szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Veres János pénzügyminiszter és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egyetért abban, hogy a tervezett válságellenes kormányzati intézkedések jó irányba mozdítják el a magyar gazdaságot, azonban abban már eltér a véleményük, hogy ezek mértéke és időpontja megfelelő-e.

A kamarai elnök és a pénzügyminiszter az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal évértékelő rendezvényén tartott előadást a gazdaság, a válságkezelés helyzetéről.

Veres János elmondta, a jelenlegi intézkedések nem tipikus válságkezelő gondolatok, hanem inkább strukturális átalakítások, amelyekre évek óta szüksége van az országnak.

Parragh László aláhúzta, hogy a kormány jelentős fáziskésésben van. Ha ezeket az intézkedéseket már egy évvel ezelőtt - amikor az MKIK is javasolta - meghozza, nem lenne ilyen nehéz helyzetben Magyarország.

A pénzügyminiszter elismerte: a kormánynak a gazdasági válság miatti kényszer okán kellett meghoznia a strukturális döntéseket, amelyek csak mostanra értek be. Veres János kiemelte, jelenleg az élő munka terheinek csökkentése a legfontosabb kormányzati feladat, azonban annak mértékéről csak akkor lehet érdemben vitatkozni, ha megtalálják azokat a forrásokat, amelyből a kieső bevételeket finanszírozni lehet.

Az MKIK elnöke hangsúlyozta: a tervezett kormányzati megszorítások jelenlegi mértékük miatt nem lesznek jelentős hatással a gazdaságra, ezért a kormánynak újabb - a mostaninál szigorúbb - intézkedéseket kell hoznia. Azonban minél több lépcsőben hozza meg a kormány ezeket a megszorító lépéseket, annál több költséget okoz a vállalatoknak az új rendszerre való folyamatos átállás miatt.

Parragh László úgy vélte, a jelenleginél sokkal nagyobb, a GDP 3-4 százalékát érintő költség- és bevételcsökkentésre volna szüksége az államháztartásnál. A kamara elnöke emellett fontosnak tartotta, hogy a kormány a gazdaság szinte minden területéhez merjen hozzányúlni, és modernizálja azt, mivel ha véget ér a gazdasági válság, mélyreható intézkedések nélkül ismét versenyhátrányba kerülhet Magyarország a szomszédos országokkal szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Veres: az élőmunka terhei csökkennek, ingatlanadó 2014-től

Július 1-jétől a vállalkozások eddigi 32 százalékos terhe 27 százalékra csökken a minimálbér kétszereséig, jövőre már a teljes bérre érvényesíthető ez a változtatás - mondta Veres János pénzügyminiszter a keddi kormányszóvivői tájékoztatón.