szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem minden kelet-európai EU-tagországnak kell recesszióval számolnia a jelenlegi nehéz nemzetközi gazdasági helyzetben sem: Lengyelország, Csehország, Bulgária és Románia gazdasági növekedése nem lesz negatív az Európai Bizottság hétfőn kiadott gazdasági előrejelzése szerint.

Az említett országokban is csökken ugyan a növekedés a korábban remélthez képest, de hanyatlással nem kell számolniuk, miközben a térség más országai - köztük a balti államok és Magyarország - gazdasági csökkenéssel küzdenek majd.

Lengyelországban idén 2 százalékos növekedést jósol a brüsszeli uniós testület, amely ezúttal már számos negatív tényezőt figyelembe vett - igaz, még sok bizonytalanságra is utalt. Csehországban 1,7 százalék emelkedés várható, míg Bulgáriában és Romániában 1,8-1,8 százalék.

Ezzel szemben a balti államokban 4-6,9 százalékos, Magyarországon 1,6 százalékos gazdasági csökkenést jósol Brüsszel, bár hazánk esetében jövőre már ismét növekedésre számítanak.

Uniós szinten a tagországok kétharmadában csökkenés várható, és hasonló az arány az euróövezetben is.

Több ország esetében növelte viszont az Európai Bizottság az államháztartási hiányra vonatkozó prognózisát, azt is jelezve ezzel, hogy az euróövezethez még nem csatlakozott országok felzárkózását további kihívások nehezíthetik. Magyarországon az államháztartási hiány a GDP-hez viszonyítva idén 2,8, jövőre 3 százalék lehet (belül a 3 százalékos uniós előíráson), de például Lengyelországé 3,6, illetve 3,5 százalékra rúghat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Szapáry Györgyöt faggattuk: mit akart itt az IMF feje?

Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgató budapesti tárgyalásait változatlanul sűrű homály fedi. Ultimátumot adott át? Megveregette a magyar vezetők vállát, mondván, „csak így tovább!”? Az egyik résztvevőtől Szapáry Györgytől próbáltunk valamit kihúzni. Ám jelzésértékű: a találkozó óta másról sincs szó, mint hogy a kormány az eddiginél szigorúbb megszorító intézkedésekre kényszerül.

MTI Gazdaság

Nagyot esik idén az EU gazdasága

Idén meredeken, 1,8 százalékkal csökken az Európai Unió gazdasága, az eurót használó országoké pedig 1,9 százalékkal átlagosan - derül ki az Európai Bizottság hétfőn Brüsszelben kiadott gazdasági előrejelzéséből.