényezővel kiigazítva 0,3 százalékkal, kiigazítatlan adatok alapján 2,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Augusztusban a termelés 4,3 százalékkal csökkent 12 havi összehasonlításban a kiigazítatlan adatok szerint. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva a termelés szeptemberben 1,4 százalékkal maradt el az előző havitól. Az év első kilenc hónapjában az építőipar termelése 8 százalékkal kisebb volt, mint 2007 azonos időszakában.

Az építőipari termelés 2007 szeptemberében a kiigazítatlan adatok alapján 25,7 százalékkal, munkanaptényezővel kiigazítva pedig 24,8 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi értékhez viszonyítva. Ezért az építőipari termelés 2008. szeptemberi emelkedése az alacsony előző évi bázisnak is köszönhető. A termelés trendje az elmúlt néhány hónapban stagnálást mutat.

A legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése szeptemberben 4,9 százalékkal emelkedett 2007 szeptemberéhez viszonyítva, azonban évkezdettől számítva 10,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának teljesítményétől.

Az épületgépészeti szerelés termelése 8,2 százalékkal mérséklődött, a kis súlyú befejező építésé egyötödével nőtt 2007 szeptemberéhez képest. Az építőipari termelés első kilenc havi 8 százalékos visszaesésén belül az épületek építése 8,9 százalékkal, az egyéb építményeké 6,8 százalékkal csökkent.

Az építőipari vállalkozások szeptember végi szerződésállományának volumene 9 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya egyötödével csökkent, az egyéb építményeké 3,6 százalékkal emelkedett. A szeptemberben kötött szerződések volumene 0,8 százalékkal mérséklődött az előző évihez képest. Ezen belül épületek építésére mintegy egyharmaddal kisebb, egyéb építményekre 50 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek. A növekedés néhány jelentősebb, út-, híd- és vezetéképítésre kötött szerződésnek volt köszönhető.

Az év első kilenc hónapjában kötött szerződések volumene 8,6 százalékkal alacsonyabb volt a 2007. január-szeptemberinél. Évkezdettől épületekre 31,5 százalékkal kisebb, egyéb építményekre 26,3 százalékkal nagyobb volumenű szerződést kötöttek. Utóbbi az út- és autópálya-építésre januárban és a legutóbbi három hónapban kötött nagy értékű szerződések eredménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

Építőipar: mi az, amin spórolhatnak a cégek?

Az építőiparban a megvalósulatlan beruházások következtében és a költségcsökkentési törekvésekkel összhangban egyre kevesebbet költenek majd a vállalatok biztonságtechnikára, például riasztórendszerekre - írja a Világgazdaság.

MTI Karrier

Rendelet az építőipari feketemunka ellen

Az építési vállalkozók szeptember 1-től csak úgy kalkulálhatják díjaikat, hogy abban az építőipari rezsióradíj alapján számolt munkadíjat kell szerepeltetniük - az erről szóló rendelet a Magyar Közlöny legutóbbi számában jelent meg.

MTI Karrier

Kevés az építőipari munkás, ki dolgozik 2015-ben?

A magyarországi építőipari piacon csaknem 30 ezerrel lesz kevesebb építőipari szakmunkás 2015-re, mint amennyire szükség lehet, ez akadályozni fogja az uniós fejlesztési források maradéktalan felhasználását is - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).

MTI Gazdaság

Építőipar: augusztusban 4,3 százalékos csökkenés

Az építőipari termelés volumene 2008 augusztusában munkanaptényezővel kiigazítva 4,3 százalékkal, kiigazítatlan adatok alapján 6,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Vélemény

Csődhullám fenyegeti az építőipart

A törvényhozás oldaláról érkezett egy pofon az építőiparnak –a 2008. január 1-jén életbe lépett fordított áfa-szabályozással. Ez összeomláshoz vezethet az építőiparban, számos vállalkozás fog beleesni a várható felszámolási hullámba.