szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar kormány legkésőbb szeptember 30-ig ki akarja tűzni az euró bevezetésének céldátumát - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Dow Jones hírügynökségnek. A miniszterelnök utalt arra, hogy addig az időpontig kell a kormánynak benyújtania a parlament számára a 2010-es költségvetést, valamint az ország következő három évre szóló gazdasági programját.

Reális az esély arra, hogy Magyarország 2011-ben képes lesz teljesíteni valamennyi maastrichti kritériumot, feltéve, hogy tartjuk magunkat a gazdaság élénkítését célzó, már körvonalazott intézkedésekhez miközben egyensúlyban tartjuk a gazdaságot - mondta a miniszterelnök. „Jövőre Magyarország készen fog állni az ERM-2 mechanizmushoz való csatlakozásra, ami azt jelenti, hogy 2011-ben, ha kis erőfeszítéssel is, de teljesíteni tudja a maastrichti kritériumokat" - tette hozzá Gyurcsány.

Még korai az euró bevezetésének konkrét céldátumáról beszélni, ehhez széles nemzeti konszenzusra van szükség, de azt ki kell jelenteni, hogy tervezzük a feltételek teljesítését - fejtette ki a miniszterelnök. A terv fő kockázati tényezője a globális válság, mondta Gyurcsány a Dow Jones-nak. Ha a magyar gazdaság a kormány által jelenleg előre jelzett 3,0-3,5 százaléknál jobban visszaesik az idén, akkor "további költségvetési kiigazítás válik szükségessé a finanszírozás fenntarthatóságának biztosítására, és a kormány elkötelezett ennek megtételére", mondta a kormányfő. Szerinte elsőbbséget élvez a költségvetési hiány alacsonyan tartása, és a hazai megtakarításokat kormánykötvényekbe kell terelni.

Utáljuk ezt a forintárfolyamot, és azt is, hogy ingatag. Hagyományos eszközökkel lehetetlen kisimítani ezt az árfolyamhullámzást - mondta Gyurcsány, és hozzátette: Magyarország gazdasági alapjai erősebb forintot igazolnának. Mindent meg kell tennünk, hogy megállítsuk a forint gyengülését. De tudnunk kell, hogy a forint alakulása részben globális tényezőktől függ, és csak részben tőlünk. Amíg az Egyesült Államok nem egyensúlyozza ki jobban a költségvetését, minden más valuta nyomás alatt lesz - magyarázta a kormányfő. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Andor László: „Az európai civilizáció jövője a tét”

Brüsszelben elvetették a kelet-közép-európai régió 180 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagra vonatkozó javaslatát, mondván, az unió egyenként támogatja a nehéz helyzetbe került tagállamokat. Ugyanilyen sorsra jutott a gyorsított euróbevezetés javaslata is. Maradt tehát egyelőre az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) által pénteken bejelentett 24,5 milliárd eurós segítség Kelet-Európának, amelynek instabilitása komoly fenyegetést jelent az euróövezetre nézve is. Mire lehet elég ez a pénzügyi mentőöv? Andor Lászlóval, az EBRD igazgatóságának tagjával beszélgettünk.

MTI Gazdaság

IHT: a válság Európa politikai egységét fenyegeti

A magyar javaslat elutasítása az Európai unió állam- és kormányfőinek Brüsszelben tartott rendkívüli csúcstalálkozóján a kelet-európai szolidaritási alap létrehozására a bizonyítéka annak, hogy a gazdasági válság inkább a nacionalizmust erősíti, mintsem konszenzust teremt Európában - írja az International Herald Tribune (IHT) című napilap. A Le Figaro szerkesztőségi cikkében ezzel szemben úgy véli, hogy a cseh EU-elnökség jól tette, hogy az egység nevében ellenállt a magyar kérésnek.

MTI Gazdaság

Forgatókönyvek a kelet-európai adósságfinanszírozásra

Kedvező esetben jóval meghaladhatják a külső források az idén lejáró kelet-európai szuverén és kereskedelmi devizaadósságok refinanszírozási igényét, a tőkeáramlásokban bekövetkező esetleges komolyabb fordulat azonban a térségi össztermék-érték (GDP) 10 százalékánál is nagyobb adósságfinanszírozási lyukat okozhat – áll az egyik vezető londoni befektetési csoport hétvégi elemzésében, amely szerint Magyarország külső finanszírozási helyzete még az optimálisnál kevésbé kedvező változat esetén sem tartozna a leggyengébbek közé.

MTI Gazdaság

Az eurózónában kicsit gyorsult az infláció

Az eurózónában februárban becsült adatok szerint 1,2 százalékkal drágultak az árak az egy évvel ezelőttihez képest, szemben a januári 1,1 százalékos, és a múlt év decemberi 1,6 százalékos éves inflációval szemben - jelentette az Eurostat hétfőn. Annak ellenére gyorsult valamelyest az infláció, hogy estek az energiaárak és tart a recesszió.