Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Teljes összeomlással felérő, 50 százalékhoz közeli nagy-britanniai lakóingatlan-árzuhanást áraznak a származékos piacokon.
A Financial Times brókereket idéző hétvégi összeállítása szerint a befektetők több százmillió fontos tétekben játszanak arra a várakozásra, hogy a következő két évben 30 százalékkal esnek a brit lakásárak. Az átlagos lakóingatlan-árzuhanás a tavalyi csúcshoz mérve már eddig is 16 százalékos volt, vagyis az ingatlanár-kontraktusokat forgalmazó származékos piac szereplői azt valószínűsítik, hogy az ingatlanok átlagos értéke csaknem felével csökkenhet; ez példátlan ingatlanpiaci összeomlás lenne Nagy-Britanniában.
Londoni elemző házak is súlyos, de korántsem ennyire meredek árzuhanást jósolnak a brit ingatlanpiacon. Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) legutóbbi prognózisa szerint a brit ingatlanpiaci árak a tavalyi harmadik negyedévben mért legutóbbi csúcsról 25 százalékot, vagyis lakásonként átlagosan csaknem 50 ezer fontot (15 millió forintot) fognak zuhanni, mire 2009 végén elérik a mélypontot.
A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője nemrégiben kiadott előrejelzésében azt jósolta, hogy az ingatlanárak zuhanása miatt 2010-re kétmillió brit lakástulajdonos kerülhet a „negative equity” állapotába. A kifejezés azt jelenti, hogy az adott lakóingatlan értéke – amely egyben a jelzálogkölcsön fedezete – az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken. Így az ingatlanhitel fedezetének jelentős része eltűnik, és a hitelező bank kinnlevőségének teljes behajthatósága bizonytalanná válik, még akkor is, ha a bank az esetleg nem fizetővé váló adóstól visszabirtokolja az ingatlant.
A brit ingatlanpiaci árak az elmúlt években még hatalmas ütemben - éves összevetésekben rendre 20 százalékkal – emelkedtek, és ebben a környezetben a bankok könnyű kézzel folyósították a nagy összegű jelzálog-kölcsönöket. A brit gazdaság hirtelen megtorpanásával, majd recesszióba fordulásával, a hitelpiaci likviditás súlyos szűkülésével és az ingatlanpiaci árbuborék ezzel járó kipukkadásával azonban egyre több tulajdonos kerül nehéz törlesztési helyzetbe, és meredeken növekszik a hitelező bankok által visszabirtokolt lakások száma.
A brit jelzálogkölcsönzői szövetség előrejelzése szerint az idén 45 ezren veszítik el emiatt otthonukat a tavalyi, valamivel több, mint 26 ezer visszabirtoklás után. Az idei első félévben már 19 ezer nem törlesztő jelzálogadós volt kénytelen kiköltözni otthonából, ráadásul a „negative equity” jelensége miatt sokan a visszabirtoklás után is még tartoznak a banknak.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A városvezetés szerint nem tehettek mást, mint hogy rábólintanak a kérelemre, a lakók viszont nem akarnak a szomszédságba vegyi üzemet. Különösen az eljárást nehezményezik, mert a polgármester a testület nélkül döntött a gyártó beköltözésének lehetővé tételéről.
Az influenszer hozzászólása még a bírót is megnevettette.